Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velká žárovková loupež. Úsporná světla jsou tak trochu kulišárna na zákazníky

Zákazníci i výrobci se spikli sami proti sobě. Rychlý rozmach oboru s úsporným osvětlením s sebou přináší zároveň úspory i rozčarování.

Žárovka | foto: Profimedia.cz

Víte, kolik úsporných světel se dá koupit za 9 miliard korun? Pokud ne, nevadí. V Kalifornii se to rozhodli zkusit za vás. Od roku 2006 tamní distributoři energií (a potažmo pak vláda) vyplatili spotřebitelům 548 milionů dolarů v dotacích na nákup úsporných zářivek. Zatím si za ně Kaliforňané koupili 100 milionů kusů nových typů světel.

Přesto je dopad na spotřebu překvapivě malý, ukazují statistiky. První o tom informoval konzervativní The Wall Street Journal.

Energetické úspory největšího kalifornského distributora elektřiny, společnosti PG&E, byly během poslední fáze zavádění úspor v osvětlení o 73 procent nižší, než se původně předpokládalo. Konkrétně to bylo jen 452 gigawatthodin místo původně plánovaných 1 700.

Trable u Pacifiku

Co všechno v americkém "slunečním státě" nevyšlo? Lidé si za prvé koupili méně úsporných svítidel, než odhady počítaly. Řada zákazníků si také zvýhodněné úsporné zářivky pořídila do zásoby a zatím je nepoužívá. Výhodné koupi se nedalo odolat, dotovaná světla stojí jen čtvrtinu běžné ceny.

A co víc, úsporná světla zklamala technicky. Mají nižší životnost, než se čekalo. V roce 2006 distributoři počítali, že úsporné zářivky vydrží v provozu zhruba 9,4 roku. Nový odhad založený na čtyřech letech provozních zkušenosti je průměrně 6,3 roku.

Kalifornie přesto bude dál pokračovat v nastoupené cestě. V roce 2014 už nebude možné prodávat klasické žárovky jako zdroj světla.

Jasnější Evropa

Ještě o něco dříve, už v příštím roce, by se měla definitivně opona zatáhnout za klasickými žárovkami i v Evropě.

V České republice by mohla úspora na osvětlení dosáhnout maximálně 10 až 15 procent z celkového odběru domácnosti, tedy něco mezi 1 500 až 2 000 gigawatthodinami. Alespoň podle odhadů neziskového Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn)

Na rozdíl od Kalifornie přesně nevíme, kolik u nás úsporná světla zatím ušetřila energie. Kalifornské distribuční společnosti totiž získávají dotace od státu podle vykázaných úspor. Dělat si evidenci je tedy v jejich zájmu.

Ministerstvo životního prostředí přínos úsporných světel hodnotí jen všeobecně kladně: "I přes některé nevýhody, například složitější výrobu či likvidaci, pozitiva určitě převažují," říká mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Světlo v české kotlině

Podívejme se na pozitiva i negativa. Začněme s životností, která je za oceánem takový problém. Jak u žárovek, tak u zářivek se životnost zkouší podle norem IEC standardním způsobem: zdroje svítí nepřetržitě a jednou za den se na chvíli vypnou.

"To je hodně vzdálené realitě. U nás ještě asi víc než v Kalifornii, kde podle očitých svědků svítí domy po celou noc," říká Jiří Pavlata, který pracoval v několika českých podnicích specializovaných na výrobu osvětlení a dlouhá léta přednášel o světelných zdrojích na ČVUT.

Ve skutečnosti se světla zapínají a vypínají mnohem častěji. Především v místech, kam často nechodíme. Důležitější pak je, kolik žárovky či zářivka vydrží zapnutí než celková životnost při svícení.

Úsporné typy světel nemají v této disciplíně nad klasickými žádnou výhodu. Životnost zářivek se při častém zapínání snižuje relativně rychleji než u klasické žárovky, odhaduje Jiří Pavlata. To je podle něj jeden z důvodů, proč byly první odhady úspor zřejmě nerealistické. Musely být, pokud vycházely jen z údajů naměřených při zkouškách.

Životnost se v praxi dá zvýšit kvalitnější elektronikou, která řídí sepnutí zapalovacího procesu, tvrdí Pavlata. Výrobci se také chlubí, že už to dokázali a vyrábí zdroje, které jsou určené speciálně pro použití na místech, kde se světlo používá jen občas nebo se často spíná. Tento údaj se už uvádí na obalech některých svítidel.

Dnes se prý už dají sehnat zářivky, které mohou nahradit klasické žárovky na chodbách či toaletách, říká Antonín Melč ze společnosti Philips. Totéž dokáží údajně i zdroje firmy Osram, tvrdí její mluvčí Martin Kocourek.

Taková zářivka prý dokáže výrazně ušetřit. U těch kvalitnější to může být za celou dobu životnosti kolem dvou tisíc korun, pokud tak dlouho skutečně vydrží. I pokud životnost snížíme jako to udělali v Kalifornii, tedy zhruba o třetinu, stejně jde o nezanedbatelnou úsporu.

Kolik ušetří žárovka?

