Víme, co ještě nevíte o nových Windows Vista

  • 214
Přinášíme vám komplexní článek o novém a dlouho očekávaném operačním systému Windows Vista. Jaké budou? Jaké novinky od nich můžeme očekávat?

Pokud se trochu zajímáte o dění okolo operačních systémů Microsoftu, určitě vám neujde skutečnost, že aktuální verze Windows je na světě již čtyři roky. Z pohledu IT je to poměrně dlouhá doba, zvlášť, když se podíváte ke konkurenci, např. Apple nebo Linux. Téměř každá distribuce Linuxu prošla za tuto dobu několika verzemi, některá dokonce hned osmi. Nesmíme se však nechat zmást počtem vydaných verzí, a spíše posuzovat množství změn a technologický přínos každé nové verze. Zatímco v Linuxu jsou změny oproti verzím minulým spíše kosmetické nebo se jedná o opravy nebo vyladění některých funkcí, ve Windows jde o změny poměrně zásadní, doprovázené nikoliv jen kosmetickými úpravami uživatelského prostředí. Microsoft o své nové verzi Windows hovoří jako o největší inovaci od dob Windows 95. Podle zatím dostupných informací to nejsou jen chytlavé reklamní výroky, ale změn bude opravdu hodně. Microsoft to také hodlá potvrdit dosud největší a nejdražší reklamní kampaní v jeho historii. Termín uvedení nové verze Windows byl prozatím stanoven na druhé pololetí roku 2006, tedy pět let po Windows XP a již neuvěřitelných jedenáct let po legendárních Windows 95. Systém, s jehož vývojovými verzemi jsme se doposud mohli setkávat pod kódovým označením Longhorn, se bude jmenovat Windows Vista.

Novinky na první pohled

Jak se již stalo u Microsoftu zvykem, téměř s každou novou verzí operačního systému přichází více či méně výrazná změna uživatelského prostředí.

V nových Windows by nyní mělo vše být podřízeno nejen přehlednosti a účelnosti, ale i dobrému vizuálnímu pocitu při práci. Okna budou mít poloprůhledná záhlaví, aby bylo možné se lépe soustředit na jejich obsah, budou vrhat měkké nerušivé stíny a změny na obrazovce budou doprovázeny animacemi, abychom je lépe pochopili. K prostorovému dojmu přispěje i perspektivní otáčení oken, nicméně s tímto efektem bude s důvodu přehlednosti poměrně šetřeno. Tyto náročné efekty by se však díky novým technologiím měly obejít bez zasekávání obrazu a bez problémů s překreslováním obsahu oken, neměly by být zdrojem nepříjemných proluk v práci a vše by mělo být maximálně plynulé. Změny v uživatelském rozhraní by měly být více, než kdykoliv dříve zaměřeny na přehlednost a maximální dostupnost hledaných informací. Tomu odpovídají např. náhledy dokumentů i obsahu složek, všudepřítomná vyhledávací políčka, průvodci složitějšími operacemi a dokonce i jazyk, který by měl být nyní přesnější, výstižnější, jednotný a více orientovaný na uživatele, nikoliv na funkce.

Universal Vista Inspirat Brico Pack

Jako příklad výše uvedených novinek si můžeme uvést práci s otevřenými okny. Pokud myší najedete na minimalizovanou aplikaci, objeví se vám místo strohého názvu náhled na celé její okno. Tento náhled je však živý a pokud například přehráváte v minimalizovaném okně video, v náhledu ho můžete sledovat. Ve stejném duchu bylo vylepšeno přepínání oken pomocí Alt+Tab, kdy se zobrazí okno nejen s ikonami otevřených oken ale opět s jejich „živými“ náhledy. Pro přepínání oken máte možnost ještě další a to tzv. Flip 3D, kdy vidíte velké náhledy oken v perspektivě pěkně za sebou a kolečkem myši měníte jejich pořadí. Tato funkce by měla mít dokonce na nových klávesnicích vlastní klávesu.

Nové Windows rovněž přicházejí s daleko větší podporou tzv. miniatur, kdy se v průzkumníku, ale i kdekoliv jinde, kde to bude mít smysl, objeví místo ikonky náhled souboru. U běžných dokumentů to bude první stránka, u obrázků a fotek jejich zmenšenina, u videa počáteční snímek a u písniček obrázek alba, pokud bude k dispozici. Náhledy budete mít možnost plynule zvětšovat a zmenšovat pomocí kolečka myši. Tento systém má umožnit lépe pochopit obsah dokumentu ještě než ho otevřete a omezit tak „otevírání naslepo“, kdy dle názvu souboru není úplně jasné, co obsahuje.

