Rozbijte hlavou pražskou věž. Ani vás to nebude bolet

  • 1
Unikátní interaktivní videomaping Faces až do neděle zdobí Štítkovskou věž. Díky 3D kamerám Intel RealSense se mohou návštěvnici stát součástí projekce a vlastní tváří probořit kamennou zeď, nebo se protáhnout virtuálními větvemi.

Zrekonstruovaná Štítkovská vodárenská věž se během festivalu Signal stala dějištěm prvního interaktivního videomapingu v Praze, do jehož průběhu může svým obličejem zasáhnout každý návštěvník. Stačí přijít na náplavku vedle Mánesu a postavit se před jeden ze dvou notebooků s kamerou RealSense.

„Faces je první interaktivní videomaping, který využívá hloubkovou kameru RealSense. V různých scénářích využíváme jak měření hloubky obrazu, tak i detekci a sledování očí, nosu, úst a dalších bodů důležitých pro modelování živé mimiky,“ řekl nám před zahájením projekce Jan Hrdlička ze společnosti 3Dsence, která instalaci vymyslela a realizovala.

Jak funguje RealSense

Základem kamery RealSense je projektor s infračerveným laserem, který na objekty před kamerou promítá okem neviditelnou mapu. Tu zachycuje infrakamera a procesor poté porovnává rovinnou mapu promítanou projektorem se záběrem infračervené kamery, který je prostorově deformován právě objektem, na který je promítán. Z něj lze snadno vypočítat přesný tvar objektů a také hloubku obrazu.

Kamera RealSense se stává součástí mnoha nových notebooků a počítačů, ve Windows 10 ji lze využít k přihlašování Windows Hello, 3D skenování objektů a ovládání několika her.

Hloubková a biometrická data obličejů jsou zpracována aplikací Faces, ve vývojovém kitu RealSense vytvořené jen pro tuto instalaci. Ta pak UTP kabely putují do hlavního počítače, ve kterém je převezme herní engine Unity. Ten v reálném čase vypočítá a vytvoří grafickou interakci nasnímaných obličejů s podrobným 3D modelem Štítkovské věže. „Model jsme vytvořili kámen po kameni podle fotografií. Skenování v tomto měřítku by bylo extrémně nákladné“ upřesňuje Hrdlička.

Díky tomu mohou návštěvníci obličejem probořit kamenné stěny věže, či se protáhnout virtuálními větvemi, které se pod tlakem virtuálního obličeje ohýbají a odklánějí. Pohyb řídí složité fyzikální modely a tak je chování všech prvků velmi realistické.

Z hlavního počítače vedou HDMI kabely dva videosignály do dalšího výkonného stroje, kde je zpracuje videomappingová aplikace Resolume. Ta zajistí, aby vše padlo přesně na míru skutečné Štítkovské věže a propojil se tak svět virtuální a fyzický.

O samotnou projekci na věž se stará dvojice supervýkonných projektorů Panasonic PT-DZ21, každý s obřím světelným výkonem 20 000 lumenů. Jeden projektor osvětluje spodní, druhý horní polovinu věže.

Projekce začíná vždy v 19:00, a končí spolu s festivalem Signal v neděli 18. října.