V případě nahrazení klasické 60W žárovky za kvalitní kompaktní úspornou zářivku lze za dobu její životnosti, tedy 10 let, uspořit přes 2 000 Kč, tvrdí Osram. Výsledek zohledňuje různé tarify při 1 000 hodinách svícení ročně ve srovnání s obyčejnou žárovkou.

Kalkulace je provedena z ceny za elektrickou energii ve výši 4,18 Kč/kWh, což je průměr různých pásem pro domácnost podle průměrného vytížení světel. 

Rozdíl v pořizovací ceně jedné žárovky či zářivky je zhruba 200 korun.

Při snížení tohoto odhadu o třetinu, jak to udělali v Kalifornii, by úspora měla činit zhruba 1 300 korun.

Žárovka (i zářivka) totiž během svého životního cyklu spotřebuje podstatně více energie, než kolik stojí její výroba i recyklace. Tvrdí to alespoň dostupné studie firem, které pro výrobce udělali externí posuzovatelé. Ke stažení jsou zde a zde.

Přehled úsporných světelných zdrojů v češtině najdete na stránkách sdružení Seven zde.

Není to adekvátní náhrada žárovek

Dobré zářivky nejsou zadarmo. Ty, o kterých se zmiňovali mluvčí výrobců, stojí až kolem tří set korun. A to je na zákazníky moc.

Neplatí to jenom v Čechách. Valná většina z téměř 100 milionů kalifornských úsporných světel by bez dotace stála do sta korun.

Některé zářivky jsou k dostání za polovinu. Musí ovšem zákonitě zklamat, tvrdí Jiří Habel, další odborník na světelné zdroje z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

"Nové zdroje, které mají být náhradou žárovek, sice přinášejí určité úspory elektrické energie, ale často konstrukčně i kvalitativně nejsou adekvátní náhradou," domnívá se Jiří Habel.

Světla budoucnosti

Výrobci mají jasno. "Kompaktní zářivky budou i nadále na trhu, ale trend a vývoj se upíná do LED technologie," odpovídá na otázku, jak vidí trend ve vývoji osvětlení Antonín Melč z Philipsu.

I Osram předpokládá, že dále poroste podíl svítidel s LED. Jejich poměr by v roce 2015 měl dosahovat zhruba 50 procent trhu, odhaduje zástupce firmy Martin Kocourek.

Problémy mohou být nejen s výdrží, ale i s barevností a dalšími parametry. Nové typy, u kterých výrobci zapracovali na vývoji, pak jdou na odbyt jenom pomalu. Diktát ceny prý brzdí rozvoj celého oboru, domnívají se Habel i Pavlata.

Není pak až tak překvapivé, že uživatelé s láskou vzpomínají na staré žárovky, které byly ještě o řád levnější. V Evropě se dají vyrobit za dvě až pět korun, tvrdí odborníci. V zemích třetího světa ještě levněji.

Jednostranný zákaz

Za zklamání zákazníků může do jisté míry i legislativa, říká Jiří Habel. Nijak neomezuje dovoz světelných zdrojů s nižšími kvalitativními parametry. Špatné zkušenosti s nimi pak přispěly k pocitu zklamání z nových světel.

Administrativní zákaz žárovek, či přesněji stanovení dolní meze účinnosti světel, reakce ještě vyostřilo. "Situace by se patrně dala vyřešit i jiným způsobem, třeba speciální daní," domnívá se Habel.

I mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková se domnívá, že i nadále existují případy, kdy je vhodnější použít jiné zdroje, než jsou úsporné. Například právě tam, kde dochází k častému vypnutí a zapnutí.

S paušálním zákazem nesouhlasí ani Pavlata: "Můj rozum mně napovídá, abych v tmavých prostorech, kam zajdu pouze několikrát denně, svítil žárovkami - navíc, když teplo jimi vydávané může někde být i užitečné," říká český odborník na světelnou techniku.

Za současnou legislativou vidí i nátlak výrobců. Ti se podle něj vybavili drahým výrobním zařízením na zářivky a potřebují ho zaplatit. K tomu potřebují jistotu odbytu: "Na žárovkách se vydělává nepatrně a velmi pomalu," říká z vlastní zkušenosti Jiří Pavlata.

Kdo se v tom má vyznat?

Koupit úsporné světlo není jen tak. "V současné době je nabídka i kvalita nabízených kompaktních zářivek velmi široká a lze jen velmi těžko bez podrobných laboratorních měření stanovit, jaké jsou průměrné parametry prodávaných kompaktních zářivek," má pocit Jiří Habel, odborník, který se v oboru pohybuje desítky let.

Výrobci nám výběr neulehčují. Jen srovnejte vyjádření jednoho z výrobců: "Společnost OSRAM má širokou nabídku úsporných zdrojů od halogenových žárovek, přes kompaktní úsporné zářivky až po LED technologie. Pro každé použití se hodí jiný typ. A pro zvolený typ produktu existuje ještě kompletní řada těchto výrobků," říká Milan Kocourek na otázku, jestli výrobci reagují na zklamání uživatelů z vlastností úsporných světel. Srovnejte to s nákupem žárovky, kde se stačilo řídit výkonem.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi nejsou příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...