Neviditelnost

Neviditelnost | foto: Profimedia.cz

Vědci pracují na plášti neviditelnosti

  • 33
Oblečení, které vás učiní neviditelným, nemusí zůstat jen doménou pohádek a sci-fi příběhů. Co půl roku se objevují informace o dalším pokroku v této oblasti. Nejslibnější cesta se nyní jeví prostřednictvím tzv. metamateriálů.

Metod, jak "zneviditelnit“ objekty, bylo již několik. Už v roce 2003 zkoušel neviditelnost Susumu Tachi s využitím technologie X´tal. Tu má na svědomí společnost Crystal Vision a spíše než neviditelnost využívá termín optická kamufláž. Systém je založen na nápadu promítat na osobu či předmět obraz prostoru za tímto objektem, který se následně stane jakoby průhledným. Více zde.

Americká armáda zase například zkouší promítání obrazu na speciální povrch. Systém společnosti Qinetiq využívá kamer k snímání záběrů okolí a jejich projekci přes speciální kovový plášť tanku. Výsledkem toho je, že lidské oko vidí vlastně jen prostor za tankem. Na podobném principu má fungovat i vybavení pro pěšáky. Více zde.

Metamateriály útočí

Nyní přišlo oznámení o vývoji dvou nových typů materiálů, které lámou "negativně" světlo. To je označováno za první krok k vývoji oděvů umožňujících neviditelnost. Jeden přístup používá k přesměrování světla podle agentur síťoviny z kovových vrstev, zatímco druhý používá drobné stříbrné drátky, v obou případech se hovoří o miliardtinách metru.

Oba týmy pracují odděleně pod vedením Xianga Zhanga z vědeckého střediska Kalifornské univerzity v Berkeley, a to s finanční pomocí vlády. Materiály obou týmů přesměrovávají světlo jen v omezených vlnových délkách, takže je prý nikdo nebude moci používat na ukrytí nějakých budov před satelity.

"Nic nezakrýváme. Myslím, že se nemusíme bát toho, že by kolem nás někdy brzy chodili neviditelní lidé. Upřímně řečeno se nacházíme jen na samém začátku k dosažení něčeho takového," řekl člen jednoho z výzkumných týmů Jason Valentine.

"Když vidíte rybu ve vodě, vnímáte ji před místem, než skutečně je. Ale když dáte do vody tyč, zdá se vám, že se tyč od člověka odklání. To jsou jen některé iluze, které způsobuje ohyb světla při jeho pohybu mezi vodou a ovzduším," vysvětlil Valentine.

Práce Američanů navazuje kromě jiného na někdejší poznatky Johna Pendryho a jeho kolegů z londýnské univerzity Imperial College. Ti vypočítali a v roce 2006 sdělili, že některé materiály, které mají určité specifické optické vlastnosti a které jsou známé jako "metamateriály", by mohly způsobit, že světlo kolem nich proudí tak, že nejsou vidět. Světlo se normálně odráží od povrchu objektu, čímž ho činí viditelným.

Metamateriály jsou kovové a elektronické složeniny, které mohou být navržené tak, že umožňují precizní kontrolu způsobu, jakým skrze ně světlo prochází. Dělají to podle vědců tím, že ovlivňují vztah mezi elektrickým a magnetickým polem a směrem paprsku.

Okamžitým využitím nových poznatků by podle Valentina mohla být optická zařízení nové generace, například mikroskop, který by umožnil vidět živý virus.

Americký vědec připustil, že v budoucnosti bude nejspíš možné nové materiály použít i pro oblečení. "Bude možné cokoli zabalit do (nového) materiálu. Bude kolem vysílat jen světlo. Vysíláním světla kolem zahaleného předmětu tento předmět neuvidíte," dodal Valentine.

,
Témata: kamera, Virus