Ilustrace experimentu, kdy laserové paprsky stlačují a zahřívají cíl na potřebnou teplotu

Ilustrace experimentu, kdy laserové paprsky stlačují a zahřívají cíl na potřebnou teplotu | foto: Lawrence Livermore National Laboratory

Vědci se přiblížili budoucnosti výroby energie. Potřebovali k tomu 192 laserů

  • 248
Termojaderná fúze má za několik desítek let přinést lidstvu nejefektivnější způsob výroby energie. Vědci ve Spojených státech se nyní pomocí laserů dokázali přiblížit zažehnutí fúze.

Američtí vědci oznámili dokončení další klíčové etapy na cestě ke kontrolované jaderné fúzi, která by se mohla stát nevyčerpatelným a čistým zdrojem energie a vyřešit tak trvale problém se skleníkovými plyny na planetě. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oznámení amerického ústavu National Ignition Facility (NIF).

Odborníkům NIF se podařilo poprvé překročit hranici megajoulu s více než 111 miliony stupňů Celsia, když soustředili paprsky 192 laserů o velmi vysokém výkonu na speciální pozlacený dutý váleček. V něm byla umístěna kapsle s palivem. Ta obsahovala deuterium a tritium, dva přírodní izotopy vodíku. Tím se více než kdokoli dříve přiblížili velmi těsně k teplotě potřebné pro zahájení termojaderné fúze. Tedy spojení izotopů do větších celků, při němž se uvolňuje nepředstavitelné množství energie. Podobné procesy probíhají běžně ve Slunci a většině hvězd ve vesmíru a jsou zdrojem jejich energie.

"NIF prokázal schopnost vyrábět dostatečně dlouho energii potřebnou k experimentům s fúzí, k nimž by mělo dojít ještě letos," prohlásil ředitel NIF Ed Moses. NIF je součástí laboratoří Lawrence Livermora v Kalifornii.

Teplota dosažená během několika miliardtin vteřiny pomocí velevýkonných laserů soustředěných na ploše velké asi jako fotbalové hřiště vytvořila energii přesahující asi 500krát všechnu podobně vyrobenou energii v USA a 13krát větší než vyrobila jakákoli jiná skupina laserů kdekoli na světě.

"Překročit hranici megajoulu nás přibližuje k zahájení jaderné fúze. Ukazuje také enormní potenciál jedné z největších vědeckých a inženýrských výzev naší epochy," řekl Thomas D'Agostino, ředitel amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA).

Naděje, že termojaderná fúze se kolem roku 2050 stane hlavním zdrojem energie lidstva, spočívá především v mezinárodním projektu Iter, největším tokamaku na světě budovaném u jihofrancouzského Cadarache.

,