Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velký test nejlehčích notebooků na trhu

Aktualizováno 31.1.2008 - Vzali jsme od každého výrobce to nejlepší a nejlehčí, co mohl nabídnout. Přinášíme velký test ultralehkých notebooků, o kterých nebudete ani vědět.

Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230 | foto: Jiří Zahrádka

Určitě se o nich ale dozví vaše peněženka, vždyť na trhu najdete dražší notebook jen stěží. Za styl a 100% mobilitu se platí, cílová skupina uživatelů však tuto položku sledovat nebude.

V čem jsou vlastně ultralehké notebooky výjimečné? Předně musí výrobci hledět na nízkou hmotnost, která však omezuje pevnost notebooku. Pevnost a tím i odolnost je však při cestování velmi důležitá, proto jsou ultralehké přenosné počítače zpravidla vyráběny z hodnotnějších materiálů než levnější modely. Konstrukce musí být s ohledem na ergonomii více promyšlená a notebook také musí být tichý, aby nerušil při jednáních. To vše vede k použití úsporných komponent uvnitř počítače tak, aby měly všechny miniaturizované součástky nízkou spotřebu a neměly velké nároky na systém chlazení.

Výkon těchto komponent je samozřejmě nižší než u běžných počítačů, na cestách však spíše oceníte delší výdrž při běhu na baterie než nejnovější akční hru.

Všechny uvedené notebooky disponují slušnou konektivitou, nalezneme zde tedy Bluetooth, Wi-Fi a nechybí ani ethernet - ten je ve většině modelů hned gigabitový. Výjimku tvořil jen ASUS U1F, který je však v současnosti nahrazován výkonnější variantou U1E. U notebooků Fujitsu-Siemens a Panasonic potěšila podpora UMTS, díky které se lze po vložení SIM karty připojit přes některého z mobilních operátorů k internetu. Signál sice v praxi nemusí být vždy optimální a stránky se mohou zdlouhavě načítat, jako nouzové řešení pro práci na cestách je však uspokojující.

Všechny testované notebooky byly rovněž vybaveny operačním systémem Windows Vista, naměřená výdrž baterií je tak vzájemně porovnatelná. Windows Vista je však pro tuto skupinu počítačů značně náročným operačním systémem a slabé procesory dokáže přespříliš vytížit. Podobná situace je i u nejlevnějších notebooků, kde výrobci navíc často šetří i na velikosti operační paměti. Pro svižnou odezvu Windows Vista je vhodný výkonný dvoujádrový procesor a alespoň 1 GB RAM.

Výrobci se většinou snažili dodat to nejlepší, co ve svém sortimentu mají, k notebookům tak došla i celá sada příslušenství - od myší a náhradních baterií přes koženkové obaly a dokovací stanice.

Do testu dorazily i notebooky bez klasického pevného disku. Ten začíná být nahrazován tzv. SSD uložišti, která neobsahují žádné mechanické součásti. Kromě vysoké úspornosti a rychlejší odezvy, než jakou dokáží nabídnout malé pevné disky, jsou SSD uložiště naprosto mechanicky odolná a především tichá. Veškeré výhody zastiňuje cena a kapacita, neboť jsou SSD zatím několikanásobně dražší a také menší, než pevné disky s rotujícími plotnami.

Nejdůležitějšími kritérii byla samozřejmě výdrž na baterie, kvalita provedení konstrukce a klávesnice, barevné podání displeje a hlučnost. Vítězem srovnání se stala Toshiba Portégé R500, které má několik nedostatků, díky své hmotnosti a promyšlené konstrukci však splňuje nejlépe představu o notebooku na cesty.

 Jak jsme testovali...
 Výdrž notebooku obvykle testujeme s maximálním jasem displeje a přehráváním hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací, které simuluje středně vysokou zátěž. U těchto notebooků však dá slabším procesorům na úsporný napájecí profil řádně zabrat, proto nechybí v popiscích i druhý čas, který odpovídá maximální možné výdrži - není spuštěna žádná aplikace, displej je ztlumen na minimum. Reálný čas výdrže v praxi pak bude mezi těmito dvěma časy, spíše se však bude blížit k hodnotě prvně jmenovaného údaje.

