artérie - ilustrační foto

artérie - ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Vědci „vytiskli“ lidskou žílu pomocí 3D tiskárny a biologického inkoustu

  • 92
Vědci missourské univerzity použili 3D tiskárnu a biologický inkoust k vytvoření lidské žíly. V budoucnu by chtěli místo inkoustu použít lidské buňky a vytvořit tak zcela funkční náhradní tkáně a orgány.

Moc se o nich zprvu nemluvilo, ale dnes se 3D tiskárny zdají být jedním z klíčových vynálezů pro blízkou budoucnost. Vědcům se už podařilo "vytisknout" kamenné sochy (za pomoci písku a lepidla) i nutričně přesně specifikovanou potravu.

Cornucopia

Cornucopia

V laboratořích MIT vznikla tiskárna jídla, Cornucopia. Z jednotlivých ingrediencí sestaví pokrm požadované kalorické a nutriční hodnoty a zadaného tvaru. Přesně definovat zatím nelze jen výslednou chuť.

Na missourské univerzitě se povedl experiment, kdy byla biologickým inkoustem na prototypu 3D tiskárny Organovo NovoGen doslova vytištěna přesná kopie lidské žíly. Tiskne se na vrstvy speciálního želatinového biopapíru, kroužek po kroužku. Papír se během zasychání inkoustu vstřebá a kroužky dohromady vytvoří válec - žílu. Ta má v podstatě stejné parametry jako opravdová žíla.

Biologický inkoust lze podle vědců zaměnit za speciální roztok s lidskými buňkami a vytisknout tak životaschopnou tkáň. Podle vědců by tak šlo tisknout celé orgány nebo jen jejich defektní části.

Informace o struktuře příslušného orgánu by obslužný počítačový program získal pomocí CT (počítačové tomografie), "inkoust" by byl vytvořen z konkrétních buněk konkrétních tkání. Pokud bychom tedy chtěli tisknout srdce, použijeme srdeční buňky, říkají.

Zároveň však dodávají, že doba, kdy teoreticky půjde takto tisknout složitější orgány jako třeba ledviny, je přinejlepším hodně vzdálená.

více informací

v rozhovoru s tvůrcem tiskárny NovoGen (anglicky)


Témata: 3D tiskárna, MIT, Socha, Srdce