Výkonný superpočítač vlastní například Český hydrometeorologický ústav

Výkonný superpočítač vlastní například Český hydrometeorologický ústav | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

V Česku bude superpočítač, který by dnes byl 12. nejrychlejší na světě

  • 184
Ostrava je krůček od stavby superpočítače, který nemá v Česku ani střední Evropě obdoby. Podle současného žebříčku nejvýkonnějších počítačů by se mohl zařadit co do výkonu na 12. místo na světě. V okamžiku dokončení se ovšem očekává, že bude mezi první stovkou.

Na projektu výstavby nejvýkonnějšího počítače ve střední Evropě se v Ostravě pracuje zhruba dva roky. V těchto dnech projekt schválila Evropská komise, a čeká se tak jen na závěrečný podpis ministerstva školství. Právě z evropských peněz půjde drtivá většina financí.

Budova centra IT4Innovations

Superpočítač se stane součástí ostravského inovačního centra IT4Innovations, za nímž stojí místní technická univerzita s partnery. Získá na něj 1,85 miliardy korun z evropských fondů. Superpočítač je finančně nejnáročnější částí celého dvoumiliardového projektu. Přijde na 500 milionů korun.

"Stavět se začne už příští rok, první část superpočítače spatří světlo světa v roce 2012, jeho klíčová část bude zprovozněna do roku 2015," vysvětluje ředitel Centra projektové podpory VŠB-TUO Martin Duda.

Ostravský superpočítač

Zařízení má podle současného návrhu obsahovat 32 768 procesorových jader s 64bitovou x86 architekturou. Ty by mohly být rozděleny například na 1024 uzlů, každý s 32 jádry a 144 GB paměti. Výsledná konfigurace ale bude pravděpodobně díky technologickému pokroku odlišná. Hlavní část clustru se totiž začne stavět až v roce 2014.

Superpočítačové centrum IT4Innovations

V první fázi bude v r. 2012 zprovozněn tzv. "malý cluster", tedy výpočetní cluster o výkonu cca 70 Tflop/s, sloužící k realizaci první fáze výzkumných programů v rámci CE IT4I a rovněž pro výpočty externích subjektů, ať už z akademické nebo průmyslové sféry.

V roce 2014 pak bude zprovozněn hlavní výpočetní systém, tzv. "velký cluster" o výkonu okolo 850 Tflop/s.

Superpočítač s takovým výkonem zvládá provádět za sekundu operace, které by běžnému počítači trvaly i desítky hodin.

Pro srovnání, v současnosti nejrychlejší systém světa s jednoduchým označením K v japonském RIKEN Advanced Institute for Computational Science je zhruba desetkrát rychlejší.  

PRACE

Centrum excelence IT4Innovations je zapojeno v rámci evropské spolupráce do asociace PRACE, jejímž cílem je vytvořit v Evropě ekosystém superpočítačových center, které využijí výzkumníci i průmysloví partneři podle svých aktuálních potřeb. Zásadním cílem asociace je vybudovat 5-6 center s výpočetními systémy na úrovni světové špičky.

Pro České i Evropské výzkumy

Superpočítač poslouží k výzkumným účelům. Část jeho kapacity využijí i podniky. Svůj zájem avizovaly společnosti jako Vítkovice Machinery Group, Autopal či Elmarco. Superpočítač pomůže například s vývojem nových léčiv na bázi nanotechnologií anebo s optimalizací konstrukce automobilových součástek.

Pomocí superpočítače se budou vytvářet i povodňové modely, simulace znečištění ovzduší či dopravního zatížení. Projekt podporují i město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Využívat jej budou i evropské instituce zapojené do asociace PRACE.