VIDEO: Podívejte se na dokonalou krásu. Stanice ISS putuje nad Zemí

  • 16
Kamera snímá Slunce "vycházející" zpoza solárního panelu, pak vidíme kosmické lodi Sojuz, polární záři i rozsvícená města celého světa. To vše bylo natočeno na kosmické stanici ISS, 400 kilometrů nad Zemí při rychlosti 27 700 kilometrů v hodině.

Posbírat ty nejúchvatnější obrazové záběry z kosmické stanice ISS a poskládat je do neméně úchvatného videa se na internetu pomalu stává svébytnou disciplínou. Nejnovější časosběrné video vytvořil student filmové akademie Giacomo Sardelli.

Jak vyrobit časosběrné video

Snímky nafocené astronauty na ISS upravil ve Photoshopu CS6 a poslepoval do filmu v programu Adobe Premiere CS6. Jak popisuje na svém blogu, byla to časově velmi náročná práce. Noční snímky bylo potřeba vyčistit, protože obsahovaly velké množství šumu. Byly sice pořízeny špičkovou zrcadlovkou Nikon D3S, ale často s citlivostí až ISO 3200 (denní snímky pak při ISO 200).

Sardelli si v této souvislosti pochvaluje program Topaz Denoise 5, který mu se šumem pomohl. Nezbytné prý byly také barevné korekce.

Nakonec video přesamploval z původního rozlišení snímků 4K na 2K. Toto video je ke stažení zde. Film, který sledujete v našem prohlížeči, má samozřejmě rozlišení nižší.

Ve videu jsou slyšet komentáře několika astronautů. První je Bill Sheperd, následují Sergej Krikalev, Carl Walz, Daniel Bursch a Cady Coleman.

V diskusích je Sardelliho video často srovnáváno se staršími snímky stejného "žánru". My jsme pro vás vybrali pro porovnání ještě "Noční pohled z ISS" od Knatea Mayerse (originál zde). Nejen proto, že se nám líbí, ale pro českou stopu: je k němu použitá nahrávka skladby Johna Murphyho pořízená českými hudebníky, konkrétně Filharmoniky města Prahy (nepleťte si s Pražskou komorní filharmonií).

Na další podobné video jste se také mohli podívat už letos v dubnu - více zde. Vzniklo během Expedice 30, kterou na ISS vynesla ruská loď Sojuz TMA-03M.

Kdybyste měli chuť podobné video vytvořit sami, máme pro vás tip, kde začít: na výukovém videu pro podobné nadšence, které najdete na této stránce. Až ho budete mít hotové, můžete se s ním pochlubit v "Klubu časosběrných NASA filmů" (NASA Timelapse Video Club), který můžete navštívit zde.

Nezapomeňte poslat odkaz i nám do redakce Technetu (redakce@technet.cz), ať českou virtuální výpravu do kosmu nezmeškají ani ostatní čtenáři. A nyní už jen příjemnou zábavu.

,