Testované notebooky seřazené dle abecedy

 ASUS U1F

Procesor Intel Core Duo U2400 (1,06 GHz, 2 MB L2 cache, FSB 533 MHz, TDP 9 W)
Disk 60 GB (4200 ot/min, HTC426060G8CE00)
Paměť 1 GB (2 x 512 MB), Porty: 4x USB, Firewire, ExpressCard 34 / 54, VGA, čtečka karet 5 v 1, webkamera 
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 11,1" 1366 x 768, leštěný, podsvícení LED
Rozměry 275 x 190 x 29 mm
Hmotnost 1,08 kg resp. 1,22 kg + 316 gramů adaptér
Baterie 1 x 26,5 Wh a 1 x 53 Wh (dodávány dvě bat.)
Pracovní výdrž 4 hodiny a 1 minuta (obě bat. dohromady)
Maximální výdrž 6 hodin a 9 minut (obě bat. dohromady)
Výsledek testu PCMark05: 2014
Zabezpečení: TPM, Fingerprint
Cena od 47 000 Kč

Tento ultralehký subnotebook sází především na design, víko displeje z lesklého plastu doplňuje kůží čalouněná klávesnice. Hmotnost snižuje absence optické mechaniky, která je k dispozici v externím provedení.

Displej patří k absolutní špičce, na velmi jemné rozlišení si je však nutno chvíli zvykat. V malém ASUSu lze pořídit i 80GB disk s větším počtem otáček, sestava pak má vyšší výkon. Balení obsahuje dvojici baterií pro co největší výdrž, nevýhodou je nutnost výměn. Úsporný procesor měl plné ruce práce s jakoukoli úlohou a větráček chlazení tak o sobě dával dosti vědět. Konstrukčně se řadí ASUS ke stylovým notebookům, pevnost šasi se tedy podřizuje designu a k notebooku je nutné chovat se něžně. Tento fakt platí především pro víko displeje náchylné k poškrábání. Klávesnice je tichá, prohýbá se minimálně a má standardní rozložení. V redakci se nám objevila i novější varianta U1E, která byla osazena procesorem U7500 a 1,5 GB paměti. Kromě vyššího výkonu má i kultivovanější (tzn. daleko tišší) projev a pro případnou koupi je určitě vhodnější. Na trhu má být dle posledních informací běžně dostupná, testovaná verze se doprodává.

ASUS U1F


ASUS U1F


ASUS U1F


ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F

ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F ASUS U1F


 Dell Latitude D430

Procesor Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz, 2 MB L2 cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 32 GB (SSD, SanDisk SSD UATA 5000 1,8")
Paměť 1 GB (1 x 1 GB), Porty: 3x USB, Firewire, PC Card type II, VGA, čtečka karet SD, dokovací port
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 12,1" 1280 x 800, matný
Rozměry 295 x 210 x 25,4 mm
Hmotnost 1,5 kg + 482 g mechanika + 316 g adaptér
Baterie 42 Wh
Pracovní výdrž 2 hodiny a 10 minut
Maximální výdrž 4 hodin a 14 minut
Výsledek testu PCMark05: 2511
Zabezpečení: TPM, SmartCard, Fingerprint
Cena od 30 300 Kč, testovaná verze 60 800 Kč

Pohled na tento Dell dává vědět, že jde především o pracovní nástroj. Pevnost šasi z horčíku je mimořádná a nemá prakticky konkurenci, víko displeje se při tlaku neprohýbá. Klouby displeje i celková konstrukce zaručují nadstandardní odolnost i při nešetrném zacházení. Klávesnice má o něco menší klávesy, po několika dnech si však zvyknou i uživatelé s většími prsty. Psaní je na danou velikost komfortní, díky pevnému podkladu se navíc nikde neprohýbá. Polohování zajišťuje jak klasický touchpad, tak i v terénu velmi oblíbený trackpoint.

