Mezinárodní kosmická stanice

Mezinárodní kosmická stanice | foto: NASA

Ve čtvrtek vzlétne do vesmíru první člověk/robot

  • 39
Robot/člověk nazvaný Robonaut 2 poletí na palubě raketoplánu Discovery. Humanoidní roboti by v budoucnu měli lidské posádce na oběžné dráze "dělat společnost" a pomáhat při plnění běžných úkolů. A jednou nás možná nahradí úplně.

Ve čtvrtek 24. února ve 22:50 našeho času vzlétne (pokud vše půjdu podle plánu) raketoplán Discovery na svou poslední misi k ISS. Na jeho palubě bude i zvláštní host. Robonaut 2 (R2) by se měl stát vůbec prvním humanoidním robotem v našem kosmickém prostoru.

"Robonaut se poveze v modulu Leonardo, který zůstane natrvalo součástí stanice jako skladovací a obytná prostora," vysvětluje odborník na kosmonautiku Antonín Vítek. R2 se pak stane trvalým obyvatelem Leonarda neboli PMM (Permanent Multipurpose Module).

Více jsme o Robonautovi psali již loni v tomto článku. Plánovaný start raketoplánu byl však tehdy kvůli úniku paliva odložen.

Při vývoji kosmických androidů spolupracuje NASA s firmou General Motors. Šikovný Robonaut 2 by měl pomáhat lidem při opravách a údržbě kosmické stanice, zvláště v případech, které vyžadují zásah mimo stanici, tedy přímo v kosmickém prostoru.

Šikovný Robonaut 2 by měl pomáhat lidem při opravách a údržbě kosmické stanice...

Oproti většině současných kosmických robotických systémů, které se zaměřují především na manipulaci s velkými a těžkými objekty, je Robonaut 2 mnohem rychlejší a obratnější.

Další, pokročilejší verze by pak měly pracovat již zcela samostatně například na Měsíci nebo na povrchu jiného tělesa naší Sluneční soustavy. R2 by měl na ISS setrvat až do "konce svých dní", neboť s jeho návratem na Zemi se nepočítá.

Japonský umělý člověk poletí příští rok

Japonsko plánuje poslat na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) humanoidního robota příští rok. Měl by být schopen komunikovat s astronauty, přijímat informace z řídícího centra a dokonce i posílat zprávy přes Twitter.

Projekt vyvíjí japonská obdoba NASA, kosmická agentura JAXA, ve spolupráci s Tokijskou univerzitou a firmou Dentsu. Mluvčí JAXA uvedl, že přípravné práce na vývoji kosmického robota zaberou zhruba jeden rok, kdy se budou testovat technické detaily.

Robot by měl umět měřit úroveň stresu lidské posádky ISS tím, že bude sledovat změny ve výrazu jejich obličejů či tónu hlasu.

Velikost robota by neměla přesáhnout výšku půl metru. Robot by měl umět měřit úroveň stresu lidské posádky ISS tím, že bude sledovat změny ve výrazu jejich obličejů či tónu hlasu. Kromě toho bude přijímat pokyny z řídícího centra, když budou astronauti spát, a jakmile se vzbudí, ihned jim je předá.

Nejen v kosmu, ale i na Zemi

Primárním cílem projektu je vytvořit robota, který by pomohl astronautům překonat potíže spojené s jejich dlouhodobou izolací. Pokud se smělé plány japonských vědců a inženýrů naplní, mohl by robot najít uplatnění nejen v kosmickém prostoru, ale i na Zemi, například v sociální sféře.

"Protože naše společnost stárne, doufám, že tento projekt povede k vytvoření systémů, které usnadní komunikaci mezi staršími lidmi, izolovanými ve vzdálených místech, a jejich rodinnými příslušníky" tvrdí Satoshi Sano, inženýr z JAXA, který se na vývoji kosmického podílí.

Zdroje:

www.space-travel.com
www.nasa.gov