PODZIM VRCHOLÍ. Muž krmí vrabce v madridském parku Retiro (24. října 2012)

PODZIM VRCHOLÍ. Muž krmí vrabce v madridském parku Retiro (24. října 2012) | foto: Sergio Perez , Reuters

Cigaretové špačky konečně našly využití. Vrabci si z nich staví hnízda

  • 15
Mexičtí vědci zjistili, že nedopalky cigaret slouží jako účinná desinfekce hnízd vrabců a hýlů. Čeští vrabci se však tento postup nejspíše nenaučili.

Při úklidu ulic od nedopalků cigaret pomáhají v hlavním městě Mexika i drobní pěvci. Vrabci a jeden druh hýla (Carpodacus mexicanus) začleňují nevábně páchnoucí zbytky cigaret do svých hnízd. Všimli si toho biologové z tamní univerzity.

Ptáci "špačky" cíleně vyhledávají v koších, zbavují je zbytků tabáku a strhávají z nich papír, aby je pak zabudovali do hnízd, někdy dokonce v desítkách kusů. Téměř určitě to dělají proto, aby tím snížili množství parazitů, kteří s oblibou napadají ptačí mláďata v hnízdech.

Když totiž vědci vrabce napodobili, zjistili, že hnízda postavená s vysokým počtem nedopalků obsahují skutečně výrazně méně parazitů. Pokles byl i přes 90 procent, uvádí studie vydaná v časopise Biology Letters (zdarma dostupná zde a za upozornění děkujeme webu Osel.cz).

Vlastně to není až tak překvapivé, protože ptáci u svých hnízd používají aromatické byliny, zřejmě právě kvůli odhánění parazitů. Asi nemá smysl pochybovat, že nedopalky "voní" ještě o hodně odpudivěji.

Zajímavé však je, že využívání nedopalků je možná pouze mexická specialita. "My jsme si během našeho několikaletého výzkumu vrabčí populace ničeho takového nevšimli," říká Alena Klvaňová z České společnosti ornitologické. Biologové během něj věnovali pozornost i složení hnízd, takže by jim takový detail určitě neměl uniknout.

Možná to mohlo být i tím, že sledování probíhalo ve venkovské krajině u menšího města (Veselí na Lužnicí), takže zvyky tamních vrabců mohou být jiné než u ryze městských populací, říká česká ornitoložka. Ale je také stejně představitelné, že nedopalky v hnízdech se naučila používat jen populace v Mexico City.

Tamní biologové se nyní chystají ověřit přímo v terénu na větší populaci vrabců, jak často ptáci vlastně nedopalky používají. Také by rádi zjistili, jestli látky z nedopalků nepůsobí na mláďata nebo zda nemohou projít stěnou vajíček.

Zatím se však neobávají, že by nový způsob ptačího boje s parazity měl na zdraví většiny ptáků špatný vliv. Vrabci žijí tak krátkou dobu, že se jim za život v těle nestačí shromáždit takové množství nikotinu a dalších škodlivin, které by je mohlo výrazně ohrozit, domnívají se zatím mexičtí biologové podle webu TheScientist.