Vánoční test PC do 25 000 Kč: Compaq EVO D310

  • 3
Čtvrté pokračování našeho předvánočního testu se věnuje počítači Compaq EVO D310, který je postaven výhradně ze značkových komponent a oplývá řadou nadstandardního příslušenství.

Společnost Compaq, nebo chcete-li Nové HP, nikomu představovat nemusím. Vedle celé řady dalších výrobků najdete v jejich sortimentu i osobní počítače, určené zejména do kanceláře. A ani model Compaq EVO D310 není výjimkou.  

Vzhled a uspořádání komponent

Pokud jste již měli tu čest se seznámit s počítači Compaq, jistě mi potvrdíte, že drtivá většina z nich má víc než jen obyčejné skříně. V případě EVA D310 je skříň laděna do stříbrné a černé barvy. Přední panel je až na dvě 5,25 sloty celý stříbrný, zbytek černý. Disketová mechanika je zapuštěna ve skříni. Zajištěno je rovněž dobré odvětrávání skříně díky velkému množství otvorů a dokonce i přídavnému větráku v zadní části skříně. Co do hlučnosti by D310ka patřila mezi lepší průměr.

Počítač Compaq Evo D310v

Uspořádání komponent ve skříni není nijak neobvyklé, ovšem vše je uděláno precizním způsobem. Vzhledem k důmyslnému systému uchycení harddisku, disketové a optické mechaniky by výměna těchto komponent měla být hračkou.

Software a příslušenství

Jednou z nejsilnějších stránek obou sestav je právě software a příslušenství. Prvním překvapením bylo zjištění, že dostanete CD nejen s operačním systémem Windows XP Professional, ale také s Windows 2000. Můžete si tedy na svůj počítač umístit systém, který vám bude vyhovovat nejvíce. My jsme nakonec dali přednost již nainstalovanému systému Windows XP. Případy nouze lze vyřešit pomocí recovery CD. Dále obdržíte řadu materiálů v podobě nejrůznější literatury a kompaktní disk s programem Norton Internet Security a Norton Antivirus 2002. 

Čelo Compaqu Evo D310 v 

Zadní část Compaqu Evo D310 v 

Největší dojem z ostatního příslušenství na mě udělala klávesnice. Musím uznat, že ze všech dosud recenzovaných sestav byla asi nejlepším kouskem. Kromě toho, že je velice tichá, se na ní píše skutečně skvěle. Dále může nabídnout celkem osm přídavných tlačítek. Už na první pohled dává svým designem jasně najevo, že se rozhodně nehodlá řadit mezi low-end. Myš už nikterak excelentní není, dá se srovnat s myší u FSC Scalea 400i – lepší průměr.

Absenci reproduktorů částečně vynahradí reproduktor zabudovaný ve skříni. Přestože nedosahuje kvalit externích bedniček, na ozvučení Windows bohatě stačí. Pokud jste méně nároční na kvalitu, lze pomocí něj reprodukovat i hudbu. Rozhodně chci ale předem upozornit, že nemůžeme mluvit o speakeru takovém, jaký si můžete pamatovat z počítačů 486. Přece jen je tento reproduktor podstatně kvalitnější.

Vnitřní část Compaqu Evo D310 

Hardware

Compaq EVO D310 je, jak jsem už uváděl, předurčen pro kancelářské využití, nikoli pro hry. Podle toho byla zjevně vytvořena i koncepce celé sestavy. Platforma Intel je v tomto případě logický krok, konkrétně Intel Celeron 1,7 GHz. Základní deska pochází přímo od mateřské společnosti. Je postavena na čipové sadě Intel 845G, která podporuje FSB 533/400 MHz, paměti DDR SDRAM až do 266 MHz. Výkonnostní testy systému Compaq Evo D310 Díky tomu, že tento čipset již využívá Southbridge ICH4, nebudete ochuzeni o USB 2.0 ani další moderní výdobytky. Bez rozšiřujících karet vás deska dokáže připojit do lokální sítě rychlostí 10 nebo 100 Mbit/s. O integrovaném audiu myslím nemá cenu psát. Naopak za zmínku stojí grafický čip Intel Extreme Graphics, který plně nahradí obyčejnou grafickou kartu. Jádro pracuje na frekvenci 200 MHz, místo vlastní grafické paměti využívá operační paměti. Čip dokáže sdílet za běžných podmínek až 48 MB paměti.

Velikost operační paměti je u sestavy EVO D310 128 MB DDR PC266, což je opravdu málo, protože i na kancelářské potřeby je již v dnešní době optimální velikost paměti 256 MB. Navíc nemůžeme opomenout operační systém který si v případě Windows XP Professional „ukousne“ celých 128 MB.

Pevný disk Western Digital má kapacitu pouhých 20 GB a pouhých 5400 otáček. Bohužel jsme do testu obdrželi starší modifikaci modelu D310. Novější verze (EVO D310v) je již vybavena rychlejším diskem o kapacitě 40 GB a výkonnějším procesorem za cenu jen o něco málo vyšší. Součástí výbavy D310 je též obyčejná CD-ROM mechanika. V kanceláři sice DVD mechaniku moc nevyužijete, ale např. vypalovačka by se jistě hodila.

Testy

Compaq EVO D310 nám trochu zkomplikoval situaci, když jsme kvůli příliš malé operační paměti nemohli provést test 3Dmark 2001SE. Vzhledem k integrované grafické kartě jsme rovněž upustili od herního testu Unreal Tournament 2003. Jak můžete sami vysledovat, Evo D310v ve většině testů skončil až za ostatními počítači. Je to hodně dáno jeho užším zaměřením a tudíž slabší grafikou.

Shrnutí

Sestavu EVO D310 si na hraní koupí jen opravdový blázen, naopak v kanceláři bych si dokázal takovéto PC živě představit. Přes nižší výkon máte v rukou stabilní a spolehlivý systém, složený pouze ze značkových komponent.

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx

Zítra vyjde test: All Computer Excellent

 

<-- Sestava: Mironet 3035

Sestava: All Computer Excellent K7XP/2400 -->