V roce 2020 poletí lidstvo na asteroid, o deset let později na Mars

  • 37
NASA má již rok nový úkol. Místo létání k Měsíci poveze osádku hlouběji do vesmíru. Třeba k asteroidům. Umožní to nový plán, který nahradí projekt návratu lidí na Měsíc zrušený Obamou. Využije k tomu upravený vesmírný modul Orion.

V roce 2020 by měl první člověk dosáhnout asteroidu a kolem třicátého roku tohoto století se pak lidstvo podívá na Mars.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tak oficiálně potvrdil plány, které americký prezident Obama přednesl před rokem.

Najde v nich své uplatnění i vesmírný modul Orion, který měl ve zrušeném programu Konstelace vrátit astronauty na Měsíc. Vedle technických úprav získá kapsle i nové označení. Bude nyní známa jako "víceúčelový dopravní prostředek s posádkou" (MPCV).

Jejím úkolem bude přivést lidi do vzdálenějšího vesmíru, případně jim umožní přistání na asteroidu nebo třeba na některém měsíci Marsu. Nejdříve ale musí vzniknout raketa, která Orion/MPCV vynese do kosmu.

Lety k ISS a v blízkosti Země přitom mají zajišťovat soukromníci. Již dříve chtěl Obama po NASA, aby přenechala soukromým firmám dopravu astronautů a materiálu na Mezinárodní vesmírnou stanici a soustředila se na průzkum vzdálenějšího vesmíru.

Více času ve vesmíru zajistí více kapslí

Na úpravách kapsle Orion již pracuje firma Lockheed Martin, která ji už původně vyvíjela pro systém Konstelace. Vyčlenila pro to 600 zaměstnanců a spolupracuje se zhruba 150 subdodavateli.

Po úpravách by MPCV měla být schopna nést čtyřčlennou posádku na mise, které mohou trvat až 21 dní. Pokud by bylo potřeba pobyt lidí ve vesmíru prodloužit, jednoduše by se připojil modul další.

Start a přistání by měly být desetkrát bezpečnější než u raketoplánů, které letos končí provoz. Obytný prostor uvnitř kapsle bude asi devět metrů krychlových.

,