Ve vesmíru je třikrát více hvězd, než se myslelo. Mohou za to trpaslíci - iDNES.cz

Ve vesmíru je třikrát více hvězd, než se myslelo. Mohou za to trpaslíci

Pro člověka je těžké si představit, že náš vesmír obsahuje miliardy hvězd v miliardách galaxií. Nad takovými počty můžeme jen žasnout. Astronomové ale budou muset tato obrovská čísla ještě ztrojnásobit. Alespoň o tom svědčí nejnovější studie amerických vědců.

Vesmír, galaxie | foto: Profimedia

Za zvýšení počtu hvězd "mohou" červení trpaslíci. Červený trpaslík je nenápadný typ poměrně chladných hvězd s extrémně dlouhou životností, od desítek miliard až po biliony let. Protože jsou tyto hvězdy ve srovnání se Sluncem relativně malé a málo svítí, astronomové je až donedávna nemohli v okolních galaxií nalézt. A tak jejich počty jen odhadovali.

Nedávno publikovaná studie ale tuto situaci dost podstatně změnila, Americkým vědcům se totiž podařilo stanovit mnohem přesnější odhad počtu červených trpaslíků. Co je snad ještě cennější, ověřili tento odhad skutečným pozorováním.

Počítání na Havaji

K měření použili astronomové nejmodernější prostředky, které jim nabídla havajská Keckova observatoř. Jen tak byli schopni v osmi obřích eliptických galaxiích odhalit slaboulinké signály, které červení trpaslíci vysílají.

Zkoumané galaxie se nalézají relativně blízko Mléčné dráhy, jejich vzdálenosti od nás se pohybují v rozmezí 50 až 300 milionů světelných let.

galaxie

Červení trpaslíci jsou poměrně chladné hvězdy, obvykle třetinové velikosti a hmotnosti našeho Slunce. Že jde o nejpočetnější typ hvězd ve vesmíru se už vědělo, ale že je jich tolik, že se díky jejich množství hned ztrojnásobí počet všech hvězd ve vesmíru, to asi předpokládal málokdo.

Jenže přesně právě k takovým závěrům výzkumný astronomický tým pod vedením Pietra van Dokkuma z Yalské univerzity dospěl. "Kolik jich skutečně je, nikdo netuší," říká van Dokkum. "Různé teoretické modely předpovídaly široké rozpětí možností, ale naše výsledky odpovídají na dlouholetou otázku, jak početné tyto hvězdy jsou."

Rozdíly mezi galaxiemi

Vědci zjistili, že v eliptických galaxiích je asi 20 krát víc červených trpaslíků, než se dosud soudilo.

"Obvykle předpokládáme, že jiné galaxie jsou jako ta naše. Jenže náš výzkum ukazuje, že v jiných galaxiích mohou panovat jiné podmínky," tvrdí Charlie Conroy z Harvard-Smithsonianského střediska pro astrofyziku, který se na výzkumných pracích rovněž podílel.

"Tudíž náš objev by mohl mít velký vliv na naše pochopení toho, jak galaxie vznikají a vyvíjejí se," uzavírá.

Galaxie podle něj mohou například obsahovat méně temné hmoty, než ukazovala předchozí měření hmotností galaxií. Temnou "nesvítící" formu hmoty totiž prozatím dokážeme sledovat jen nepřímo, díky její gravitaci.

Triliony Zemí?

Van Dokkum vyzdvihuje ještě další významný rys svého výzkumu. S vyšším počtem hvězd se rovněž zvyšuje i počet planet obíhajících kolem nich. To v konečném důsledku znamená, že se tak i zvyšují naše šance na odhalení mimozemského života.

Asi není náhoda, že nedávno objevená exoplaneta, Gliese 581, na které by mohly být podle některých astronomů podmínky vhodné pro vznik života, rovněž obíhá kolem červeného trpaslíka.

"Existují asi trilióny Zemí obíhajících kolem těchto hvězd," poznamenává van Dokkum a dodává, že červení trpaslíci obvykle bývají starší více než 10 miliard let. Měly tak opravdu dost času na to, aby se na nich mohly vyvinout komplexní živé struktury.

"To je jedním z důvodů, proč se lidé o tento typ hvězd zajímají," vysvětluje Van Dokkum.

Zdoje:
www.yale.edu
www.wikipedia.org

Autor:

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.