Reaktor Iter - Pokusný reaktor Iter pro jadernou fúzi má být postaven ve Francii. (29. června 2005) | foto: www.iter.org

V Praze se představí termojaderná fúze - energie budoucnosti

  • 13
Již příští měsíc dorazí do Česka putovní výstava o historii termojaderné fůze. Vývoj nápadů na výrobu energie tak, jak to umí Slunce, si budou moci zájemci prohlédnout na ČVUT.

Do Prahy míří evropská putovní výstava o vývoji termojaderné fúze - Fusion Expo. Jejím cílem je seznámit veřejnost s výzkumem prakticky nevyčerpatelného zdroje ekologicky čisté a bezpečné energie. Přístupná veřejnosti bude od pondělí 11. června v budově Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického.

Výstava se koná při příležitosti zahájení stavby mezinárodního fúzního reaktoru ITER ve francouzském Cadarache a přesunu tokamaku Compass-D z anglického Culhamu do Prahy.

Návštěvníci se na výstavě především dovědí o rozdílu mezi termojadernou fúzí a jaderným štěpením. Podstatné je to, že zatímco při štěpení vzniká radioaktivní odpad, s jehož uložením bývají potíže, při fúzi nikoliv.

Nyní se vyrábí energie v jaderných elektrárnách štěpením atomových jader.

Fúze je opačný proces. Takovým způsobem produkuje energii například Slunce a ostatní hvězdy. Fúzí nyní na Zemi vzniká energie pouze v pokusných reaktorech.

Nyní se buduje poslední experimentální reaktor, který by měl být v provozu v roce 2015. Politici Evropské unie, Japonska, USA, Ruska, Číny a Jižní Koreje loni v červnu po dvaceti letech diskusí a příprav s konečnou platností rozhodli o tom, že bude ve Francii. Na projektu spolupracují i čeští vědci. První komerční reaktor by mohl spatřit světlo světa podle odhadu vědců kolem roku 2040 nebo 2050.

Výstavu bude doprovázet série přednášek pro veřejnost o fúzi pod heslem Zkrocení Prométheova ohně. Výstavu i přednášky organizují pod patronátem Evropské dohody o vývoji fúze Ústav fyziky plazmatu Akademie věd a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVÚT.