Přehrávač VLC může podle Dellu zničit reproduktor v notebooku.

Přehrávač VLC může podle Dellu zničit reproduktor v notebooku. | foto: Profimedia.cz

Přehrávač VLC může poškodit notebook, tvrdí Dell a ruší záruku

  • 213
Internetovými diskuzemi se šíří příběh zákazníka, který reklamoval notebook Dell se zničenými reproduktory. Servis záruční opravu odmítl se zdůvodněním, že má nainstalovaný přehrávač VLC, který za poškození může.

Jádrem sporu je funkce přehrávače VLC (a některých dalších), která umožňuje hlasitost zesílit nejen na 100, ale i na 200 nebo 400 procent. Diváci funkci využijí především u slabě nahraných filmů a videí, kde by při klasickém "maximu", tedy 100% hlasitosti, nebylo u některých notebooků rozumět dialogům. Samozřejmě ji někdy mohou posluchači využít k tomu, aby z notebooku "vyždímali" větší hlasitost, než normálně nabízí. Byť za cenu zkreslení.

Společnost Dell na svém webu v sekci "Řešení problémů" před touto funkcí varuje: "Některé zvukové programy, například VLC, umožňují zesílit výstupní výkon do reproduktorů na zhruba 200 nebo 400 procent původního zvukového výstupu. V takové situaci můžete nepřiměřeným užitím zničit reproduktory (více zde, anglicky)."

VLC je primárně videopřehrávač, s hudbou si však poradí velmi dobře. Současná verze přehrávače má stupnici do 125 %, což je podle dostupných informacích ekvivalent dřívějších 200 % (takže už to ve skutečnosti nejsou procenta).

S odkazem na související pasáž podmínek záruky: "Jestliže je problém hardwaru způsoben softwarem třetí strany, Dell není povinen poskytnout jakékoli záruční servisní služby, nebo v rámci záruky vyměnit příslušný díl ... " Dell tedy zamítl reklamaci notebooku s poškozenými reproduktory, na kterém byl instalovaný přehrávač VLC (více zde, anglicky).

Na oficiálním fóru přehrávače VLC se k tomu vyjádřil jeden ze správců: "Toto je, samozřejmě, naprostý nesmysl. Přehrávač VLC využívá softwarové zesílení, takže v nejhorším případě vznikne zkreslený signál (ostré ořezání špiček, tzv. clipping - pozn. redakce) ... VLC využívá standardní systémová rozhraní, v nejhorším případě budete mít plně saturovaný výstup. Pokud reproduktor notebooku není schopen zpracovat výstup zvukové karty, je problém v ovladačích."

Jak by podobnou reklmaci řešilo lokální zastoupení společnosti Dell? “V České republice jsme podobnou reklamaci nikdy nezaznamenali a vzhledem k instalované bázi v řádu stovek tisíc notebooků se tedy jedná o čistě teoretickou a vysoce nepravděpodobnou situaci, nad jejímž případným řešením nespekulujeme.“ odpověděl Martin Piffl, Dell Services Manager. 

Pravda je někde uprostřed

I při pouštění hudby je potřeba myslet hlavou. Jiný zákazník se stejným problémem píše: "Poslouchal jsem metal, tak jsem hlasitost zvýšil na 200 procent. Hrálo to dobře asi 15 minut, poté jsem uslyšel silný hluk z levého reproduktoru ... " Samozřejmě, notebook není výkonná audiosestava a není pro takové použití vytvořen. Posluchač byl jistě varován zkreslením zvuku, který však ignoroval, nebo považoval za součást nahrávky.

Vysvětlení rizika přebuzení digitálního zvukového signálu. Ořezaný signál je zvukově velmi zkreslený.

Softwarové zesílení digitálního signálu má vedlejší efekt, kterému se říká clipping. Nastane ve chvíli, když zvýšíme úroveň hlasitosti digitálního signálu natolik, že se ve špičkách překročí maximum, které je 0 dB (Pozn.: úroveň digitálního zvukového signálu se počítá od záporných hodnot, maximum je skutečně na 0 db). Vše, co tento "strop" přesáhne, je odříznuto. Jinými slovy - softwarovým zesílením digitálního signálu jej však nemůžeme zesílit více než na 0 dB. V místě ořezu se ozve výrazné zkreslení. Přirozenou reakcí posluchače by mělo být ztlumení reprodukce.

VLC za to nemůže

Vinit VLC však nedává smysl. Výsledek je stejný, jako kdybyste MP3 soubor otevřeli třeba v editoru Audacity a nadměrně jej zesílili a opět uložili jako MP3. Přijdete tím o dynamiku, ořežou se špičky a zvuk bude zkreslený. I tak však nejde o nebezpečný soubor. Nebezpečné však je, že Dell neomezil maximální výkon zvukové karty tak, aby při nejvyšším výkonu nepřetěžovala reproduktory. Přetížený reproduktor hraje zkresleně, chvíli to vydrží, až ve hnacím mechanismu vzroste teplota natolik, že se zničí.

Dell nabízí aktualizaci BIOSu, která by tento problém měla vyřešit. Aktualizaci pro váš notebook můžete nalézt na stránkách výrobce