Mezi hlavní zápory patří hmotnost - 1,5 kilogramu bez optické mechaniky je daň za odolné provedení. Displej nepatří k těm nejlepším, dobrý jas i kontrast kazí malé náhledové úhly. V jiných parametrech své konkurenty dokáže však předběhnout. S prakticky neslyšitelným během se posunul Dell na přední kandidáty na vítězné ocenění. Dalším plusem je plná konfigurovatelnost při koupi, zvolit lze ještě úspornější jednojádrový procesor Intel Core Solo a vybrat z dalších několika desítek dalších komponent. Cena tak může dle přání zákazníka startovat na 30 300 Kč, naše testovaná varianta s SSD diskem, nejvýkonnějším procesorem a bohatým příslušenstvím přijde na 60 800 Kč. recenze


Pohled na čelní stranu Pohled na levý bok Pohled na zadní stranu Pohled na pravý bok Spodní strana Dell Latitude D430 s externí optickou mechanikou Dell Latitude D430 s externí optickou mechanikou 

Dell Latitude D430 Detail portů - nad USB se nachází konektor pro napájení externího modulu D/BAY  Z kovu je vyroben i zámek jistící víko displeje Detail touchpadu a trackpointu Vypínač rádiové části a tlačítko pro zapnutí notebooku Detail pravého boku Dell Latitude D430


 Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230

Procesor Intel Core Duo U2500 (1,2 GHz, 2 MB L2 cache, FSB 533 MHz, TDP 9 W)
Disk 80 GB (4200 ot/min, TOSHIBA MK8007GAH)
Paměť 2 GB (2 x 1 GB), Porty: 2x USB, Firewire, PC Card type I/II, VGA, čtečka 3 v 1, dokovací konektor, webkamera
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 10,6" 1280 x 768, leštěný, LED podsvícení
Rozměry 272,9 x 200,9 x 27,1 - 29,9 mm
Hmotnost 1,38 kg + 312 gramů adaptér
Baterie 62 Wh
Pracovní výdrž 3 hodiny a 59 minut
Maximální výdrž 7 hodin a 20 minut
Výsledek testu PCMark05 1828
Zabezpečení: TPM, Fingerprint
Cena od 46 000 Kč

Oblíbený ultralehký notebook s optickou mechanikou, kterou lze zaměnit za druhou baterii a prodloužit tak výdrž. Provedení z hořčíkové slitiny dodává notebooku na pevnosti, na cestách se tak není třeba o LIFEBOOK bát.

Fujitsu-Siemens je tak jediným notebookem v přehledu s výměnnou mechanikou, při vložení sekundární baterie lze lehce přesáhnout čas 10 hodin i při vyšší zátěži. Rozměry notebooku značně omezily komfort při psaní, netradiční je především rozmístění nebo velikost některých kláves. Klávesnice se však neprohýbá a je poměrně tichá. Touchpad je značně malý, pro polohování je vhodnější použít externí myš.

Pevnost konstrukce poznamenalo mírně se prohýbající víko, ještě méně důvěry vzbuzují tenké klouby displeje. Ten se však povedl a navzdory lesklému povrchu je velmi dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Spodní strana je pokryta semišem, na klíně tak kovová plocha nepálí ani při delším používání. Zahřívání je na přijatelné úrovni, hlučnější je však chlazení, které se ozývá při jakékoli vyšší zátěži.

Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230

Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230

Detail klávesnice



Přední část Levý bok Zadní část Pravý bok Spodní část potažená semišem P7230 v doku P7230 v doku

Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230 Detail výdechu chlazení Detail otevírání PCMCIA slotu Detail otevírání PCMCIA slotu Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230 Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230 Fujitsu-Siemens LIFEBOOK P7230


          
HP Compaq 2510p

Procesor Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz, 2 MB cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 100 GB (4200 ot/min, TOSHIBA MK1011GAH)
Paměť 2 GB (1 x 2 GB), Porty: 4x USB, Firewire, ExpressCard, VGA, čtečka SD, dokovací konektor
Grafika integrovaná GMA X3100
Displej 12,1" 1280 x 800, matný
Rozměry 282 × 213 x 25 mm
Hmotnost od 1,3 kg, testovaný 1,58 kg + 366 g adaptér
Baterie 55 Wh
Pracovní výdrž 3 hodiny a 51 minut
Maximální výdrž 6 hodin 52 minut
Výsledek PCMarku05 2494
Zabezpečení: TPM, SmartCard, Fingerprint
Cena od 41 000 Kč

Dobře vybavenému notebooku nechybí při zachování nízké hmotnosti ani optická mechanika. Potěšil pěkný displej i slušný výkon. V hodnocení konstrukce a klávesnice dopadlo HP podobně jako Lenovo - zaslouží si pochvalu.