Organizace souborů

Čím větší počet souborů máme na svém počítači, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že v nich brzo ztratíme přehled. Ve Windows Vista byly výrazně vylepšeny funkce pro organizaci dat a udržení pořádku. V Průzkumníku, ale nejen tam, vlastně téměř všude, kde pracujete se soubory, budou k dispozici vyhledávací políčka, díky kterým budete mít možnost vyhledávat soubory. Prohledávání bude umožněno nejen na lokálních úložištích, ale i na počítačích v síti.

Windows také přicházejí s novou funkcí, tzv. virtuálních složek. Jedná se o uložená vyhledávací kritéria (každé vaše vyhledávání můžete uložit jako virtuální složku), které se chovají jako běžná složka. Soubory se pak v těchto složkách automaticky objevují, pokud splňují daná kritéria. Tak např. můžeme vyhledat všechny písničky od určitého autora starší než pět let. Toto hledání uložíme jako virtuální složku, která se bude na první pohled chovat jako jakákoliv jiná složka. Pokud se nám v systému později objeví nová písnička splňující tato kritéria, automaticky se nám objeví i v příslušných virtuálních složkách. Tento systém bude užitečný hlavně v případě, kdy budeme svá data řádně označovat doplňkovými informacemi, jako jsou např. klíčová slova, což by nám měly Windows co nevíce usnadnit. Zmíněné vyhledávání bude díky pečlivému indexování souborů velmi rychlé a nemělo by tak docházet ke znatelným prolukám. Označování souborů těmito „metainformacemi“ bude umožněno přímo v Průzkumníku nebo v oknech pro uložení souboru, a bude stejně jednoduché, jako je nyní přejmenování souboru. Další možností označení je pouhé přetáhnutí souboru na patřičnou virtuální složku.

Okna pro práci se soubory budou také vylepšena o možnost zobrazení seznamu souborů pouze určitých typů, např. jen obrázků, hudby nebo jen od některého autora.

Internet Explorer a Outlook Express

V Internet Exploreru můžete nyní otevřít více stránek v jednom okně a přepínat mezi nimi pomocí záložek. Můžete si také zobrazit všechny otevřené stránky najednou. Stejně jako v Průzkumníku, i zde máte k dispozici rychlé vyhledávání v Internetu, a můžete si také vybrat vyhledávací službu, tedy nejen MSN jako dříve, ale např. i Yahoo!, nebo Google. Máte rovněž možnost přidat si vlastní službu, která není v seznamu uvedena, tedy např. český Seznam. Vylepšen byl rovněž tisk stránek, kdy se velmi široké stránky automaticky přizpůsobí šířce papíru. Novinkou je rovněž podpora služby Web Feeds, v současné době známá spíše pod označením RSS.
Nový Outlook Express má nyní zabudovanou ochranu proti spamu a zcela přepracované úložiště dat, které má být mnohem bezpečnější, než v předchozích verzích. Nemělo tak být možné číst e-maily jiných osob.

Sdílení dokumentů

Sdílení souborů bude usnadněno díky novému formátu Metro. Jedná se o jakousi alternativu k PDF, tedy formátu, určeného především pro prohlížení dokumentů mimo aplikaci, ve které byly vytvořeny, a při plném zachování jejich vzhledu. Metro je zcela veřejný formát založený na XML a měl by být dostupný nejen na nových Windows, ale i na dalších platformách, včetně mobilních telefonů. Ve Windows Vista nebude potřeba žádný prohlížeč a soubory bude možné otevírat přímo v Internet Exploreru. Pro starší počítače s Windows XP bude k dispozici prohlížeč v podobě doplňku pro Internet Explorer.

