Maskot konce analogové TV - DigiBoy

Maskot konce analogové TV - DigiBoy - Agentura Liberal agency při komunikaci s občany používá maskota, který svým zvoněním oznamuje konec analogové TV | foto: Liberal agency

Velká část Moravy a Slezska se 30. září ponoří do analogové tmy

  • 4
Definitivní vypínání analogového vysílání veřejnoprávní televize se posouvá na Moravu a Slezsko. Ve čtvrtek 30.září se odmlčí tři analogové vysílače velkého výkonu. Na Pradědu dochází k přeladění ČT1 a vypnutí ČT2, v Šumperku bude vypnuta ČT2 a v Brně - Městě ukončí vysílání ČT1.

Vypínání analogu na vysílači Praděd je zdánlivě složité. Nejprve proběhne ve středu 29. září 2010 od 8:00 do 15:00 hodin výluka, která je předzvěstí definitivního vypnutí signálu. Během ní bude analogové vysílání ČT2 přesunuto z náhradní do nové vysílací antény. Technici také připraví technologie pro digitální vysílání České televize z nového anténního systému.

Těsně před půlnocí ze čtvrtka 30. září na pátek 1. října 2010 na Pradědu nejprve definitivně skončí analogové vysílání ČT2 na 50. kanálu. Na tento kmitočet přeladí technici z 36. kanálu analogové vysílání ČT1.

Pokud budete od 1. října stále přijímat analogové vysílání z Pradědu, jednička se přesune na pozici bývalé dvojky, kterou už analogově nikdy neuvidíte.

Na převaděčích analogového signálu z Pradědu zůstane jen ČT1

Analogové vysílání ČT z Pradědu přebírá více než sto analogových převaděčů zejména v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Pardubickém kraji. Piktogram a textovou lištu, která oznamuje vypnutí, proto na svých obrazovkách vidí všichni diváci, kteří přijímají signál z převaděčů závislých na zdrojovém signálu z Pradědu. Z jejich obrazovek ale zmizí pouze ČT2. ČT1 naladí až poté, co budou převaděče po 30. září přeladěny na nový primární signál. Podle Štěpána Jandy z tiskového útvaru ČT se jedná o jediné reálné technické řešení.

Na severu Moravy a Slezska vzniká obří jednofrekvenční síť

Na uvolněném 36. kanálu 1. října 2010 v ranních hodinách začne na Pradědu řádný provoz digitálního vysílání všech čtyř programů České televize (multiplex veřejné služby).

Na severu Moravy a Slezska tak vznikne velmi velká jednofrekvenční síť (SFN),která pokrývá svým signálem také velkou část Polska. Tvoří ji vysílače na Lysé hoře, Pradědu a Ostravě.

Pokrytí digitálním vysíláním ČT z vysílače Lysá horaPokrytí digitálním vysíláním ČT z vysílače Praděd

Mapy pokrytí veřejnoprávního multiplexu z Lysé hory a Pradědu

Konec ČT1 z vysílače Brno-Město a ČT2 Šumperk

Analogové vysílání České televize se také ponoří do definitivní analogové tmy v Šumperku (ČT2) a Brně - Městě (ČT1).

Název vysílače

Stanoviště

Program

Kanál

Brno-město

Barvičova

ČT1

52

Šumperk

Vrchlického ulice

ČT2

32

Pokud přijímáte analogové vysílání ČT1 z vysílače Brno-Město – Barvičova, můžete už téměř 5 let přijímat digitální vysílání všech programů České televize ze stejného stanoviště a to na 29. kanálu. V moravské metropoli vysílají v rámci jednofrekvenční sítě (SFN) v územní oblasti Brno také digitální vysílače ČT Brno – Hády, Brno – Kojál, Mikulov – Děvín a Blansko – Olešná.