Klávesnice je sice lehce hlučnější, má však velmi dobrý stisk kláves a nikde se neprohýbá. Efektní jsou stavové kontrolky zapuštěné do lesklé plochy pod displejem a dotykové ovládání hlasitosti umístěné na stejném místě. Kromě touchpadu se do malého HPčka vešel i velmi zdařilý trackpoint, ovládání lze zkrátka jen chválit. Méně pochválit si zaslouží displej, u kterého vadily především menší náhledové úhly. Nižší kontrast se dá u této třídy notebooků odpustit, matný displej navíc neodráží okolní zdroje světla, pro práci za slunečného dne by se však hodilo silnější podsvícení.

Tento notebook se zařadil mezi nejtišší v testu (společně se Sony a Dellem), míra hluku byla na přijatelné úrovni i při vyšší zátěži. Ke konstrukci nelze mít námitek, odpovídá ceně. Kromě promyšlených utilit od HP pro správu zabezpečení, obnovu dat a systému je nutno ocenit i menší drobnost - indikaci stavu nabití baterie i při vypnutém notebooku. Stačí stisknout tlačítko na spodní straně a čtveřice diod ukáže přibližnou zbývající kapacitu.

HP Compaq 2510p

HP Compaq 2510p

HP Compaq 2510p


HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p

HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p HP Compaq 2510p




 Lenovo ThinkPad X61s

Procesor Intel Core 2 Duo L7300 (1,4 GHz, 4 MB L2 cache, FSB 800 MHz, TDP 17 W)
Disk 120 GB (5400 ot/min, HTS541612J9SA00)
Paměť 2 GB (2 x 1 GB), Porty: 3x USB, Firewire, PCMCIA, VGA, čtečka SD karet, dokovací konektor
Grafika integrovaná GMA X3100
Displej 12,1" 1024 x 768, matný
Rozměry 274 x 244 x 33,1 mm
Hmotnost 1,32 kg + 356 g adaptér + 874 g dok
Baterie 29 Wh, volitelně 75 Wh (přidává 220 gramů)
Pracovní výdrž 4 hodiny a 34 minut (s vyšší kapacitou)
Maximální výdrž 9 hodin a 11 minut (s vyšší kapacitou)
Výsledek PCMarku05 3270
Zabezpečení: ESS 2.0, Fingerprint
Cena od 38 000 Kč

Legendární ThinkPad pro náročné. Odolná konstrukce dělá z tohoto modelu ideální pracovní nástroj. Na hmotnosti se šetřilo téměř všude, optická mechanika je proto dostupná v externím provedení.

Ta je ukrytá v dokovací stanici a lze ji zaměnit za druhý disk, popř. sekundární baterii. Měření výdrže proběhlo s dodanou náhradní baterií o vyšší kapacitě, standardní baterie vydržela maximálně 3 hodiny. Klávesnici jsme nepřímo pochválili již u HP, svou pevností i jistotou při stisku patřila v testu k nejlepším. Podobně jako další ThinkPady je navíc vybavena odtokovými kanálky pro případ polití tekutinou a nechybí ani dioda pro její osvětlení v noci. Na co největší odolnost při běžném pracovním vytížení je stavěna i technologie ThinkVantage spojená se záchranným modrým tlačítkem. Díky aplikaci Rescue & Recovery je možné rychle obnovit data přímo z disku, další utility obsažené v technologii jsou určeny například pro šifrování disku nebo snadnou správu síťových připojení. 

Jedinou výtku si tak zaslouží X61s za svůj displej. Rozlišení 1024 x 768 je sice na 12,1" displej pro práci dostačující, konkurence je však dále. To platí i o podsvětlení a kontrastu, vyplatí se přikoupit dokovací stanici a připojovat externí LCD/monitor. Absence touchpadu příliš nevadí, trackpoint je proveden precizně s celou řadou možných nastavení a aklimatizace na méně obvyklý způsob polohování tak proběhne rychle.

