Vánoční test PC do 13 000 bez DPH: Mironet 1037L

  • 6
Vánoční test PC se nachýlil ke konci. Počítač Mironet 1037L se stal poslední testovanou sestavou v kategorii do 13 000 bez DPH. Pod jednoduše elegnatním vzheldem se skrývá systém na bázi procesrou Celeron.
Počítače značky Mironet na sebe v testech upozornily mimo jiné i svým tichým chodem. Podívejme se nyní, jak si povede sestava dodaná do kategorie levnějších systémů.

Balení a vzhled

Mironet 1037L k nám dorazil v oblíbené skříni Eurocase 5410. Tak jako konkurenční sestavy má vyvedenu dvojici USB portů na předním panelu, který je pro změnu modro-bílý. Pro připomenutí zopakuji základní charakteristiky. Rozměry skříně jsou 490 x 180 x420 mm, disponuje čtyřmi 5,25palcovými a třemi 3,5palcovými pozicemi, dále je možné instalovat dva přídavné 8cm větráky. 300W zdroj je vcelku kvalitní, výhodou je i velký větrák o průměru 12 cm. Díky tomu je počítač zase o něco tišší.

PC sestava Mironet 1037L 

Software a příslušenství

Na naši žádost byl na počítač nainstalován operační systém Windows XP Home Edition, běžně se ale Mironet 1037L dodává se systémem Linux RedHat verze 9.0. U počítače zcela chybí klávesnice i myš, tudíž musí budoucí majitel této sestavy počítat s dodatečnými investicemi. S počítačem je kromě operačního systému dodáván ještě vypalovací software Nero Expres a dvojice CD, které vám pomohou při nastavení telefonního připojení k internetu.

Hardware

Společnost Mironet překvapivě vsadila na platformu Intel. Je pochopitelné, že se nejedná o čistokrevné Pentium IV, ale Celeron, vzhledem k ceně. Přesto má procesor slušnou frekvenci rovných 2,5 GHz. Systémová sběrnice pracuje na 400 MHz a velikost vyrovnávací paměti druhé úrovně je u Celeronu 128 KB. Základní deska Asus P4S533-MX je postavena na čipové sadě SiS651DX. Southbridge nese označení SiS962L. Asi největší defekt motherboardu je implementace dvou paměťových technologií: DDR a klasických SDRAM. Stejně tak chybí podpora AGP 8x a na desce jsou pouze tři PCI sloty. Trochu neobvyklá je skutečnost, že v northbridge je integrována grafická karta.

PC sestava Mironet 1037L PC sestava Mironet 1037L

Základní deska je osazena 256MB modulem operační paměti DDR400, čipy jsou sice značkové (Samsung), avšak celý modul je noname.

Největší překvapení nás čekalo po otevření skříně při pohledu na prázdný AGP slot. U klasického stolního počítače se většinou na integrované grafické čipy příliš nespoléhá, jak je ale vidět, výjimka potvrzuje pravidlo. Výkonnostně se integrovaný čip rozhodně nemůže měřit s plnohodnotnými akcelerátory, ale dokonce ani s integrovanými grafičkami jako např. s Intel Extreme Graphic 2. Další nevýhodou je fakt, že integrované grafické jádro vám ukousne část kapacity RAM. Pro čistě kancelářské práce s grafikou tak tak vystačíte, ovšem na novější hry můžete zapomenout.

PC sestava Mironet 1037L 

Pevný disk má nadstandardní (mezi testovanými sestavami v levnější kategorii) velikost 80 GB  a jedná se o Baracudu 7200.7 od společnosti Seagate. Disk je skutečně tichý a rychlý. DVD filmy si na počítači sice nepustíte, ale alespoň máte možnost si vytvořit svoje vlastní CD. Optická mechanika Lite-On umožňuje zápis 52rychlostně a přepis 32rychlostně.

Mironet 1037L lze připojit do sítě Ethernet díky integrované síťové kartě. V případě, že místní síť nemá konektivitu do Internetu, poslouží interní modem Well. Na čele modemu se nachází kromě zdířky pro připojení linky ještě výstup pro připojení telefonu. Maximální rychlost modemu činí 56 kbps.

Výsledky PC sestavy Mironet 1037LTesty

Výkony testovaných počítačů nám v závěrečném článku pomohou rozhodnout, která sestava je pro kterého uživatele optimální. Při testech jsme vycházeli z nastavení, které bylo dané výrobcem, a také jsme nechali všechny ovladače v původním stavu. Takovýto postup jsme zvolili z důvodu, že člověk, který si bude pořizovat již sestavený počítač, nebude mít asi příliš chuti a možná i odvahy v něm cokoliv upravovat a nastavovat. Na testy jsme použili následující software.

Pro herní testy jsme zvolili klasiku, Quake III. Arena, který je napsán pro rozhraní OpenGL, a značně hardwarově náročný Unreal Tournament 2003. U UT 2003 první výsledek (před lomítkem) znamená počet vykreslených obrazovek za sekundu při testu vykreslování krajiny a druhý výsledek pak počet snímků v simulaci akce. Grafickou kartu řádně prověřila osvědčená dvojice 3Dmark 2001SE, 2003 (oba s instalovaným patchem) a Aquamark. Jak pro herní, tak pro grafické testy jsme zvolili rozlišení 1024x768 bodů při 32bitové barevné hloubce.

V aplikačnch testech jsme měřili rychlost komprimace krátkého RGB videa do formátu DivX a převodu jedné skladby do MP3. Využili jsme také možnosti testu PC Mark 2004 a SiSoft Sandra 2003. Pro testy propustnosti paměti jsme využili hojně používaného programu Aida 32. Nejoblíbenější benchmark pevného disku je zatím stále HD Tach, který jsme také použili i my. Zcela na začátku jsme pak zjišťovali rychlost náběhu čistého systému od zapnutí počítače a poté rychlost jeho vypnutí.

Shrnutí

Celkem nadějná sestava Mironet 1037L si svoji pozici vůči konkurenčním počítačům zkomplikovala zejména kvůli absenci grafického akcelerátoru. Část viny pak nese ještě architektura základní desky. Přes dvojnásobnou kapacitu pevného disku se misky pomyslných vah značně naklánějí na opačnou stranu, než by bylo pro Mironet příjemné.



Testované systémy v této kategorii: