Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědecký bulvár, jak má být: Austrálie má vysokou trávu, potřebuje slony

Australské ekologické problémy jsou tak velké, že by možná stálo za to, najít nějaké velkorysé řešení: třeba slony. Alespoň to říká australský ekolog David Bowman.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž – iDNES.cz

Na rozdíl od ekologických aktivistů, se kterými někdy končí v jednom pytli, bývají ekologové spíše opatrní a konzervativní. Koneckonců, jejich oborem jsou rovnováhy a vztahy. To však neznamená, že si ekologové nemůžou čas od času alespoň v myšlenkách zařádit jako příslovečný slon v porcelánu. Jako v posledním čísle časopisu Nature David Bowman z Tasmanské univerzity (jeho profil je zde).

V článku (zde, ale jen pro předplatitele), který je výzvou ochranářské ortodoxie, jež velí zachovat přírodu v "původním stavu" (který to je?), navrhuje několik na pohled šílených řešení ekologických problémů nejmenšího kontinentu, Austrálie. V zatím neúspěšném boji s velmi úpornou zavlečenou lipnicovitou trávou Andropogon gayanus by bylo podle Bowmana záhodno zvážit i tak razantní krok jako vysazení slonů.

Důvod je prostý. Pro klokany (i nepůvodní buvoly, kteří jsou největšími býložravci Austrálie) je tato tráva příliš veliká. Zato sloni, případně nosorožci, se jí díky své velikosti mohou živit zcela bez potíží. I když se tento nápad může zdát absurdní, píše Bowman, je to podle něj jediná možnost, jak šíření trávy zastavit bez použití chemikálií nebo techniky. Obojí by mohlo být na krajinu větší dopad.

V regulaci stavů některých příliš rozmnožených zvířat by mohlo zase možná pomoct vysazení varanů komodských, tedy největších pozemských plazů.

Krajina vymknutá z kloubů

Bowmanovy nápady se zakládají na přesvědčení, že současná australská krajina je dlouhodobě poškozená. První rána přišla před zhruba před 50 tisíci lety, kdy vyhynula původní australská megafauna od obřích lenochodů, šestimetrových varanů a vačnatých lvů po třímetrové vombaty. Hlavní podíl na jejím zániku patrně nesl člověk, který se v Austrálii objevil ve stejné době.

Ale i podoba lidského vlivu se v průběhu doby měnila. Domorodí Australané (dnes domorodí, tehdy nováčci) sice nejspíše vybili velkou zvěř, ale ekologická situace se postupně stabilizovala. S příchodem bílého člověka došlo ale k další revoluci: vliv domorodých lovců a sběračů se výrazně umenšil, zároveň se objevily nové druhy a typy lidských činností (pastevectví, zemědělství).

Obě události vedly údajně k velkým změnám v ekosystému, jejichž projevem jsou podle Bowmana například ničivé každoroční požáry. (Minulý rok shořelo pět procent rozlohy celého kontinentu). K intenzitě požárů přispívá mimo jiné i již zmíněné šíření zavlečených trav, kterými se místní býložravci živit nemohou. Ale oheň ano.

Dosavadní snahy o nápravu byly podle Bowmana zaměřené jen na jednotlivé problémy, a ne na jejich příčinu: tedy historické změny australské přírody. A proto prý dosavadní řešení nefungují. Podle Bowmana je možná na čase vyzkoušet holistický přístup: tedy snažit se vyřešit celek problémů, ne jen jeho části.

Neslyšel jsem to už někdy?

O slonech se jako o možném ekologickém vývozním artiklu neuvažuje poprvé. V roce 2005 skupina amerických ekologů navrhovala přesazení africké megafauny do Severní Ameriky (také v časopise Nature).

Na prérie by se měla vrátit zvířata podobná rozměry těm, která v Severní Americe vyhynula přibližně před deseti tisíci lety v době příchodu člověka (a nejspíše právě kvůli němu). Podle autorů lidé budou přírodu ovlivňovat vždy a za všech okolností, a proto nemá smysl pouze ji "konzervovat" v současném stavu. Lepší by podle nich bylo pokusit se vrátit krajinu přibližně do stavu před příchodem člověka, kdy se i v Severní Americe vyskytovala velká zvířata. (Argumentují tedy velmi podobně jako Bowman tím, že současný stav přírody je nenormální, a ne přirozený.)

Mohlo by to zabránit tomu, aby krajině amerického Středozápadu dominovaly drobné druhy neuctivě označované jako "škůdce a plevely". Navíc by mohla Severní Amerika sloužit i jako rezervace pro zvířata, která na černém kontinentu čelí stále se zvyšujícímu lidskému tlaku.

Stáda slonů na amerických pláních by také mohla přinést zisk z turistického ruchu. Velká zvířata "táhnou", jak ukazují nejen zkušenosti z afrických safari, ale také například zvýšená návštěvnost Yellowstonského národního parku poté, co tu byli znovu do přírody vypuštěni vlci.

Nápad měl i své stinné stránky, například riziko šíření nemocí, ale klady podle vědců převládaly. Zatím ovšem autoři nepřesvědčili ani veřejnost, ani úřady o kladech myšlenky.

Jednou z možností by mohl být faktický návrat ekosystému do dob před příchodem člověka. Možná to nakonec nebude nejlepší řešení, ale podle Bowmana by se o něm mělo alespoň mluvit. Situace je prý příliš vážná.

Je pravdou, že Austrálie má celou řadu ekologických problémů, od pro člověka málo nebezpečného mizení některých druhů přes pravidelné požáry po potenciálně velmi vážnou otázku zasolování a degradace půdy a ubývání zásob pitné vody. Jejich řešení je tak důležité, že možná stojí za to, věnovat trochu pozornosti i zdánlivě šíleným nápadům. Kdybychom ovšem měli věštit, troufneme si odhadnout, že představa slonů za humny bude na většinu Australanů moc silná káva.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi nejsou příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...