Vánoční test PC do 40 000 Kč: FSC SCALEO 600i

  • 53
Výkonnější a také dražší z obou testovaných modelů o FSC se nazývá SCALEO 600i. Výkonný procesor spolu s 384 MB DDR SDRAM pamětí jej předurčují k práci s náročnějšími aplikacemi. Přitom má jednu z nejmenších cen v této kategorii.

První testovaný přístroj v kategorii PC do 40 000 korun byl vyroben v závodech společnosti Fujitsu Siemens Computers. Nese označení Scaleo 600i.

Balení a Vzhled

Na dodaném počítači nás zaujal již vzhled a originalita balení, což dává najevo to, že se nejedná o žádný výrobek postavený na koleně. Stroze elegantní design v dobrém slova smyslu narušují výměnné bočnice, které fungují jako „housing“ u mobilních telefonů. Užitečné jsou přední konektory pro sluchátka a mikrofon na jedné straně a na druhé rozhraní pro USB (verze 2.0) a FireWire (IEEE 1394, i-Link). Všechny tyto výstupy jsou umístěny do dvou malých šachtiček, které lze jednoduše zakrýt. Jediný problém jsme měli při zapojení více zařízení. Prostě se do úzkých šachtiček všechna nevešla, ale na druhou stranu, kdo bude mít najednou připojena dvě USB zařízení a jedno s rozhraním FireWire. A pak - vždy si je můžete připojit na zadní straně.

Čelní panel dále nabízí dvě šachty s 5,25 palcovými mechanikami a jednou volnou 5,25 pozici. Jediný 3,5 palcový prostor je obsazen disketovou mechanikou. Tlačítko „power“, které zvládá i funkci „reset“můžete objevit mezi šachtami s konektory. Perforované boční stěny umožňují dostatečné prodění vzduchu.

Zadní prostor nabízí doslova přehršel různých konektorů. Můžete si vybrat ze 4 pozic pro USB, ze dvou pro FireWire, síťové přípojky, modemového výstupu, TV-Out grafické karty a povinných PS/2, COM a LPT portů, které dále doplňují zvukové vstupy a výstupy a game port. Z externích zařízení FSC dodává v balení Scalea 600i šedesátiwatové repro, multimediální klávesnici s barevnými područkami, které ladí k výměnným bočnicím a kuličkovou myš. Zkušenosti s klávesnicí jsou vesměs příjemné, možná by nám lépe vyhovovalo lepší provedení desítky multimediálních kláves. Tak jako na každou novou myš je potřeba si chvíli zvykat i na dodávanou k FSC SCALEO 600i.

Systém Fujistu Siemens Computes SCALEO 600i

Hardware

Po vnějším vybavení se nyní zaměříme na to, z čeho se počítač skládá. Při prvním pohledu do vnitřních částí systému nás zaujme čistota zpracování, kde má téměř každý kabel a každá součástka své místo. Základní desku dodala firma Gigabyte Technology, která ji postavila na čipové sadě SiS645DX. Z toho vyplývá, že spolupracuje s procesory Intel Pentium 4 s paticí Socket 478 a podporuje FSB 400 i 533 MHz. Společnost Fujitsu Siemens Computers v modelu Scaleo 600i využívá procesor s taktem 2,4 GHz. Ten je zakryt robustním chladičem a velkým větrákem od firmy CoolerMaster. Zajímavé je osazení pamětí. Jejich celková kapacita činí 384 MB, což dává dostatek prostoru jak operačnímu systému tak běžícím aplikacím. Co nás ale zaujalo, je kombinace dvou DDR SRAM 266 MHz pamětí od různých výrobců. Ta s kapacitou 256 MB je tradičně od firmy Samsung, zatímco druhá s 128MB byla vyrobena v závodech formy Micron. Obě mají povolenou latenci CL 2,5. Deska podporuje rozhraní USB 2.0 ( Hi-Speed) a šestikanálový zvuk (vyveden je pouze stereo). Mezi další integrované funkce můžeme řadit síťové řešení od Realtecu (10/100 Mb) či podporu U-ATA/133.

Čelo systému FSC SCALEO 600i

Zadní část počítače FSC SCALEO 600i

Na této ATX desce nalezneme dále 5 PCI slotů, jeden CNR a AGP slot. Paměť lze rozšířit až na 2GB. Poslední PCI slot zabírá karta s homologovaným 56 kbps modemem. Další PCI slot je osazen kartou s FireWire porty a v AGP trůní GeForce 4 MX-420 od firmy Prolink s paměťovou kapacitou 64 MB. Karta je vybavena TV-Out výstupem. Zatímco přítomnost FireWire karty je velice příjemná, myslíme si, že grafická karta bude mírně srážet výkon systému především v aplikacích s 3D scénami. 

