Notebook z roku 1995

Notebook z roku 1995

V roce 1995 měly notebooky 8 MB paměti. Zavzpomínejte s námi

  • 341
Internet. Mobilní telefon. DVD. Dnes tři naprosto běžné součásti života většiny Čechů byly kdysi horkými novinkami. A není to tak dávno.

Desítky tisíc korun byli ještě před pár lety lidé ochotni utrácet za zařízení, o která dnes nikdo nezavadí pohledem ani ve sběrných střediscích. Veletrh Invex je doslova kronikou živelného nástupu "věku informačních technologií". Kdyby někdo začal v roce 1998 na veletrhu Invex prorokovat, jak bude svět provázaný počítači o deset let později, zřejmě by jej měli za blázna.

Tak například počítače vypadaly následovně: "Ke hbitému kroku je dnes nutná operační paměť nezanedbatelné velikosti - v tomto případě standardně 8 MB," chlubí se nejmodernějšími technologiemi svých notebooků značka Toshiba v roce 1995. A překvapivý je i údaj o displeji. Má 9,5 palce a zobrazí 16,7 milionu barev. "Oči si přijdou na své," píše se v dobových materiálech.

Jen pro srovnání: i ty nejlevnější notebooky, které stojí zlomek reálné ceny tehdejších strojů, mají operační paměť stopětadvacetkrát větší. A šestnáct milionů barev má dnes kdejaký mobilní telefon.

Parametry počítačů jsou ovšem jen jednou z věcí, které dnes vyvolávají shovívavý úsměv, přestože byly horkými novinkami před deseti roky.

Tak například internet: ještě v roce 1995 manažeři veletrhu v tiskových zprávách složitě vysvětlovali, co to vlastně internet je. A nabízí svým návštěvníkům horkou novinku - připojení k němu. "Zatím se jedná o zkušební projekt," upozorňovaly ale veletrhy v roce 1995.

A ještě o tři roky později jsou dnes běžné věci, například telefonování po internetu, stejně vzdálené, jako když Verne psal v devatenáctém století o letu na Měsíc. "Horší to ale je, kdybyste si chtěli s někým popovídat tváří v tvář prostřednictvím běžných telefonních linek, třeba přes internet. Jejich kapacity, rychlost a spolehlivost na plynulé spojení obvykle nestačí - a to dokonce i přesto, že se používá komprese signálu, tedy jakési ‚sbalení‘ videoinformace do menšího objemu," popisovali novináři přesně před deseti roky úskalí horkých veletržních novinek.

Internet, záležitost uzavřené komunity

Dnes naprosto běžný Skype byl před pouhými deseti lety výsadou vyvolených, kteří museli investovat obrovské prostředky do vybavení i kvalitního připojení. Zatímco dnes stačí webkamera za pár set korun a mikrofon.

"Kamera pro videokonference obvykle stojí na monitoru počítače, takže se po navázání spojení díváte přímo do tváře svého protějšku - třeba i na druhém konci světa. Okno aplikace může zabírat jen část pracovní plochy monitoru, nemusí proto bránit v jiné práci na témže stroji. Možnost vidět osobu, s níž komunikujete, má samozřejmě k osobnímu setkání mnohem blíž než telefonát," rozplývají se novináři nad novinkou.

Vývoj ovšem jde kupředu. A tak v roce 2000 už mohla zaznít věta: "Neustále vzrůstající oblibu zaznamenává i internet, který už dávno přestal být záležitostí uzavřených komunit a otevřel se širokým masám."

Zajímavé je připomenout si i nástup "revolučních" kompaktních disků. Formát dávno překonaný DVD disky a novými blu-ray disky na výsluní pobyl poměrně krátce. Vždyť ještě v roce 1996 bylo "cédéčko" naprostou novinkou. A tomu odpovídala i cena. Veletržní katalog na poeticky nazývaném "stříbrném kotoučku" stál pět set korun. Dnes je CD automatickou součástí papírového katalogu, který stojí 150 korun.

Disk byl považovaný za naprostý fenomén. "Časy se mění. Dětský prstík umíněně namířený k výloze, v níž se blýskají stříbřité kotouče CD-ROM, a volání ‚To bych si přál od Ježíška!‘ by už nikoho neměly vyvést z míry. Ačkoli multimediální CD-ROM prožívá na zdejším trhu v plné síle teprve druhé Vánoce, stal se stejně dobrým dárkem jako cokoli jiného," rozplývali se novináři před dvanácti roky.

Přelom tisíciletí se pak nesl v duchu mobilních telefonů. Ty přibývaly geometrickou řadou, a tak není divu, že při jednom veletrhu Invex, na kterém se majitelé směšně drahých mobilů nahromadili, zkolabovala přenosová síť.

Pravěký Invex

Jak vypadaly novinky z 90. let

O "cédéčku"
Katalog veletrhu bude poprvé k dispozici nejen v disketové verzi, ale také na CD-ROM. Disketa bude součástí katalogu. CD ROM je možno zakoupit (...). (tisková zpráva, 1995)

O internetu
Touto službou, která v současné době prožívá velký rozmach ve světě i u nás, se vystavovatelům na této akci otevírá možnost pomocí kombinace textu, obrazu, zvuku a videa prezentovat svou firmu, instituci, školu atd. (tisková zpráva, 1995)
Na počátku roku 1995 bylo v naší doméně (celá ČR - pozn. red.) registrováno skoro 12 tisíc připojených počítačů, na počátku tohoto roku téměř 22 tisíc, koncem dubna pak 27,5 tisíce. (tisková zpráva, 1996)

O mobilech
Po světě se dnes pohybuje zhruba 85 milionů osob, jež jsou držiteli mobilního telefonu. Vzhledem k tomu, že roční nárůst představuje více než šedesát procent, odhaduje se, že v roce 2000 se jejich počet zvýší na 360 milionů. (tisková zpráva, 1996)

O MP3 přehrávačích
Pokud jste se už někdy svezli po vlnách internetu, jistě víte, že přípona MP3 se používá pro označení formátu, v němž se ukládají hudební záznamy. Do jednoho souboru tak lze schovat jednu písničku či skladbu. "Empé-trojky" se na internetu čile stahují, a protože jde až na výjimky o pirátské nahrávky, hudebním firmám se to nelíbí. Nelíbí se jim ani zmíněný MP3-přehrávač, který vypadá jako walkman. (odborný časopis, 1997)

O "předchůdci" Skypu
Zatímco videotelefony (ať už ze sci-fi románů nebo i ty skutečné, které se tu a tam rovněž začínají objevovat) mají blízko k obyčejnému telefonu, videokonference patří téměř bez výhrad do světa počítačů. Umožnil to rozvoj počítačových sítí, nástup výkonných procesorů, které umí běžně pracovat s pohyblivým obrazem, a především pokles cen těchto zařízení na velmi přijatelnou úroveň. Videokonferenční aplikace se ve větší míře začaly objevovat během loňského roku. Například podzimní Invex v Brně už se jimi jen hemžil. Dnes firmy běžně nabízejí potřebná zařízení: kamery, mikrofony, programy, případně i speciální karty. Cena těchto zařízení není nijak závratná. Patrně nejdražší zařízení sestavy představuje miniaturní digitální kamera. Na rozdíl od videokamery však tyto přístroje neobsahují drahé transfokátory, mechaniky a jiné složité prvky, takže dnes už jsou k dispozici v cenách přibližně od 4 000 korun. Za celý videokonferenční kit dáte něco kolem sedmi tisíc korun. (odborný časopis, 1998)