Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

OBRAZEM: Lidé sledovali Venuši, jak ji už nikdy v životě neuvidí

  17:20aktualizováno  6. června 9:52
Až za 105,5 roku se bude opakovat vesmírné divadlo, při kterém Venuše přeletí před Sluncem. Naposledy jste se mohli podívat ve středu brzy ráno. Příště až v prosinci 2117.

Venuše je planeta, která je k Zemi nejblíže. Ve středu ráno předvedla zajímavé vesmírné divadlo, když byla pozorovatelná proti Slunci, přes které z pozice diváků na Zemi přešla. Nemohli jsme však čekat žádné zatmění. Venuše, která je od nás daleko zhruba 43,5 milionu kilometrů, se totiž proti slunečními kotouči jevila pouze jako zrnko či malý kotouček.

Kdy a jak pozorovat

Sledovat Venuši bylo možné ve středu 6.6.2012 od 4:54 do 6:55. Naštěstí bylo bezmračné počasí.

Při dívání do Slunce chraňte svůj zrak (astronomové doporučují například svářečský filtr č.13, vyvolaný filmový negativ nebo vnitřek staré diskety).

Určitě nepoužívejte pro sledování Slunce začazené sklíčko nebo sluneční brýle.

Příští divadlo předvede Venuše až za 105,5 roku v prosinci 2117.

Kdo se rozhodl úkaz sledovat, musel být náležitě vybaveni. "Za pomoci vhodného filtru, nejlépe se svářečským filtrem č. 13, tento úkaz uvidíte i pouhým okem," radil Petr Kulhánek ze Štefánikovy hvězdárny.

Protože představení začalo už něco po půlnoci našeho času, uvidět jsme mohli až jeho závěrečnou část po východu Slunce - tedy několik minut před pátou hodinou ranní. Přechod končil zhruba za dvě hodiny, tedy pět minut před sedmou ranní. Podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo být i příznivé počasí, což vyplnilo.

Byl připraven i dostatek on-line přenosů. Z českých institucí například na adrese Hvězdárny v Úpici.

Vzácnost úkazu spočívá v periodě, kdy se opakuje. Ta činí 121,5 roku, resp. 105,5 roku, a následně potom vždy jednou v intervalu 8 let. Naposledy jsme tak tranzit Venuše viděli v červnu 2004.

Zatímco příští přechod Venuše přes Slunce bude možné pozorovat až v prosinci 2117, přechod Merkuru přes sluneční kotouč nastane již 9. května 2016.

Venuše v přechodu

Marcel Grün pro Technet.cz

Nenechte se mýlit, následující odstavce nepatří do lékařského okénka. Jsou stále o tomtéž astronomickém jevu, který nenastane na pozadí koberce hvězd, nýbrž v jitřních hodinách.

Ve středu časně ráno jste měli možnost spatřit na obloze mimořádný úkaz - přechod planety Venuše přes sluneční disk. Je to vlastně zákryt jednoho objektu jiným, obdoba "zatmění Slunce" Venuší, ovšem vzhledem ke vzdálenostem Venuše a Země (kdy je na naší obloze úhlový průměr kotoučku Venuše asi 30x menší než sluneční), lze pozorovat na slunečním disku pomalu se pohybující tmavý kotouček.

Teď, nebo nikdy

Teď, nebo nikdy v životě, protože je to jediná dvojice přechodů v tomto století, nikdo z nás už něco takového podruhé nespatří. První z této dvojice nastal 8. června 2004 a od nás byl vidět v celém průběhu, tentokrát byl z našeho území pozorovatelný jen závěr sedmihodinového unikátního kosmického divadla - poslední čtvrtina (2 hodiny) po východu Slunce nad obzor.

V Praze Slunce vycházelo ve 4 h 54 min. SELČ a v 6 h 55 min., až bylo Slunce ve výšce asi 16 stupňů nad obzorem, Venuše sluneční disk opouštěla od pravého horního okraje.

Venuše, Jitřenka, Večernice

Venuši po tisíciletí pozorujeme jako Jitřenku nebo Večernici. Až geniální "architekt nebes" Jan Kepler (1571-1630) si roku 1627 uvědomil, že při tom musí minout Slunce a "nadlézt" nebo "podlézt" jeho zářící disk. Velmi vzácně se ocitne přesně na spojnici Země a Slunce a pak na několik hodin pozorujeme tmavý kotouček na oslnivém slunečním kotouči.

K přechodu Venuše přes sluneční disk dochází ve chvíli, kdy Venuše projde spojnicí Země a Slunce. K takové konstelaci dochází vždy v páru, mezi nímž uplyne 8 roků. Po středě další přechod nenastane dřív než za 105,5 roku, přesněji 11. 12. 2117 a pak 8. 12. 2125. Následující pár přechodu nastane po 130 rocích (resp. 8 + 121,5 rocích) a další pár opět po 113 letech (resp. 8 + 105,5).

Kepler a ti druzí

Na základě svých Rudolfinských tabulek předpověděl první přechody planet přes Slunce sám Kepler. Byl to přechod Merkuru 7. listopadu 1631 a přechody Venuše 6. prosince 1631 a 6. června 1761. Přechod z roku 1631 nebyl pro nepříznivé počasí nad většinou Evropy pozorován, a tak prvenství získal skvělý anglický matematik a astronom Jeremiah Horrocks (1619-1641). Ten po několikaletém úsilí dokončil výpočet úkazu jen měsíc před jeho uskutečněním 4. prosince 1639 a stal se, se svým spolužákem, prvním člověkem, který přechod viděl.

Pozorování přechodů Venuše přes sluneční disk hrálo v dějinách astronomie významnou roli. Astronomové se především snažili změřit okamžiky jednotlivých fází z různých míst, což umožnilo přesné stanovení vzdálenosti Země od Slunce pomocí Keplerových zákonů i následné určení vzdálenosti dalších planet. První měření Horrocksovo vedlo ke zjištění, že Země od Slunce je vzdálená jen 100 milionů kilometrů (ve skutečnosti je to 150 milionů kilometrů).

Následující pozorování z roku 1761 bylo poznamenáno právě probíhající válkou mezi Anglií a Francií, ale přechod roku 1769 už pozorovaly stovky astronomů na několika desítkách míst planety. Zpracováním mnoha výsledků se zabýval především Johann Encke (1791-1865), který až roku 1824 dospěl k výsledku 153,3 milionu km, což se lišilo od dnešní znalosti vzdálenosti Země od Slunce jen o 3 %.

Kromě toho pozorováním tzv. kapkovitého jevu při těsném přiblížení kotoučku Venuše k okraji slunečního disku, kdy se protáhne ke slunečnímu okraji, byla Michailem Lomonosovem prokázána existence atmosféry na Venuši.

V současnosti již pozorování přechodu vědecký význam prakticky nemá, ale zůstává neopakovatelným zážitkem.

Je samozřejmě nejnapínavější si ráno přivstat a "být u toho". Své pozorovací programy proto nabízí většina českých hvězdáren i s výkladem. Ovšem riziko nepříznivého počasí je značné a díky internetu si můžeme jedinečný úkaz vychutnat i v klidu svého domova. Také některá planetária připravila speciální pořady, kterým sice bude chybět autentičnost, ale mohou poskytnout  i vyšší poetičnost a zábavnější poznání. Zkuste kupříkladu pořad Venuše kapitána Cooka v pražském planetáriu ve Stromovce.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...