Nový prvek cestuje urychlovačem k detektoru

Nový prvek cestuje urychlovačem k detektoru | foto: Sabrina Fletcher a Thomas Tegge z Lawrence Livermore National Laboratory

Vědci vyrobili 118. částici soustavy prvků

  • 34
Američtí a ruští vědci oznámili, že vytvořili prvek, označovaný protonovým číslem 118.

Tuto supertěžkou částici se podařilo vyrobit v podobě tří atomů na zlomek sekundy. Přípravy přitom podle agentury Reuters zabraly měsíce.

Ve zmíněném experimentu ostřelovali vědci z Národní laboratoře Lawrence Livermora v USA a Spojeném institutu nukleárního výzkumu v ruské Dubně radioaktivní kalifornium izotopy vápníku v ruském cyklotronu, aby získali doposud nejtěžší prvek, který takto experimentálně vznikl.

Prvek 118 v periodické soustavě označovaný jako ununoctium (UUO) se již jednou ocitl na scéně. Bylo to v srpnu roku 1999, kdy byla oznámena jeho výroba, ale později bylo zjištěno, že se jedná o podvrh.

Výsledky totiž nikdo nepotvrdil a samotný tým vzal nakonec svůj „objev“ zpět.

Také současný experiment bude nutné teprve ověřit. Prvek se udržel na světě necelou milisekundu, aby se posléze rozpadl na izotopy prvků 116, 114 a 112. To je také jediné vodítko, které bude sloužit k ověření objevu.

Poslední prvek, který se vyskytuje v přírodě a nebyl uměle vytvořen, byl objeven ve 20. letech minulého století. Pokud by se ununoctium mělo někdy vyskytovat ve stabilním stavu, byl by to nejspíš radioaktivní plyn.