Užitečné triky nejen pro Windows - díl 6.

  • 22
Tentokrát jsme pro vás připravili malý tip, pomocí kterého abecedně seřadíte položky v menu Programy. Dále se podíváme, jak zprovoznit skrytou položku ve Správci zařízení, přidáme návod, jak restartovat Windows klávesovou zkratkou, a další, velmi zajímavé triky.

Tipy pro začátečníky:

36 – položky ve Start menu podle abecedy
Tento tip je velice primitivní, ale některým uživatelům PC přece jen nemusí být znám. Ti z vás, kteří se trápí rovnáním položek (přesouváním) v menu Programy podle jejich počátečního písmene, mohou zkusit využít automatické pomůcky. Stačí, když ve Start menu přejdete na položku Programy a kliknutím pravého tlačítka myši vyvoláte kontextové menu, ze kterého vyberete položku Seřadit podle názvu.

Tipy pro začátečníky

37 - startovací disketa ve Windows XP
Majitelé operačních systémů Windows 95 a 98 si jistě vzpomínají na možnost vytvořit si vlastní startovací disketu. Systému Windows 2000 tato funkce chybí, ale u XPéček se opět s určitým omezením objevila. Tím omezením máme na mysli podporu disků pouze se souborovým systémem FAT a FAT32. Majitelé NTFS disků mají tedy smůlu. Spouštěcí disketu vytvoříte tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na disketu a z menu vyberete položku Naformátovat. Poté stačí vložit prázdnou disketu do mechaniky, zaškrtnout řádek Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS.

Tipy pro začátečníky

38 – klávesnice na obrazovce
Nemáte klávesnici, ale i přesto na ní potřebujete psát? Pak zkuste tu virtuální, která je přítomna v systému Windows. Program Klávesnice na obrazovce je poskytuje také základní funkční úroveň uživatelům s omezenými pohybovými možnostmi. Do menu Spustit (Start -> Spustit) vepište příkaz (např. pomoci programu Mapa znaků, který najdete pod Start -> Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Mapa znaků) osk.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

39 – nová záložka Podrobnosti ve Správci zařízení
Operační systém Windows XP může zobrazovat v každém hardwarovém zařízení kromě standardních záložek (Obecné, Zásady, Svazky a Ovladač) také doplňkovou s názvem Podrobnosti. Ta je pro uživatele standardně skrytá. Aktivovat ji ale můžete menší úpravou v Proměnném prostředí. Pomocí klávesové zkratky Windows+Pause Break vyvolejte Vlastnosti systému. Přepněte se na kartu Upřesnit a klikněte na tlačítko Proměnné prostředí. V okně Systémové proměnné založte novou proměnnou s názvem DEVMGR_SHOW_DETAILS a hodnotou 1. Zavřete okno Vlastnosti systému a vyvolejte Správce zařízení (např. do Spustit zadejte devmgmt.msc). Zobrazte si detaily jakéhokoliv zařízení a všimněte si poslední záložky s názvem Podrobnosti, která obsahuje další informace o zařízení:

Tipy pro pokročilé

Poznámka: Ne všechny tyto vlastnosti budou dostupné pro konkrétní dané zařízení. Ačkoli jsou všechny položky v kartě přítomné, některé nemohou obsahovat dané informace.

40 – vypnutím nástroje Obnovení systému
Windows XP, počínaje svým prvním spuštěním po nové instalaci, sleduje a zaznamenává změny v nastavení počítače. Tyto informace se ukládají na disk počítače, čímž ukusují volné místo. Službu můžete omezit nebo úplně vypnout ve Vlastnostech systému. Pomocí klávesové zkratky Windows+Pause Break vyvolejte Vlastnosti systému. Přepněte se na záložku Obnovení systému. Posouváním jezdce můžete definovat maximální velikost složky, kam se systémové soubory ukládají. Přejete-li si službu zcela vypnout, pak zaškrtněte boxík Vypnout nástroj Obnovení systému.

Tipy pro pokročilé

Pozor! Vypnete-li nebo jinak změníte tuto službu, mějte na paměti, že omezíte možnosti obnovy systému Windows XP v případě pádu PC.

41 – jak vypnout spouštěcí logo systému Windows XP
Chcete-li vypnout úvodní logo Windows XP (běžící pruh), díky kterému dojde i k nepatrnému zrychlení startu systému, pak najděte v rootu systémového disku soubor boot.ini a otevřete ho pro editaci. Za příkaz /fastdetect přidejte /noguiboot.

Tipy pro pokročilé

42 – restart a vypnutí počítače klávesovou zkratkou
Pomocí příkazu shutdown lze provádět rychlé a pohodlné vypínání, restartování či odhlašování místního, nebo vzdáleného počítače. Chcete-li příkaz využívat co možná nejlépe, pak do příkazového řádku zadejte shutdown /i. Tím zobrazíte grafické menu, ve kterém jsou přítomny všechny úkony, aniž byste je museli zadávat do příkazové řádky. Jste-li spíše zvyklí na ruční zadávání příkazů, pak do Spustit vepište cmd a poté zkuste použít příkaz shutdown s následujícími parametry:

/l  odhlásí aktuálního uživatele
/s  vypne místní počítač
/r  restartuje počítač
/a  zruší vypnutí počítače
/f  ukončení (tzv. killnutí) všech spuštěných aplikací bez zobrazení upozornění
/m
\\název_počítače umožní vypnout, restartovat nebo přerušit vypnutí vzdáleného počítače
/t xx nastaví časovač pro vypnutí počítače po xx sekundách. Výchozí hodnota je 20 sekund.

Tip: Všechny parametry si můžete nechat zobrazit po zadání shutdown /?.

Tyto poznatky můžete využít pro definování klávesových zkratek. Vytvořte na ploše nového zástupce (kliknutím pravého tlačítka myši: Nový -> Zástupce) a do umístění položky zadejte, co chcete s PC udělat. Pro ukázku jsme vybrali restartování systému za 60 sekund – shutdown.exe /r /f /t 60. Pak zadejte název zástupce např. restart systému za 1 minutu. Nyní je zapotřebí již jen přiřadit klávesovou zkratku. To uděláte ve Vlastnostech zástupce v řádku Klávesová zkratka.

Tipy pro pokročilé