VHS kazeta

VHS kazeta | foto: Profimedia.cz

Video je mrtvé, DVD ho nahradí

  • 124
Zatímco DVD přehrávače jsou už docela běžné, když přijde na nahrávání, spousta lidí ještě věří videu. DVD rekordéry S PEVNÝM DISKEM toho však umějí mnohem více.

Už zase! Zrovna uprostřed se oblíbená pohádka na beztak zrnící kazetě v přístroji zasekla. Proč už vlastně dávno nepoužíváte DVD? Nebo ho už možná máte, ale jen na občasné přehrávání filmů. Když si chcete něco nahrát, pořád saháte po videu. Řeč není jen o DVD přehrávači, ale rovnou o rekordéru.

DVD přehrávač, rekordér nebo systém domácího kina má podle statistik společnosti DVD Group. cz 60 procent českých domácností. V příštím roce by to mělo být 75 procent. Není divu, že VHS kazety už tvoří jen desetinu prodaných nosičů. Výrobci samozřejmě své síly napřeli k vylepšování DVD systémů, video už je nezajímá.

Jedinou nevýhodou DVD rekordérů zůstává cena, ale i ta už spadla pod deset tisíc a je mnohem nižší, než za jakou se kdysi kupovala dobrá videa. Nejenže jsou spolehlivější – nemají například snímací hlavy, které se věčně zanášejí, ale nabídnou také neskonale více funkcí. Navíc do některých z nich výrobci rovnou montují i přijímač digitální televize, takže ušetříte za nákup set top boxu.

Vystřihněte si reklamy

Abyste všechny funkce DVD rekordéru doopravdy ocenili, musíte sáhnout po přístrojích s pevným diskem – označují se zkratkou HDD. Pouhý DVD rekordér toho totiž moc navíc nedokáže. Jistě, samozřejmostí je vynikající kvalita záznamu, která se na rozdíl od videokazety nezhoršuje ani časem. Pořady se však nahrávají včetně reklam a většinou nejdou snadno sestříhat. Rozdíl mezi videorekordérem a DVD rekordérem, který kromě DVD mechaniky obsahuje i pevný disk, už se dá přirovnat k rozdílu mezi VHS kazetami a pohodlím, které nabízejí DVD. Na těch si můžete filmem listovat jako v kapitolách knihy, nastavit si jazyk, titulky. Podobně si můžete hrát s digitálním záznamem, který se dá po libosti stříhat a dále upravovat. To vše díky pevnému disku, na němž je nahrávka uložena, dokud ji už upravenou nepřemístíte na DVD disk. Mnohem pohodlnější a praktičtější je také nastavování nahrávání. Na DVD rekordéru můžete krom pouštění a nahrávání DVD pouštět rovněž CD, MP3 či si prohlížet fotky. Buď uložené na CD, nebo DVD, ale některé přístroje umožňují přímo vkládat paměťové karty.

Za čtyři, nebo za osm tisíc?

Za videorekordér dáte něco přes dva tisíce, ceny DVD rekordérů bez pevného disku začínají na čtyřech tisících, osm pak potřebujete na ty s ním. Krom toho existují ještě přístroje, které sice obsahovaly pevný disk, ale už nedokázaly věci z něj zaznamenávat na DVD, pouze přehrávat v televizi, ty už z pultů mizí. Nespadla jen cena přístrojů, mnohem levnější jsou i samotná DVD. Kazetu sice pořídíte za pár korun, ale prázdné DVD taky – balíček s pětadvaceti kusy se jménem renomovaného výrobce můžete mít za necelých tři sta korun, 100 jich koupíte za tisícovku. Více, kolem padesátikoruny, stojí DVD-RAM, na níž se dají nahrané pořady dobře upravovat. Pokud si však pořídíte DVD s pevným diskem, budete nahrávky upravovat přímo na něm. Přes stovku stojí jen dvouvrstvá média, na která se toho však více vejde.

Vyberte si svůj přístroj

Při vybírání konkrétního přístroje se musíte rozhodnout, zda zvolíte analagový, nebo digitální, kterých je zatím v obchodech méně. Analogový, přesněji přístroj s analogovým tunerem, vám ještě nějakou dobu bude stačit, a pokud použijete zvlášť set top box, bude vám stačit i do budoucna. Ale mnohem větší komfort a perspektivy mají modely s digitálním tunerem. Takový přístroj, může set top box nahradit. Můžete si také rovnou koupit set top box, který do televize převádí digitální signál, se zabudovaným pevným diskem. Na rozdíl od rekordérů, pro něž je přidanou hodnotou přijímač digitální televize, u nich nejde nastavit kvalita záznamu. Set top boxy totiž nahrávají přímo digitální signál z vysílače, tudíž délka záznamu je závislá na parametrech vysílání. Většina set top boxů navíc neumožňuje střih záznamu – reklam v pořadu se jednoduše nezbavíte. Na druhou stranu si takový pořad ukládáte v maximální kvalitě a často i se skrytými titulky z teletextu. Pořídíte je už za šest tisíc korun. Televizní vysílání můžete samozřejmě zaznamenávat i pomocí počítače, musíte v něm však mít televizní kartu. Případně se dá koupit speciální počítač přímo pro tento účel, který propojíte s televizí – takové centrum domácí zábavy, neboli Home Media Center, obsahuje standardně DVD rekordér i pevný disk, televizní kartu je možné kdykoli přidat.

Můžete použít také počítač

Přístroj je potom maximálně univerzální, zvládne přehrávat nejen nahrané záznamy z televize, ale i videa z internetu, filmy ve formátu DivX nebo hudbu. Zatím je na trhu druhá generace přístrojů s operačním systémem Windows Vista Media Center nebo XP Media Center a lze očekávat jejich další rozšíření. Cena celého počítače začíná na 20 tisících korunách, ale za nestandardní konstrukci a lepší výkon a vybavení zaplatíte až 50 tisíc. Dokonce se objevují i televizní přijímače, které v sobě pevný disk obsahují, a nemusíte tak kupovat sólo rekordér. Bohužel v obchodech se můžete zatím setkat pouze s jediným zástupcem od LG, který má pouze analogový tuner. Pokud chcete nahrávat digitální vysílání, musíte k němu ještě pořídit set top box.