Česká republika se dostala poprvé do výčtu vládních žádostí o mazání obsahu.

Česká republika se dostala poprvé do výčtu vládních žádostí o mazání obsahu.

Smažte video, kde muž močí na pas. Západní demokracie cenzurují YouTube

  • 97
Španělské, kanadské, německé i české úřady chtějí po Googlu, aby mazal videa a výsledky, které jim přijdou nepohodlné. Problém je, že jsou mnohdy zcela v pořádku. Západní demokracie si osvojují cenzorní choutky, za které by se nemusela stydět žádná diktatura na světě.

Aktuální zpráva Global Transparency Report společnosti Google uvádí, že v druhé polovině minulého roku firma zpracovala celkem 1 007 žádostí od vlád celého světa na odstranění obsahu ze svých stránek. Netýká se to jen videí na YouTube, ale i výsledků hledání. To je velký nárůst oproti předchozímu období a nejhorší na tom je, že se na něm podílí především zavedené západní demokracie. Firma vyhověla asi 54 % z nich.

Global Transparency Report

Google zpracovává studii od roku 2010 každých půl roku. Zpráva zveřejňuje stát, množství a druh obsahu, které požadují vlády po celém světě odstranit.

Google obdržel 461 soudních příkazů na odstranění 6 989 položek z vyhledávání. Souhlasil s 68 % těchto žádostí. Dalších 546 požadavků na odstranění celkem 4 925 položek bylo podáno neformálně, například jako telefonická žádost policejních úředníků. Firma vyhověla 43 % z nich.

Statistiky nezahrnují země jako Čína a Írán, které blokují obsah od Googlu ve vlastní režii. I přesto roste celkový počet požadavků na blokaci či mazání obsahu. A mohou za to i vlády zemí, které jsou považovány za demokratické. Spojené státy, Velká Británie i Francie - odtud odevšad proudí ke Googlu stále více požadavků na smazání některého z výsledků vyhledávání nebo videa z YouTube.

Poprvé se ve výčtu objevila i Česká republika, kde počet vládních žádostí o smazání obsahu nepřesáhl desítku. Google nevyhověl požadavkům vlády ani v jednom případě. Podrobnosti o požadavcích neupřesnil.

Demokratické vlády s nedemokratickými požadavky

Google si stěžuje, že má etické zábrany vypořádat se s některými požadavky, které pocházejí z demokratických zemí. "Je to alarmující nejen proto, že je v ohrožení svoboda projevu, ale i proto, že některé z těchto žádostí pocházejí ze zemí, které byste nepodezřívali. Ze západních demokracií, které obvykle nejsou spojené s cenzurou," sděluje na blogu Dorothy Chou, senior analytik ve společnosti Google.

Například z Polska podle Chou Google obdržel žádost od vládní agentury na blokaci výsledků vyhledávání, které tuto agenturu kritizovaly. Ve Španělsku byl zase Google požádán o odstranění 270 výsledků vyhledávání na blozích a v novinových článcích, které kritizovaly veřejné činitele. Ani v jednom z těchto případů firma nevyhověla.

Žádosti mají různý stupeň závažnosti. Firma například smazala asi 640 videí z YouTube ve Velké Británii, protože údajně podporovala terorismus. Na druhé straně odmítla žádost kanadských orgánů k odstranění videa z YouTube, kde kanadský občan močí na pas a nakonec ho spláchne do záchodu.