Vláda chce dostupnost rychlého internetu pro 80 % občanů

  • 14
Celkem 80 procent lidí v tuzemsku by mělo mít v roce 2006 možnost zřídit si vysokorychlostní internetovou přípojku. Počítá s tím nová vláda premiéra Stanislava Grosse v jednom z posledních návrhů svého prohlášení.

Podle Petry Kocourkové z ministerstva informatiky to neznamená, že na konci funkčního období kabinetu budou mít čtyři pětiny obyvatel přístup na internet, ale pouze budou v dosahu některé technologie. Za vysokorychlostní vláda považuje připojení o rychlosti 256 kbit/s.

"Záměrem je finančně podpořit dostupnost v okrajových a řídce osídlených oblastech ze strukturálních fondů EU, eventuelně i vhodnými tuzemskými finančními zdroji," uvedla. Podle ní nebude problém ani tak v technické dostupnosti, ale vzhledem ke kupní síle obyvatelstva v ceně. Ta se nejčastěji pohybuje kolem 1000 Kč měsíčně, ale díky konkurenci se ji v některých případech podařilo snížit až na 300 Kč měsíčně.

Český Telecom slibuje, že do konce srpna zpřístupní technologii ADSL 70 procentům ze zhruba 3,6 milionu pevných linek. V budoucnu by firma mohla technicky zajistit dostupnost odpovídající zmiňovaným 80 procentům populace, dodala Kocourková.

Další možností připojení je nedávno spuštěný mobilní systém CDMA, u kterého firma Eurotel již nyní uvádí pokrytí 70 procent, dále ve městech bezdrátové sítě Wi-Fi či WiMax nebo připojení prostřednictvím rozvodů kabelové televize.

ADSL v současnosti využívá kolem 40.000 zákazníků a internet přes kabel zhruba 42.000 domácností. Další technologie, jako CDMA nebo Wi-Fi, mají řádově tisíce uživatelů.

Vláda rovněž chce do roku 2006 umožnit elektronické vyřizování nejdůležitějších úředních agend a dosáhnout alespoň 50procentní počítačové gramotnosti.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

  • Patříte mezi třetinu popluace se zkušeností s internetem
  • Více než polovina praktických lékařů používá Internet
  • Mladí dávají přednost internetu před televizí
  • Také se připojujete z domova a jste muž? Pak jste většinový uživatel českého internetu
  • Stále více Evropanů je ochotno platit za obsah na internetu. Jak jste na tom vy?