Uživatelka odpověděla na žalobu RIAA protižalobou

  • 36
Již několik týdnů dostávají ve Spojených státech uživatelé P2P sítí, kteří sdíleli multimediální soubory, předvolání k soudu. Zasílá jim je organizace RIAA. Nyní se objevil první případ aktivní obrany. Má šanci?
Před několika týdny se americká organizace na ochranu autorských práv (RIAA) rozhodla tvrdě zakročit proti uživatelům, kteří využívají P2P programy na sdílení multimediálních souborů. Od té doby nechává předvolat k soudu jednoho uživatele za druhým a žádá po nich náhradu škody, kterou měli svým jednáním údajně způsobit. Data o těchto uživatelích získala RIAA na základě rozhodnutí soudu, který providerům (ISP) přikázal předat žalující organizaci identifikační data uživatelů, jejichž IP adresu RIAA na P2P sítích objevila. Počet osob předvolaných k soudu již přesáhl tisícovku a dále se zvyšuje.

Případ Jane Doe

Jedno z těchto předvolání obdržela i kalifornská uživatelka vystupující pod jménem Jane Doe. Té se však natolik nelíbil způsob, jakým RIAA získala její osobní údaje, že se rozhodla na tuto organizaci podat žalobu. Odvolává se přitom na právo na ochranu svého soukromí. Stala se tak první osobou, která se tímto způsobem brání proti žalobě společnosti RIAA. Její žaloba se řadí k několika dalším, které většinou podaly ISP a vysoké školy, protože považují poskytnutí osobních dat souvisejících s IP adresou za nesprávné. RIAA již přitom jednou narazila, když ji soud v americkém státě Massachuttes odmítl přijmout žalobu na školy MIT a Boston College. RIAA ji však může přeformulovat.

Jeden z právníků, který Doeovou zastupuje, tvrdí, že RIAA s žalobami zašla příliš daleko. “Je to mnohem větší zásah do soukromí, než kdyby někdo ve veřejné půjčovně monitoroval a psal si seznamy o tom, kdo si půjčí jakou knihu či video,“ objasňuje pro CNet.

Jane Doe se brání tím, že program Kazaa používala převážně pro přehrávání svých hudebních souborů získaných z vlastních CD. Při využití funkcí tohoto programu pro sdílení souborů v prostředí internetu si pak prý vždy dávala pozor na to, aby se k souborům na jím počítači další uživatelé nedostali.

Doe však nebude patrně nebude mít mnoho šancí na úspěch, ačkoliv se odvolává na své právo na ochranu soukromí a smlouvu se společností Verzion, která jí poskytuje připojení. Podle vyjádření zástupce RIAA již dříve totiž soud rozhodl, že uživatel ztrácí svou anonymitu, pokud veřejně on-line distribuuje hudební soubory. Při soudní při může být Jane Doe odsouzena k zaplacení částky pohybující se na úrovni 100 000 amerických dolarů.

Riziko pro organizaci RIAA

Pokud by se však Doe podařilo výše zmíněné rozhodnutí soudu prolomit, může to mít pro žalující stranu poměrně zničující následky. Prakticky by se tak musela vrátit na začátek a hledat jinou cestu, jak uživatele P2P sítí postihnout. Pravděpodobnost tohoto scénáře je však minimální.