Relativní dostatek úložného prostoru nabízí 80GB pevný disk od společnosti Maxtor. Je zajímavé, že firma nabízí v různých řadách výrobky od různých producentů (v Scaleu 400i byl disk od Seagate). Rychlost tohoto disku je 5400 ot./min, což má příznivý účinek na snížení hlučnosti a mírně nepříznivý pro přístupovou dobu a rychlost čtení. Zajímavé je zajištění pevného disku. Není totiž k počítačové skříni přichycen šroubky, ale je upevněn plastovým držákem.

Vnitřní uspořádání FSC SCALEA 600i

Nabídka optických mechanik je dvojí. Jednak je to samostatná DVD čtečka s šetnáctinásobnou rychlostí čtení, a pak přepisovací CD-RW mechanika s desetinásobnou rychlostí zápisu na CD-R a CD-RW média a 40x čtení. Celý systém pak napájí 250W zdroj, který by měl zvládat bez problémů i větší zatížení.

Software a příslušenství

Softwarové vybavení tohoto přístroje je velice slušné. Instalovaný OS Windows XP Home Edition dostanete jednak na samostatném CD a pak také jako součást „recovery“ CD, které slouží pro obnovu systému a všech jeho náležitostí při havárii PC. Další dodávané programy jsou Nero 5.5.9.5 pro vypalování CD, Win DVD 4.0 , Microsoft Word 2000, Microsoft Works 6.0, Adobe Photoshop Elements a Norton Virus Control. V balení je také CD s nabídkou na pro připojení na internet a další CD od Computer Associates s množstvím freewarových aplikací.

Testy

Výsledky testů systému FSC SCALEO 600iVýkony testovaných počítačů jsou jedním z vodítek, které nám ve finále pomohou rozhodnout, která sestava je optimální. Jako prostředí pro veškeré testy jsme použili již předinstalované operační systémy, v hojné míře to byly Windows XP Home Edition, které prodejci nabízí mnohdy levněji než starší systémy. Stejně tak jsme ponechali všechny ovladače v původním stavu. Takovýto postup jsme zvolili z důvodu, že člověk, který si bude pořizovat již sestavený počítač, nebude mít asi příliš chuti a možná i odvahy v něm cokoliv upravovat a nastavovat. Na testy je použili následující software.

Pro herní testy jsme zvolili klasiku – Quake III. Arena, který je napsán pro rozhraní OpenGL, a značně hardwarově náročný Unreal Tournament 2003. U UT 2003 první výsledek (před lomítkem) znamená počet vykreslených obrazovek za sekundu při testu vykreslování krajiny a druhý výsledek pak počet snímků v simulaci akce. Grafickou kartu řádně prověřila osvědčená dvojice 3Dmark 2001SE a GL Excess. Jak pro herní, tak pro grafické testy jsme zvolili rozlišení 1024x768 bodů při 32bitové barevné hloubce.

Aplikační testy zastupoval především Sysmark 2001. Samostatnou kapitolou je PC Mark 2002 a SiSoft Sandra 2003. Nejpoužívanější benchmark pevného disku je zatím stále HD Tach, který jsme také použili i my.

V tabulce se můžete dozvědět přesné výsledky FSC Scalea 600i v jednotlivých testech. Na první pohled je sestava poměrně slušně vyvážená. Plus je rozhodně velikost operační paměti. Mírně systém brzdí pomalejší pevný disk a v zobrazení průměrná grafika. To ale nic nemění na faktu , že se jedná velice silný stroj, který více než uspokojí nejen při práci s kancelářskými aplikacemi, ale nenechá se zahanbit ani při zpracovávání multimediálních souborů.

Testovali jsme také rychlost zapnutí a vypnutí počítače. Od stisknutí tlačítka „power“ je možno se Scaleem 600i pracovat již za 37s. PC se vypne se za 8 sekund.

Shrnutí

S cenou pod 35 000 korun včetně DPH se Scaleo 600i řadí mezi levnější sestavy v této kategorii. Příjemný design, přítomnost moderních rozhraní a velikost operační paměti jsou kladné stránky. Systém má relativně tichý chod a nabízí dostatečný výkon pro většinu aplikací, které může uživatel běžně využívat. Líbila by se nám výkonnější grafická karta, která by samozřejmě zvedla cenu, ale ta by se patrně ještě vešla do limitu 40 000 korun včetně DPH. Standardní je dvouletá záruka.

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx

 

Sestava: Levi - Lynx Indigo4 -->