Víme, kdo jste, a jdeme po vás (Napsali jsme do MF DNES)

  • 18
Vydavatelství pátrají po ilegálních nahrávkách i na českém internetu

Bezplatnému a v řadě případů nelegálnímu vyměňování hudby a filmů by v Česku mohly nastat těžší časy. Zahraniční hudební a filmová studia si totiž začala více všímat, co se děje na českém internetu. Mezinárodní federace fonografického průmyslu IFPI například loni odhalila v Česku 134 internetových serverů, které nelegálně nabízely stahování hudby. „Letos do srpna to bylo dalších 69 pirátských stránek,“ uvedl ředitel české sekce IFPI Karel Kučera. Odhalené servery zřejmě znamenají podle Kučery jen špičku ledovce, protože ve statistice nejsou zahrnuté výměnné (P2P) a vysokoškolské kolejní sítě, kde je „ruch“ ještě čilejší.

Velký bratr vás vidí

Vyhledávání nelegálních nahrávek probíhá dvěma způsoby. Na místní úrovni používá česká pobočka IFPI specializovaný software, kterým několikrát týdně skenuje český internet. Výsledkem je seznam podezřelých počítačů včetně názvu domény a IP adres. Další fází je spolupráce s poskytovateli internetových služeb, kteří mohou k jednotlivým serverům přiřadit konkrétní jména.
Druhým způsobem je využití antipirátského oddělení IFPI, které sídlí v Londýně. Tito lidé jsou placeni za prohledávání internetu a pátrání po nelegálních nahrávkách. V případě, že nějaké objeví, pošlou místní pobočce podrobné hlášení. Další postup je stejný jako v prvním případě. Výsledkem je nejčastěji varovný e-mail či dopis s upozorněním od poskytovatele, pouze mizivé procento případů skončí u soudu.

„Pokud si vzpomínám, žádnému našemu zákazníkovi jsme za to smlouvu nevypověděli. Stížnosti chodí spíše z neoficiálních zdrojů, jako jsou firmy, které výměnné sítě sledují, k žádnému podání žaloby však nedošlo,“ uvedl šéf jednoho z největších poskytovatelů rychlého internetu v Česku, který nechtěl být v této souvislosti jmenován. Vlastní stahování hudby do počítače totiž podle zákona nelegální není, naopak její nabízení dál už postihnout jde.

Budoucností je placené stahování

Dokud se v Česku neobjeví plnohodnotný server nabízející legální stahování hudby, nelze podle Kučery očekávat v oblasti internetového pirátství výrazný obrat k lepšímu. S růstem dostupnosti rychlého internetu tak bude pravděpodobně pokračovat sestupný trend prodeje hudby na CD - ten jen za poslední čtyři roky klesl o plnou třetinu. Zatímco vydavatelství za tím vidí vysokou míru pirátství, uživatelé výměnných sítí typu Direct Connect či KaZaA nadsazené ceny originálních disků.

Legální stahování „zábavy“ je v Česku zatím v plenkách. Nabízí ho například portál Starzone Českého Telecomu, který je však dostupný jen pro jeho zákazníky. Server také zatím nabízí pouze kolem 200 skladeb od vydavatelství BMG a podobné množství filmů. Telecom však slibuje, že až ukončí jednání s dalšími velkými společnostmi, ještě letos nabídku rozšíří na několik tisíc titulů. Za stažení nahrávky zaplatí zákazník 30 korun a za film od 10 do 95 korun. V případě filmů se platí za jednorázové či časově omezené použití, vyúčtování je prostřednictvím platby za telefon. V zahraničí velmi úspěšné projekty typu iTunes od firmy Apple, kde se platí za stažení jednotlivých skladeb v přepočtu okolo 25 korun, jsou pro české uživatele zatím nedostupné.

Randy Saaf, šéf společnosti MediaDefender, založil svůj byznys na internetových výměnných sítích. Na rozdíl od lidí, kteří je využívají pro sdílení hudby a filmů, Randyho Saafa si hudební studia najímají, aby je likvidoval. Zahlcuje je bezcennými soubory či se je snaží zpomalit miliony falešných dotazů vyslaných ze svých firemních počítačů. Na novější typy sítí, které nestojí na jediném centrálním počítači, je však podobná taktika neúčinná.