V Česku si bezdrátovou síť Wi-Fi5 nespustíte

  • 10
To, co bylo téměř jisté již více než rok, se nyní zcela potvrdilo. Český telekomunikační úřad informoval o plánech provozu v 5GHz pásmu, z nichž vyplývá, že místo systémů s IEEE 802.11a (Wi-Fi5) v Česku povolí IEEE 802.11h.
Na základě doporučení Světové radiokomunikační konference WRC-03, která se konala ve dnech 9. 6. – 4. 7. 2003, vydal Český telekomunikační úřad informace o provozu v pásmu 5 GHz. Z něj vyplývá, že v co možná nejkratší době zpřístupní toto pásmo pro užívání bez potřeby licence. Háček je však v jednom. Všechna rádiová zařízení provozovaná v tomto pásmu budou muset používat tzv. „migrační techniky“. Mezi ně patří uplatňování dynamické volby kmitočtu (DFS) či automatická regulace výkonu (TPC). To má potlačit vzájemné rušení a ovlivňování s jinými systémy či službami.

Ve svém důsledku to znamená, že provoz bezdrátových zařízení s podporou standardu IEEE 802.11a, které mají přenosovou rychlost přes 50 Mb/s a operují v 5GHz pásmu, nebude povolen. Řešením je tak standard IEEE 802.11h, který má podobné vlastnosti jako „a“, ale zvládne podporu DFS a TPC, která 802.11a chybí.

Odborník na telekomunikace Patrick Zandl na serveru Marigold informace ČTÚ komentuje: “Je dobré, že ČTÚ reagovalo velmi rychle a samo dokonce upozorňuje, že rozhodnutí vydává dříve, než jsou na trhu patřičná zařízení. To proto, aby se zájemci o provoz takových sítí mohli připravit.“

Co DFS a TPC umí?

Funkce Dynamic Frequency Selection (DFS) slouží ke kontrole kanálu, na kterém se chystá zařízení komunikovat. Důvodem je zamezení překrývání a rušení signálu. Naproti tomu Transmit Power Control (TPC) automaticky reguluje množství vyzářené energie, tak aby nedocházelo k většímu než potřebnému vyzářenému výkonu.

Od kdy v Česku?

Prozatím mohou zájemci o provoz bezdrátových sítí v 5GHz pásmu čekat na zařízení s 802.11h a na nabytí účinnosti generální licence. Její text bude zveřejněn pravděpodobně v září 2003. Dokud tato licence nenabude účinnosti, do té doby nikdo v Česku nevyužije ani 802.11h zařízení, které se ale s největší pravděpodobností objeví až poté, co generální licence vejde v platnost. Pro rychlé bezdrátové WLan sítě tak lze zatím využít standard IEEE 802.11g, který má deklarovanou stejnou rychlost jako "a", ale pracuje v nelicencovaném 2,4GHz pásmu.

A co produkty?

Již na konci minulého roku jsme se měli těšit z prvních produktů s podporou tohoto standardu, ale zatím je ticho po pěšině. Je to dáno především tím, že se neustále posunuje konečné přijetí specifikace 802.11h. Ta se měla objevit již na přelomu let 2002/3, ale patrně bude hotova až na konci tohoto roku. Mnoho firem ale tvrdí, že není problém jednoduchou aktualizací firmware podmínky IEEE 802.11h splnit. Navíc již připravily vlastní systémy (tzn. nestandardní) s podporou DSF i TPC. Patrně se tak bude opakovat situace jako u IEEE 802.11g, kde po přijetí závěrečné specifikace u mnoha produktů stačilo nainstalovat nový software, aby jimi byla finální specifikace podporována.