Lenovo ThinkPad X61s

Lenovo ThinkPad X61s

Lenovo ThinkPad X61s



Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s      

 Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s Lenovo ThinkPad X61s 


Sony VAIO VGN-TZ21XN/B

Procesor  Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz, 2 MB L2 cache,  FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 100 GB (4200 ot/min, MK1011GAH)
Paměť 2 GB (1 x 2 GB), Porty: 2x USB, Firewire, ExpressCard 34, VGA, čtečka SD/MS Duo/Pro, dokovací konektor, webkamera
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 11,1" 1366 x 768, leštěný, LED podsvícení
Rozměry 277 x 198,2 x 22,5 - 29,8 mm
Hmotnost 1,2 kg + 388 gramů adaptér
Baterie 63 Wh
Pracovní výdrž 4 hodiny 27 minut
Maximální výdrž 6 hodin a 25 minut 
Výsledek PCMarku05 2142
Zabezpečení: TPM, Fingerprint - dle specifikace
Cena od 68 000 Kč

Další notebook, u kterého hraje design hlavní roli. Elegantní černé provedení doplňují pečlivě zpracované detaily. Lehké materiály (uhlíková vlákna) snižují hmotnost, která je jedna z nejnižších v testu při zachování optické mechaniky.

Výborných hodnot dosáhlo VAIO i při běhu na baterie, běžně výdrž překračovala 5 hodin se zapnutou Wi-Fi. Konstrukčně je notebook určen pro jemné zacházení, jakékoli nárazy by mohly poškodit ultratenké víko. To ukrývá vynikající displej s vysokým kontrastem a velmi jasným podsvícením, i přes lesklý povrch nebyl problém pracovat venku. Psaní na "kalkulačkové" klávesnici není příliš pohodlné, první dny jej provázela častá chybovost. Ta se odrazila i na míře znečištění lesklého povrchu, který celou klávesnici obklopuje. Detaily multimediálních ovladačů na přední straně notebooku jsou zpracovány až s hodinářskou přesností, jediným nepovedeným prvkem byla volnější baterie, která nepřesně lícovala se zbytkem těla.

VAIO patřilo k těm nejtišším v testu, překvapivě často se již i tak tichý větráček chlazení zcela vypínal. Míra zahřívání tím nikterak neutrpěla. V BIOSu je možné provést několik nadstandardních nastavení, zaujal především Event Log zaznamenávající časy při zapnutí a změnách nastavení.

Sony Vaio VGN-TZ21XN/B

Sony Vaio VGN-TZ21XN/B

Sony Vaio VGN-TZ21XN/B




aa

Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B

 Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B Sony Vaio VGN-TZ21XN/B



 Tip notebooky.cz- Toshiba Portégé R500

Procesor Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz, 2 MB cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 160 GB (5400 ot/min, MK1637GSX)
Paměť 2 GB (2 x 1 GB), Porty: 3x USB, Firewire, PC Card type II, VGA, čtečka SD karet, dokovací konektor
Grafika integrovaná GMA 950
Displej 12,1" 1280 x 800, matný, transreflektivní vrstva, LED podsvícení
Rozměry 283 × 216 × 19,5 - 25,5 mm
Hmotnost 1,08 kg + 310 gramů
Baterie 63 Wh
Pracovní výdrž 3 hodiny a 7 minut
Maximální výdrž 5 hodin a 10 minut
Výsledek PCMarku05 1981
Zabezpečení: TPM, Fingerprint
Cena od 51 000 Kč

Toshiba to neměla vůbec lehké a není bez chyby, špičkový displej a nejnižší hmotnost z celé šestice ultralightů jí však přinesly naše vítězné ocenění. S přihlédnutím k ceně na českém trhu je však cena/výkon jednoznačný. Navzdory hmotnosti lehce překračující jeden kilogram vydrží i se zapnutou Wi-Fi běžet 4 hodiny a nechybí jí ani optická mechanika. Úspory v konstrukci se podepsaly na měkkém víku displeje a slabších kloubech, které nebudí příliš důvěry a zaslouží si zvýšenou opatrnost při manipulaci. Na to lze však brzy zapomenout. Klávesnice přes celou šířku notebooku je příjemná při psaní a prohýbá se jen minimálně v pravé části, displej má speciální vrstvu, která usnadňuje čtení na slunci. Použité materiály vypadají hodnotně, elegantně působí především světelný doprovod kontrolek v podobě modrých diod integrovaných do plochy pod touchpadem.

