Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vinton Cerf: Kde se vzal internet a kam směřuje

Jeden ze zakladatelů internetu a technologický vizionář Vinton Cerf popisuje své postřehy k dnešnímu webu a odhaduje, kam se vývoj v budoucnu vydá. Jeden z čelních představitelů společnosti Google věří, že na internetu přibude lokalizovaného obsahu, a předpovídá meziplanetární web.

Vinton Cerf, přezdívaný “otec internetu“

V roce 2006 by si většina lidí ve vyspělém světě jen těžko dokázala představit život bez internetu. Nikdy předtím se žádná technologie nestala tak rychle ústřední součástí našich životů. Emaily, vyhledávání, elektronické bankovnictví, komunitní internetové stránky - stovky milionů lidí je používají každý den. Původně byl ale internet svět zcela odlišný. Při jeho návrhu v roce 1973 bylo hlavním cílem Ministerstva obrany USA spojit a sjednotit počítače do jejich výkonného a kontrolního systému. Ale samozřejmě jej pro své účely okamžitě začali využívat i akademici, kteří se na vývoji podíleli.

Za tři roky tři miliardy online

Mnoho lidí zaměňuje pojmy Internet a "Web". Web, tedy stránky, které vidíte, když jste na internetu - je ale jen jedna z mnoha aplikací, které Internet umožňuje. Od komerčního otevření internetu v roce 1989 se podíl světové populace "online" dramaticky zvýšil. Současné odhady hovoří o jedné šestině všech obyvatel světa. Vezmeme-li v potaz tuto rychlost nárůstu, není vyloučeno, že v roce 2010 bude připojeno tři miliardy lidí - to je skoro polovina všech obyvatel Země!

Tento očekávaný nárůst může být způsoben dvěma hlavními faktory. Rychlým rozvojem mobilních technologií a přizpůsobování obsahu pro místní podmínky (lokalizací). Na světě je přibližně dvě a půl miliardy vlastníků mobilních telefonů(mnohem více než vlastníků osobního počítače), a tak je zde ohromná šance pro mobilní internet. Rovněž to obchází problém pevných linek, kterých je v rozvíjejících se zemích dostatek pouze v bohatých oblastech. Podle odhadů Světové banky žijí více jak dvě třetiny obyvatel světa v dosahu sítí mobilních telefonů.

Služby šité na míru (a jazyk)

Na čem ale skutečně záleží, to jsou lokalizované služby a místní obsah. V současnosti je na Středním východě a severu Afriky kolem 22 milionů uživatelů internetu. Poskytujeme nyní služby jako Gmail nebo Google News v arabštině a chystáme další. Jistě, mnoho informací na internetu bude stále v angličtině nebo španělštině. Proto investujeme do překladových nástrojů, které, ač nedokonale (dokonce ani naše ne!), pomohou arabsky mluvícím s využitím takového cizojazyčného obsahu. Nejlepším způsobem, jak udělat internet použitelnější v dané oblasti, je vytvořit více služeb komunikujících místím jazykem. Doufáme, že naši arabsky mluvící kolegové na toto odpovědí přispíváním v arabštině.

Komu patří internet?

Slyšel jsem lidi tvrdit, že internet kontrolují Spojené státy americké, a že je to další ze způsobů, jak zvýšit svoji důležitost a upevnit hegemonii anglického jazyka. Velký rozmach místních služeb v místních jazycích provozovaných místními poskytovateli internetu (ISP - Internet Service Provider) naznačují opak. Opravdu, i samotné jádro internetové technologické architektury je decentralizované, spravované na lokální úrovni různě po světě. Je pravda, že mnoho známých domén prvního řádu (.com, .org, .net) jsou spravovány v USA. Ale národní domény nejvyššího řádu, jako jsou .uk, .eg a .mx jsou spravovány místními internetovými organizacemi. Druhá největší doména prvního řádu je .de, s deseti miliony registrovaných. Všechny registrace prohlíží (ne ovládá) ICANN, suverénní koordinační orgán, který zajišťuje odpovídající zapojení všech zemí.


Devadesát devět procent internetové infrastruktury kontrolují soukromí vlastníci a organizace, a koneckonců právě lokální (lokalizovaný) obsah bývá pro uživatele nejzajímavější. A tak každá organizace, americká nebo jiná, má zájem na poskytování služeb v mnoha jazycích, pokud chce co nejlépe využít možností internetem nabízených.

Rychlost, kterou se internet rozvíjí, ukazuje, že nás čekají skutečně vzrušující časy během příštího desetiletí. Můj osobní názor je, že budoucnost leží v zařízeních a programech, které budou využívat možnosti být "nonstop on-line". Domácnost, automobil i kancelář se všemi jejich zařízeními budou na připojeny k síti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a rozšíří tak naše digitální životy.


Domovská stránka Měsíce a Marsu?

Další oblast, ohledně které jsem udělal několik předpovědí, je "meziplanetární internet" ("Interplanetary Internet"). Ten se pomalu stává realitou. Očekávám, že příští výprava na Mars už by měla používat první verzi meziplanetárního internetového protokolu, což zlepší naše schopnosti přenášet data mezi těmito planetami.

Jedna věc je jistá: uživatelé internetu a poskytovatelé služeb neustále vynalézají nové a tvořivé způsoby, jak využít informačního oceánu, který se na internetu převaluje. Ať už na této planetě, nebo na jiné.

Překlad z anglického originálu. Pan Cerf přijede do Prahy příští týden a Technet s ním má domluvený exkluzivní rozhovor. Pokud máte nějaké zajímavé otázky na "Otce internetu", napište nám je.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 13 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...