Cybercrime Index

Cybercrime Index | foto: screenshot Technet.cz

Viry, spam a phishing: Podívejte se, co vám na internetu hrozí právě dnes

  • 20
Zajímá vás, kolik spamu dnes letí internetem, jaké stránky jsou nejnebezpečnější, jaké viry nejaktivnější a jaké hledané výrazy nejpodvratnější? Potom zkuste webovou službu Cybercrime Index od bezpečnostní společnosti Symantec.

O internetových hrozbách se často mluví a píše, běžný uživatel však často nemá představu, co na něj kde vlastně číhá. S webovou aplikací Cybercrime Index se může každý den podívat, jaké jsou zrovna na síti největší hrozby.  

Základním údajem je celkové číslo, tzv. index, které určuje dnešní míru on-line nebezpečí. Je to sumarizace všech sledovaných kritérií. Závažnost symbolizuje i grafický "tachometr", zobrazit lze i graf za uplynulé čtyři měsíce. 

Cybercrime Index - trend

Symantec získává data pro vytvoření indexu nejen z vlastních zdrojů (monitoring více než 130 milionů serverů), ale i od dalších bezpečnostních společností, například ID Analytics a Open Security Foundation. 

Mezi sledované jevy patří spam, nejčastěji podvržené webové stránky, nejčastěji podvržené vyhledávané výrazy, stránky s nejčastěji nahlášenou kontaminací malwarem a také nejnovější elektronické podvody (nejčastěji krádež identity, například že 14.3. Univerzita v Yorku omylem zveřejnila osobní údaje více než sedmnácti tisíc studentů).  

Cybercrime Index - spam

Zajímavým, ale prakticky ne zcela využitelným údajem, je objem rozesílaného spamu. V pondělí bylo 79 % internetové pošty nevyžádané. Až budete nadávat svému správci sítě, pamatujte, že drtivá většina spamu se do vaší schránky vůbec nedostane.

Cybercrime Index - malware

Zajímavý je také každý den aktualizovaný seznam nejnebezpečnějších webových stránek. Takový status dostanou stránky s nejčastěji nalezenou infekcí (malware). Uživatel by se pak měl takovému webu vyhnout, tedy neklikat na odkazy (nejčastěji podvržené ve vyhledávačích) na ně vedoucí. 

Má to však jeden háček. Data jsou do Cybercrime Indexu sbírána celosvětově a také prezentována pro celý svět dohromady. V České republice tak může být vážně nakaženo mnoho populárních webů, ale v indexu se to neprojeví, protože se v celosvětovém měřítku "zas tak moc neděje". 

Cybercrime Index

jaké hrozby na vás čekají dnes?

Viceprezidentka a produktová manažerka společnosti Norton, Laura García-Manrique, nám při rozhovoru prozradila, že by nebyl problém prezentovat data pro jednotlivé regiony samostatně, ale v rámci zjednodušení jsou zatím sloučena dohromady.

Na stejné záložce najdete i seznam nejaktivnějších virů, v pondělí to byly W32.SALITY, W32.DOWNADUP.B a W32.IMAUT. Mimochodem, na druhý jmenovaný byla v roce 2009 Microsoftem vypsána odměna (na dopadení jeho autora) a již tehdy nabízely bezpečnostní společnosti nástroje na jeho zneškodnění. To, že se i po dvou letech drží v čele žebříčku leccos vypovídá o uživatelích internetu. 

Dalším "top five" jsou nejčastěji podvržená vyhledávací slova. V pondělí mezi nimi byly "adult games", "perfect girl" a podobné termíny, které soudný člověk musí brát jako nebezpečné zcela implicitně. Často se sem však dostávají výrazy spojené s významnými událostmi, jako japan disaster (katastrofa v Japonsku), nebo elections (volby).

Cybercrime Index - fraud

Spíše pro zajímavost je zde údaj o tom, ve kterých zemích jsou nejčastěji provozovány podvržené webové stránky. Česká republika je ve světě známá především pro pivo, hokej a pornografii. A krásné třinácté místo nyní získáváme za hostování phishingem podvržených webových stránek (stav ke 21. březnu). 

Cybercrime Index - news

Po každém přístupu ke službě si můžete přečíst krátké aktuality z oblasti bezpečnosti.