Na rozdíl od většiny ultralightů Toshibě Portégé R500 nechybí velký a především rychlý disk. Procesor patří k tomu nejlepšímu, je poměrně výkonný a zároveň úsporný. V nízké míře hlučnosti předběhlo Toshibu jen několik konkurentů. Do redakce nám dorazilo i zcela nové provedení bez optické mechaniky a s SSD uložištěm, které má neuvěřitelně nízkou hmotnost - pouhých 774 gramů. Tato verze má již být dostupná v Česku.

Během měsíce února má přijít i varianta s DVD vypalovací mechanikou a SSD uložištěm, ceny doposud nebyly zveřejněny.

Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500


Pohled na přední část Pohled na levý bok Pohled na zadní část Pohled na pravý bok Pohled na spodní část Toshíba Portégé R500 Detail kloubu displeje

Detail dokovacího konektoru Detail audio konektorů a ovladače hlasitosti Detail audio konektorů a ovladače hlasitosti Tlačítko pro spuštění firemní utility a rychlého vypnutí transreflexního displeje  Toshiba Portégé R500 Optická mechanika Toshiba Portégé R500


Panasonic Toughbook CF-W7

Procesor Intel Core 2 Duo U7500 (1,06 GHz, 2 MB cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 80 GB (5400 ot/min, MK8037GSX)
Paměť 1 GB (1 x 1 GB), Porty: 3x USB, PC Card type II, VGA, čtečka SD/SDHC karet, replikátor portů
Grafika integrovaná GMA X3100
Displej 12,1", 1024 x 768, matný
Rozměry 272 x 214 x 25-45 mm
Hmotnost 1,35 kg + 394 g adaptér
Baterie 63 Wh
Pracovní výdrž  4 hodiny a 9 minut
Maximální výdrž 8 hodin a 4 minuty
Výsledek PCMarku05 2464
Zabezpečení: TPM, Fingerprint
Cena od 67 000 Kč

Panasonic dodává nově i do Česka své notebooky do nepohody. Nutno podotknout, že testovaný model není vyloženě odolným modelem, Panasonic jej nazývá "zodolněným". V praxi to znamená zvýšenou odolnost proti nárazům a polití tekutinou, nejde však o armádní stroj pro polní operace. Svými parametry by se dal srovnat například s testovaným Lenovem.

Toughbook se snaží odlišit nejenom svým konceptem, ale především designem, což vždy není ku prospěchu. Jako první zaujme masivní víko displeje, uvnitř chráněného horčíkovým pláštěm. Deformační zóna při případném nárazu je tak sice zajištěna, v brašně však zabírá mnoho místa. Druhým velmi nápadným prvkem je kulatý touchpad, který je však přespříliš malý a je nutné si na něj chvíli zvykat. Nechybí funkce rolování na stránce. Hlučností Toughbook příliš nepotěšil, při zátěži o sobě dává náležitě vědět. Displej by si zasloužil lepší rozlišení i náhledové úhly. Mezi jednoznačné klady patří nízká hmotnost při zachování optické mechaniky, slušná výdrž a UMTS modul.

Panasonic Toughbook CF-W7

Panasonic Toughbook CF-W7

Klávesnice Toughbooku


Pohled na čelní stranu Pohled na levý bok Pohled na zadní stranu Pohled na pravý bok Spodní strana Zámky baterie Detail portů na levém boku

 Detail portů na levém boku Detail čelní strany Detail otevírání DVD mechaniky Patentované otevírání optické mechaniky Patentované otevírání optické mechaniky Slot pro SIM kartu Detail netradičního touchpadu


  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký železniční KVÍZ: Máte-li dost páry, zkuste vytřít zrak Sheldonovi

v diskusi je 5 příspěvků

23. března 2024

Projeďte se aktivně historií železniční dopravy, ve světě i doma. Čekají na vás otázky rozmanité, z...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...