Veletrh Computex Taipei 2002 - co výrobci neutajili

Významem třetí nejdůležitější výstava informačního průmyslu - tchajwanský Computex, který dnes začíná, slibuje letos mnoho zajímavostí. O tom co uniklo z pod pokliček některých firem a informace o nových produktech, které se na výstavě objeví se dozvíte dále.
Tchajwanský mezinárodní veletrh Computex, je takovým malým dálněvýchodním Comdexem. Nejedná se tedy o žádnou lokální výstavu, a tak lze v rámci akce nalézt mnoho novinek a premiér, které uvádějí významné společnosti působící na poli informačních a digitálních technologií.

Computex Taipei 2002

Computex Taipei 2002Veletrh Computex Taipei 2002 přilákal letos 1090 společností, které zde chystají přímo prezentovat své nejnovější výdobitky. Mezi vystavovateli se objeví společnosti Intel, AMD, Abit, ASUSTec, S3, VIA Technologies.

Letos je v návaznosti na minulé ročníky v obří hale 2 umístěno pět tématických pavilonů. Ke z minulého ročníku známému pavilonu IEEE 1394 letos přibyly tématické celky pro bezdrátové technologie, technologického vývoje, bezpečnost a spotřební informační technologie.

Procesory

Zdá se, že si Computex oblíbili výrobci procesorů, minimálně jako platformu pro uvedení novinek ve svém repertoáru. Od Intelu se očekává uvedení Pentia 4 taktovaného na 2,6 MHz a patrně zde bude k vidění Itanium 2. Další představovanou novinkou z dílen Intelu bude nový Xsacle – procesor pro PDA a PocketPC, který bude taktován na frekvenci 1 GHz.

Systém s instalovaným procesorem AMD Opteron (zdroj:The Inquirer)AMD zase oficiálně představí svůj 64-bitový procesor osmé generace (K8), který nese název Opteron. I přes to, že od hromadné výroby tento serverový čip dělí dle oficiálních plánů ještě rok. Možná bude na výstavě oficiálně potvrzena informace, že první procesor s jádrem Clawhammer bude taktován na 2 GHz, ponese rating 3400+ a bude mu stačit pasivní chlazení. Představení procesorů osmé generace proběhne na systému s čipovou sadou AMD-8000.

VIA představí novinku v podobě procesoru C3 s taktem 1GHz. Procesor se slabším výkonem, jehož výhodou je nízká cena a minimální potřeba chlazení, je určen především pro levné kancelářské systémy a přenosné počítače.

Také Transmeta na veletrhu předvede 1 GHz čip. Tento procesor Crusoe se objeví v levných počítačových systémech, noteboocích a dalších přenosných systémech, pro které je primárně určen.

Základní desky integrují na co si vzpomenete

Snad každý výrobce základních desek si připravil na veletrh nějakou novinku. Z vývoje vyplývá, že je na desku integrováno čím dále tím více systémů. K vidění tak budou desky s integrovanou podporou bezdrátové komunikace ve standardu 802.11b (Wi-Fi) nebo Bluetooh, desky s poměrně kvalitním grafickým akcelerátorem či s podporou 5.1 kanálového zvuku.

Ačkoliv si ještě nějakou dobu počkáme na procesory osmé generace od AMD, připravené čipové sady od AMD (AMD-8000), ALI (M1687), SiS (SiS755, SiS 760) nebo VIA (K8HTA, K8HTB), umožňují výrobcům motherboardů představit desky určené právě pro tyto čipy a v podstatě kdykoliv začít s jejich hromadnou výrobou.

Mezi horké novinky budou také patřit základní desky založené na čipsetech od nVidie, která je známa spíše svými grafickými kartami. Například ASUS představí základní desku A7N8X, která s největší pravděpodobností bude vybavena čipsetem s integrovanou grafikou nForce600 a rozhraním AGP 8X. MicroStar představí desku MS-6570 N18 Ultra-ABIL (či AILW). Tato athlonová deska je mimo použitého čipsetu Crush 18 od nVidie zajímavá také podporou AGP 8x, 5.1 kanálového zvuku a především vybavením PC2PC systému pro bezdrátovou komunikaci alespoň dvou počítačů ve standardech Bluetooth nebo Wi-Fi.

ATI, nVidia a Computex

Velký souboj se na Computexu chystá v oblasti grafických čipů a integrovaných řešení. Hned dvě společnosti se rozhodly na veletrhu představit své novinky v oblasti grafů a čipsetů. U ATI lze očekávat čip Radeon 9000 (RV250), zatímco u nVidie se návštěvníci budou kochat pohledem na NV18. Uvidíme kdo přitáhne větší pozornost. Možná se ale nakonec bude smát třetí vzadu – Matrox.

VIA ve velkém

Samotná tchajwanská VIA Technologies na domácí půdě mimo již zmiňované gigaherzové „cé trojky“ představí celou škálu dalších produktů. Za všechny jmenujme nový audiočip Envy 24HT. Ten umožní výrobcům základních desek integrovat na svůj výrobek 24-bitový zvuk s 12 vstupními a výstupními kanály. Představeny by také měly být první karty s grafický čipem Savage XP, jehož jádro nese název Zoetrope. Karty by měly být vybaveny 64 nebo 128 MB rychlé DDR paměti. Zájemci si tak budou moci v praxi ověřit informace o podpoře DirectX 8, o dual display funkcích a především výkonu, který se má pohybovat na úrovni grafiky GeForce 4 MX 420 od nVidie. Na veletrhu by měly také zaznít bližší informace o připravovaném výkonném grafickém čipu VIA Columbia.

To samozřejmě není vše, co bude na Computexu k vidění. Například nové počítače Apple iMac s většími LCD displeji, disky s rozhraním Serial ATA (Soyo, Iwill,DFI dokonce chystají základní desky s tímto rozhraním) nebo 48 rychlostní zapisovací mechniky (Benq prý dokonce ukáže jak se zapisuje 52x) a CD média, která je podporují. Případně zajímavě řešené počítačové skříně, spousta bezdrátových periferií, či užitečné softwarové produkty. Výše jsme vám jen představili zajímavosti, o kterých se již nějakým způsobem ví bližší informace. O dalších zajímavých produktech se na našem serveru dozvíte tak, jak budou postupně na výstavě představovány.