Dead Drops - projekt zazděných USB schránek v New Yorku

Dead Drops - projekt zazděných USB schránek v New Yorku | foto: Aram Bartholl

V New Yorku čouhají ze zdí USB. Každý tam může nahrát, co chce

  • 507
V New Yorku se začaly objevovat USB konektory vedoucí do zdi. Nabídnou anonymní prostor pro sdílení jakýchkoliv dat. Projekt je součástí "uměleckého experimentu" Arama Bartholla.

Street art nemusí být jen graffiti, ale také nálepky, vtipné sošky nebo třeba tajně zasazené květiny. Aram Bartholl předvedl v New Yorku jeho další variantu.

Umělec nabídl nový způsob, jak sdílet data. Anonymní "síť" USB flash disků zazděných na veřejných místech je jim vydána napospas.

Lidé mohou přijít se svým přenosným zařízením a připojit ho k zazděné USB paměti. Mohou si z ní nahrát jakákoliv data nebo je naopak ze svého počítače na USB ve zdi uložit.

Experiment ukáže, jaká data budou na disky nahrávat, zda budou ostatním hledačům nechávat filmy či vzkazy, či zda je třeba zkusí ze zdi vytrhnout.

Dead Drops - projekt zazděných USB schránek v New Yorku

"Dead Drops", tedy mrtvé schránky, známé ze špionážních akcí, jsou zatím na pěti místech v New Yorku. Čouhající konektor by měl umožnit připojení notebooku přímo do zdi, i když někdy to asi bude vyžadovat trochu opatrnosti, nebo raději kabel.

Dead Drops - projekt zazděných USB schránek v New Yorku

Na každém disku je soubor "readme.txt" s vysvětlením celého projektu.

"Projekt Dead Drops (Mrtvá schránka) je anonymní off-line síť pro sdílení dat na veřejných prostranstvích," uvádí na svém blogu Bartholl.

Kdokoli může nahrát jakékoli soubory, nebo naopak soubory stáhnout k sobě na počítač. Dá se předpokládat, že se dříve či později v těchto paměťových schránkách objeví nějaký vir.

Bartholl plánuje zabudovat do zdí více podobných USB a to nejen New Yorku. Chce také dát fanouškům návod, jak vytvořit podobné mrtvé schránky i jinde.

Bude zajímavé sledovat, zda se tento projekt rozbují podobně, jako třeba sítě úmyslně volných wi-fi nebo "kešky" hledané pomocí GPS souřadnic.

,