Krátké zprávy

Mapa ukazuje, kde se prosincové teploty posledních deseti let nejvíce liší od...

Mapa ukazuje, kde se prosincové teploty posledních deseti let nejvíce liší od dlouhodobého průměru (1951-1980). | foto: NASA/GISS

Vědci kopírují co nejvíce dat o globálním oteplování, bojí se Trumpa

  • 36
Američtí vědci se obávají, že Trumpova adminstrativa by mohla „politicky zasáhnout“ do vědeckých pozorování týkajících se globálního oteplování.

„Něco, co mi dříve připadalo trochu paranoidní, se mi najednou zdá docela dobře možné,“ říká Nick Santos, výzkumník klimatu na University of California. Přes víkend začal kopírovat vědecká data shromážděná vládními agenturami na nevládní server, aby tak tato data zůstala dostupná veřejnosti. „To nemůže ničemu uškodit. Doufám, že všechno nechají tam, kde to je. Ale pokud ne, tak se na to připravujeme.“

Santos a další vědci, kteří zorganizovali akci s názvem „Guerilla Archiving: Chráníme ekologická data před Trumpem“, tak reagují na Trumpovy nominace do vládního kabinetu. Vítěz prezidentských voleb jmenoval klíčové osobnosti, které se netají svým skeptickým pohledem na globální oteplování. Trumpův tým také požádal o jména všech lidí, kteří se nyní zabývají změnami klimatu (celý dotazník zde), což ministerstvo energie odmítlo. Tým později označil dotazník za „neautorizovaný“.

Vědci pomocí crowdsourcingu sestavili seznam „klíčových dat“ (archiv) nasbíraných vládními agenturami. Ve spolupráci s organizaci Internet Archive tato data zálohují.

Současný vývoj teplot se podle modelů nedá vysvětlit pouze přirozenými vlivy.

Je důležité poznamenat, že v současné době jde na straně vědců o ryze preventivní kroky. Trump ani jeho tým zatím nemá žádné pravomoce týkající se mazání dat, a není pochopitelně možné předvídat, zda skutečně hrozí politicky motivovaná ztráta dat, které se někteří vědci obávají. „Je to spíše příprava, záložní plán,“ domnívá se Lauren Kurtzová, která se zabývá obranou klimatologů před soudními žalobami.

Na tom, že na klimatických změnách se významnou měrou podílí lidská činnost, se shoduje naprostá většina vědců.

Trumpova pozice je nejasná, v minulosti byl pro i proti

Trump v minulosti (v roce 2012) uvedl, že „globální oteplování je koncept vytvořený Číňany za účelem snížení konkurenceschopnosti amerických výrobců“.

06.listopadu 2012 v 20:15, příspěvek archivován: 16.prosince 2016 v 22:09

The concept of global warming was created by and for the Chinese in order to make U.S. manufacturing non-competitive.

Ještě v roce 2009 přitom Trump sám podepsal dokument bojující proti globálnímu oteplování. Trumpova pozice týkající se globálního oteplování zůstává po volbách nejasná. Trump připustil, že „existuje souvislost“ mezi lidskou činností a oteplováním klimatu. Během předvolebních setkání s voliči ale Trump uvedl, že by USA mělo odstoupit z Pařížské úmluvy o klimatu.