astrofyzik Stephen Hawking

astrofyzik Stephen Hawking | foto: Reuters

Ve vesmíru je možná život, ale není inteligentní

  • 69
Známý fyzik Stephen Hawking na jedné přednášce spekuloval na téma, zda je ve vesmíru život. Dokonce si i zavtipkoval, že by možná někdo mohl pochybovat o inteligentním životě na Zemi.

Britský astrofyzik Stephen Hawking přemýšlel často o kosmické otázce: Jsme ve vesmíru sami? Jeho odpověď, kterou předložil v rámci přednášky na Univerzitě George Washingtona, zní: Patrně ne, píše dnes agentura AP.

Ale pokud je někde jinde ve vesmíru život, pak se Hawking ptá, proč lidstvo zatím nenarazilo na nějaké mimozemské vysílání, na něco jako "mimozemský testovací úkaz"? Jednou z možností je, že mimozemský život vůbec neexistuje. Anebo možná inteligentní život existuje, ale jakmile se vyvine dost na to, aby dokázal vyslat signály do vesmíru, pak je také dostatečně rozvinutý na výrobu ničivých jaderných zbraní.

Hawking ale dává přednost třetí možnosti. "Primitivní život je velmi běžný a inteligentní život je dosti vzácný," řekl a rychle dodal: "Někteří by mohli říct, že se ještě nevyvinul ani na Zemi." Měli by se tedy lidé bát mimozemšťanů? Zprávy o únosech pozemšťanů příslušníky cizích civilizací šíří "podivíni" a jsou nepravděpodobné. Ovšem vzhledem k tomu, že mimozemský život nemusí mít DNA jako pozemšťané, Hawking varuje: "Pokud byste se setkali s mimozemšťanem, dávejte si pozor.

Mohli byste se nakazit nemocí, vůči níž nemá váš organismus obranné látky." Šestašedesátiletý britský kosmolog a astrofyzik trpí amyotropní laterální sklerózou (ALS), kvůli níž je upoután na invalidní křeslo a mluví s pomocí mechanického zařízení. Během přednášky, která se uskutečnila k 50. výročí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), přirovnal ty, kdo nechtějí vynakládat peníze na cesty do vesmíru, k odpůrcům plavby Kryštofa Kolumba, při níž v roce 1492 objevil Ameriku.

"Objev Nového světa znamenal hlubokou změnu toho starého," řekl Hawking.

"Jen si představte, že bychom neměli Big Mac nebo KFC."