Stabilita a bezpečnost

Windows Vista by nyní podle Microsoftu měly být daleko více odolné proti nejrůznějším problémům se stabilitou a bezpečností. Když už k nějakému problému dojde, měly by být daleko častěji schopni situaci vyřešit tak, aby nebyl ohrožen chod vlastního systému. Díky podobným vylepšením bychom se měli daleko méně setkávat např. s aplikacemi, které „nejeví známky života“, a které tak musíme většinou předčasně ukončit. S většinou méně vážných problémů by se měl nyní systém umět vypořádat sám, bez zásahu uživatele či administrátora, neboť většina běžících služeb bude mít předepsaný postup svého obnovení. Systém by měl rovněž umět odhalit některé problémy ještě dříve, než nastanou. Např. zjistí-li, že práce s harddiskem neprobíhá normálně (např. fyzický problém na povrchu disku), informuje vás o možném problému a nabídne zálohování dat. Nově budou podporovány stínové kopie disku nebo jen některých souborů, aby byla možná jejich obnova v případě jejich poškození nebo smazání. Dramaticky se má zkrátit čas nutný pro start systému. Některé zdroje dokonce uvádějí, že by systém měl být připraven k práci do čtyř sekund. Toho by mělo být docíleno načítáním jen minima dat při samotném startu Windows a zbytek informací se bude načítat až po startu, tedy během vaší práce. Měl by také být výrazně omezen počet nutných restartů systému.

Pokud jste nyní zvyklí pracovat ve Windows XP pod administrátorským účtem, Windows Vista se vás pokusí tohoto zvyku rychle zbavit. Jako administrátoři můžete svému systému ublížit nejen osobně, ale i prostřednictvím nekorektně se chovajícího spuštěného programu, např. viru. Místo toho vám systém nabídne práci pod omezeným uživatelským účtem a teprve v případě, kdy budete chtít provést operaci, pro kterou jsou potřeba administrátorská práva, budete vyzváni k potvrzení vaší identity. Jako potvrzení může sloužit nejen přihlašovací jméno a heslo, ale nově máte možnost použít např. tzv. Smart Cards s dalšími přihlašovacími údaji. Systém by měl být nyní připraven pro tento účel pracovat i s biometrickými daty.

Jako rodiče můžete svým dětem zakázat použití počítače v některých hodinách nebo např. omezit zobrazovaný obsah na Internetu (typicky násilí a pornografii).
Firewall je nyní schopen blokovat jak příchozí tak odchozí síťový provoz a lépe tak chrání počítač proti neautorizovaným průnikům.

Z pohledu vývojáře

Windows Vista jsou doslova protkány novými technologiemi a platformami. Pokud chcete plně využít jejich nové možnosti, je pro vás základním pojítkem nová verze platformy Microsoft .NET a to verze 2.0. Dále je velmi důležité rozšíření této platformy nazvané Windows Presentation Foundation. To se stará o veškeré funkce spojené s novými grafickými a multimediálními možnostmi systému a je zodpovědné za vykreslování většiny z obsahu oken aplikací. Vzhled a ovládání programů nyní můžete psát zcela odděleně od programování vlastních funkcí. To umožňuje současný vývoj na straně programátora aplikace a zároveň designera, který navrhuje uživatelské rozhraní. Pro naprogramování vzhledu aplikace vám stačí Poznámkový blok, ale Microsoft bude dodávat speciálně navržený program, vycházející z programu, který je nyní znám pod kódovým označením Acrylic. Další rozšíření základní platformy .NET se jmenuje Windows Communication Foundation. Je určeno jako jednotící programátorské rozhraní zejména pro dnes moderní Web Services, díky kterým si mohou aplikace předávat standardním způsobem informace, aniž by musely běžet na stejné platformě.

Jaké tedy nové Windows budou?

Pokud Microsoft dodrží plán, můžeme se někdy v zimě příštího roku dočkat anglické verze a zřejmě kolem jara 2007 i verze české. To je ještě poměrně dlouhá doba na to, abychom mohli odhadnout, jak rychle si systém najde své uživatele a jak rychle bude probíhat jeho nasazování ve větších podnicích. Do Windows XP vložil před lety Microsoft v okamžiku jejich uvedení na trh velké naděje, ale příjmy ze samostatně prodaných licencí mu plynuly jen velmi pomalu, a systém se tak prodával spíše jen jako doplněk k nově kupovaným počítačům. Podobná situace samozřejmě může nastat i nyní, zvlášť, když pro většinu dnešních uživatelů Windows XP bude znamenat upgrade na Vistu i koupi nového počítače.

Přečtěte si o Windows Vista: