Vánoční test PC do 40 000 Kč: Mironet 7048

  • 1
Loňský vítěz našeho testu nabízí na svých stránkách sestavu, která je cenově velice blízko našemu hornímu cenovému limitu. Má své přednosti, ale také jsme objevili několik nedostatků.

Počítač 7048 společnosti Mironet je nejdražším systémem našeho testu, ale za svou cenu nabízí hodně muziky.

Balení a vzhled

PC systém dodaný v kartónové krabici, nemá nijak designérsky zajímavý case. Podobných počítačových skříní nabízejí jejich výrobci mnoho. To ale neznamená, že by měl case nějaké omezují vlastnosti. Právě to, že je použita běžná skříň znamená, že je to již osvědčený systém, který nabízí vše co může běžný uživatel potřebovat. Není problém s ovládním vypínání a zapínání a ani není potřeba složitě hledat tlačítko „reset“.

Počítač Mironet 7048

Skříň Eurocase ATX 5410 dark blue je velikosti midi tower. Nabízí čtyři pozice pro 5,25 a jednu pro 3,5 palcovou mechaniku. Bohužel, i u této počítačové skříně není příliš dobře vyřešen přísun vzduchu. Obě bočnice jsou plně, takže tudy se tam vzduch nedostane. Skrz čelní prostor pak může vzduch proudit prakticky pouze mezi škvírkami, které jsou u jednotlivých šachet a jedním otvorem na dně, jehož funkčnost bude omezena v okamžiku, kdy počítač postavíme na huňatý koberec. Proto by mohla být omezena i funkce přídavného větráku, který je umístěn uvnitř skříně pod prostorem pro 3,5 palcové mechaniky a disky.

Čelo počítače Mironet 7048

Zadní část počítače Mironet 7048

Obě boční stěny jsou zajištěny šrouby. Při pohledu na zadní část skříně zjistíme, že většina konektorů je součástí základní desky a tedy téměř všechny funkce jsou na ní integrovány. Jedná se o PS/2 porty, dva USB 1.1 konektory, LPT a COM rozhraní nebo game port a tři konektory zvukové karty. Další rozhraní na zadní straně náleží grafické kartě, která vedle analogového VGA výstupu nabízí také TV-OUT.

Mironet k systému dodává klávesnici Logitech Deluxe Access CZ. Nejdříve jsme si na ni museli pár minut zvykat, ale posléze jsme byli nuceni konstatovat, že se jedná o velice příjemnou klávesnici s velkým tlačítkem „Enter“ a „BackSpace“. Ani umístění tlačítek pro ovládání režimu spánku a vypínání počítače nebylo provedeno tak, aby nám způsobovalo nějaké problémy při práci. Také optická myš od společnosti Logitech patřila k příjemným překvapením. Ještě větší příjemností je pak v ceně sestavy dodávaný zvukový systém Creative Inspire 5.1 5300. Tedy 5+1 reproduktorový systém, který se zvukově opravdu nenechá zahanbit a ani mu nevadí, že je zvuk z integrované zvukovky.

Hardware

Překvapilo nás, že je u tak relativně drahého systému výrobce nenabízí přepisovací CD-RW mechaniku. V horní z 5,25 palcových šachet je umístěna DVD mechanika od společnosti NEC s rychlostí čtení DVD médií 16x a CD médií 48x. Tento DVD od Necu nebyl nijak výrazně hlučný, ale ani příliš tichý. Optická mechanika má přímý výstup na sluchátka a ovládání hlasitosti na čelním panelu, ale mezi případnými skladbami na CD se nebudete moci pohybovat pomocí ovládacích tlačítek, protože je DVD mechanika neobsahuje. Vypadá to, že si výrobci oblíbili pevné disky Seagate z řady Barracuda IV. I v této sestavě jeden nalezneme, tentokrát s kapacitou 80 GB, což někomu stačit může, jinému nikoliv.

Vnitřní část počítače Mironet 7048

Nenechte se mýlit přiloženou fotografií, na které můžete vidět odhlučnění PC. To bohužel není v základní výbavě systému a pokud byste si jej chtěli pořídit, budete si muset ještě něco připlatit. Ale ani přes toto odhlučnění nebyla sestava zase až tak tichá, jak by se dalo očekávat. Bylo to dáno především nutností chlazení grafické karty a procesoru. Jinak se zdá, že se již technici většiny firem naučili dostatečně dobře upravovat komponenty uvnitř skříně, takže k jejich uchycení, umístění, připojení kabelů a celkovému uspořádání nemůžeme mít výhrady ani v tomto případě. 

V systému Mironet 7048 nalezneme základní desku SOLTEK SL75FRV, která je osazena čipovou sadou VIA Apollo KT 400. To znamená, že do patice Socket A lze osadit i moderní Athlon XP. Firma Mironet se rozhodla pro čip Athlon XP 2200+, který běhá na frekvenci 1800 MHz. Ten je proti přehřátí chráněn masivním chladičem a velkým větrákem od firmy CoolerMaster. Tato kombinace by měla být dostatečně dimenzována na to, aby teplotu čipu udržovala v mezích normy. Čipová sada oficiálně podporuje DDR SDRAM paměti s rychlostí 266 a 333 MHz, neoficiálně pak i modely s taktem 400 MHz. A právě na tyto vsadil i výrobce sestavy a desku osadil 512MB modulem od společnosti OCZ. Paměťové čipy jsou obloženy destičkami, které jim pomáhají odvádět vyprodukované teplo. Deska také podporuje šestikanálový zvuk, který si dobře rozumí s 5+1 reproduktory, které jsou k počítači dodávány. Mironet také využil nabídky AGP portu 8x a osadil jej výkonnou grafickou 3D kartou Prolink GF4Ti4200 s 64MB paměti. I když na webu naleznete informaci, že by měla být vybavena digitálním DVI výstupem, není tomu tak.

V PCI slotu jsme nalezli homologovaný modem Microcom 56K PCI InPorte, který by měl svému uživateli přinést bezproblémové připojení. Neexitence byť integrované síťové karty nás utvrdila v přesvědčení, že je Mironet 7048 určen především pro domácí uživatele než do kanceláří. Celý systém je napájen z 300W zdroje, který by měl s přehledem zvládat mnohem větší zatížení.

Software a příslušenství

Výkonnostní testy PC systému Mironet 7048V množství dodaného softwarovému vybavení by potěšila ještě jedna věc. Rádi bychom u sestav viděli „recovery“ CD pro případ havárie systému. Jinak společnost Mironet dodává dostatek programů k bohatému využití počítače, nechybí ani CD s ovladači, apod..

U systému nalezneme také příručku pro práci s počítačem, která je v podstatě stejná jako u systému od LEVi, pouze má jiný název a obal.

Testy

Systematiku testů jsme podrobněji popsali v u první recenze. V přiložené tabulce si můžete prohlédnout, jak si v jednotlivých úlohách Mironet 7048 vedl. Na výkonech především v 3D aplikacích se hojně projevila přítomnost poměrně kvalitní 3D karty a rychlejší paměti. Můžeme se ale přiznat, že jsme očekávali od tohoto systému poněkud větší výkony například v testu PC MARK, nebo u testu pamětí.

Jak je tedy patrno, systém se nejlépe cítí při multimediálních aplikacích a při modelování akčních scén - například ve hrách.

Shrnutí

Mironet 7048, který stojí téměř 40 000 korun, je určen především pro domácí použití a zábavu. Nepřítomnost síťové karty a vybavení kvalitní reproduktorovou soupravou tento názor jen podporují. Bude s ním spokojen každý, kdo od počítače vyžaduje hrubou sílu. Také záruka není k zahození. Mironet slibuje, že se o počítač postará 2 roky a o komponenty ještě další tři.

 

 

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx

 

<-- Sestava: Lynx Indigo4

Sestava: Compaq EVO D510 SFF -->