Vědci: Ozonová díra neroste, mohla by se zahojit

  • 77
Ozonová díra se přestala zvětšovat. Poškození ozonové vrstvy atmosféry, která zachytává nebezpečné ultrafialové záření a je nezbytná pro život živočichů i rostlin, bylo objeveno před dvaceti lety. Díky opatřením, jako je omezení používání freonů, se její zvětšování zastavilo.

Ozonová díra v zemské atmosféře nad Antarktidou se už dál patrně nerozšiřuje. Prohlásili to významní američtí vědci, které na svých webových stránkách cituje zpravodajská stanice BBC.

Ozonová vrstva brání Zemi před ultrafialovými paprsky ze Slunce. Pokud jsou jim lidé, zvířata či rostliny vystaveni, může to pro ně být nebezpečné.

Díra byla objevena v roce 1986. Vědci zjistili, že používání chlorofluorocarbonů (CFC, či freonů) vytvořilo ve více než 24 kilometrů silné ozonové vrstvě nad Antarktidou obrovskou díru. Ta má v současné době rozměry jako Severní Amerika.

Následně byly přijaty mezinárodní dohody o ukončení používání chemikálií, které ničí ozonovou vrstvu. BBC píše, že existují odhady, že do šedesáti let by se díra mohla zcela "zahojit".

Dva z vědců, kteří pomohli zaktivovat svět před hrozbou vyplývající z existence této díry v 80. letech, nyní na konferenci ve Washingtonu uvedli, že věří, že se situace zlepšuje.

"Jsem velmi optimistický, že někdy opět budeme mít normální ozonovou vrstvu. Ne asi za mého života, ale za vašeho," řekl David Hofman, který pracuje v americkém Národním úřadu pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA) jako ředitel globální monitorovací divize.

Jeho kolegyně Susan Solomonová z mezivládního panelu o klimatické změně řekla, že i ona je v této otázce optimistická. Současně však dodala, že nestačí jen to, že se díra dále nerozšiřuje. Je podle ní třeba pracovat na tom, aby se díra začala zacelovat.

Oba vědci zároveň upozornili, že globální oteplování by mohlo díru znovu narušit.

Podle NOAA je za jejím zlepšením zejména postupné odstraňování přípravků, jako jsou třeba freony, které se používaly ve sprejích či lednicích.