Vyberte si fotoaparát podle svého gusta

  • 26
Přinášíme vám samotný test osmičky digitálních kompaktů s rozlišením pět megapixelů. Věříme, že mezi nimi naleznete fotoaparát, který bude vyhovovat vašim požadavkům.

Kompaktní fotoaparáty s vysokým rozlišením umožňují i prázdninovým fotografům pořídit dokonalé snímky. Pětimegapixelový snímač je zárukou vysoké kvality i při zhotovování výtisků větších rozměrů. Ale jen megapixely kvalitní fotografie nepřinesou.

Jak vybírat pětimegapixelový kompakt? Co ovlivňuje kvalitu snímku a dokáže videokamera nahradit fotoaparát? Mají pětimegapixelové aparáty vyšší spotřebu proudu? Ovlivní paměťová karta vlastnosti fotoaparátu? K čemu slouží stabilizátor obrazu? Navíc vám poradíme, jakou zvolit nejvhodnější kartu. Vše se dozvíte v první části článku Co můžete čekat od pětimegapixelového kompaktu?.

1. místo – vítěz kvalita

Canon PowerShot A95

A řada modelů PowerShot od Canonu má jednotný design. Vyznačuje se výbornou ergnomií.

Kvalitu Canon PowerShot A95 není třeba nijak zdůrazňovat. Jde o pětimegapixelovou variantu modelu A80. Ve srovnání s ní ale disponuje ještě několika dalšími funkcemi. Velkou výhodou je výklopný a otočný displej. Snímky se ukládají na CF kartu. Velmi jej ocení zejména uživatelé s větší rukou.

Info: www.canon.cz
Cena: 12 999 Kč
Klady/zápory: otočný displej, mnoho manuálních nastavení, kvalitní fotografie/-
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: chvalitebná

2. místo

Nikon COOLPIX 5200

 

Nikon Coolpix splňuje požadavky každého amatérského fotografa. Snadná obsluha a kompaktní rozměry s výbornou obrazovou kvalitou jsou jeho přednostmi.

Další z řady základních kompaktů od Nikonu přináší 5Mpx snímač a určité vylepšení. Jinak v zásadě nevybočuje z řady x200. Vyznačuje se výbornou kvalitou snímků a velmi kompaktními rozměry. Obsluha je velice snadná díky mnoha motivovým programům.

Info: www.nikon.cz
Cena: 11 490 Kč
Klady/zápory: kvalitní snímky, barevné podání/speciální akumulátor
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: chvalitebná

3. místo

Olympus μ DIGITAL 500

 

Stylový fotoaparát z dílny Olympusu zaujme nejen vzhledem, ale i perfektním displejem.

Slavná řada digitálů μ [mj:u] vždy lákala milovníky krásných věcí. Tento model ale navíc potěší i velmi dobrými fotografiemi, snadnou obsluhou a odolným kovovým tělem. Podle výrobce by měl být odolný vůči stříkající vodě. Uživatel-začátečník jistě ocení i nápovědu a popis motivových programů, bohužel je v angličtině.

Info: www.olympus.cz
Cena: 12 990 Kč
Klady/zápory: kvalitní snímky, design/ovládání v angličtině
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: dobrá

4. místo

Panasonic LUMIX DMC-FX7

Kovové tělo, které je zároveň lehké a velmi dobře se drží, je velkou předností tohoto fotoaparátu.

Designový skvost z dílny Panasonicu. Vyznačuje se především kovovým tělem a velkým displejem. Jako jediný z testovaných přístrojů disponuje optickým stabilizátorem obrazu. Ovládání je velice snadné a dosažitelné jedním prstem. Lumix je lehký a příjemně se drží. Snímky jsou velice kvalitní. a to nejen díky objektivu Leica.

Info: www.panasonic.cz
Cena: 13 995 Kč
Klady/zápory: stabilizátor obrazu, kvalitní snímky/integrovaný akumulátor, ovládání v angličtině
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: dobrá

5. místo

Konica Minolta DiMAGE X50

Unikátní konstrukce umožňuje, aby zoom objektiv vůbec nevyjížděl z těla.

Každý, kdo upřednostňuje miniaturní rozměry, by měl zvážit tento fotoaparát. Konica Minolta využívá u několika modelů speciální konstrukci objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Funguje na principu periskopu. To umožňuje, aby objektiv vůbec nevyjížděl z těla přístroje. Pořízené snímky jsou kvalitní a ovládání je snadné.

Info: www.konica-minolta.cz
Cena: 9 900 Kč
Klady/zápory: kompaktní rozměry/horší videozáznamy
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: chvalitebná

6. místo – vítěz cena/kvalita

UMAX PREMIER DS-5330

 

Na první pohled zajímavý kompakt zaujme kovovým tělem.

Jednoduchý kompakt pro nenáročného uživatele od UMAXu vyniká snadnou obsluhou a velkým náhledovým displejem. Z testovaných přístrojů má nejvíce širokoúhlý objektiv, což se využije zejména při fotografování na dovolené. Potěšující je i kompletní balení včetně pouzdra a 64MB karty.

Info: www.umax.cz
Cena: 8 900 Kč
Klady/zápory: velký displej/mírně neostré rohy snímků, horší kvalita videa
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: výborná

7. místo

Kodak EasyShare CX7530

Kodak preferuje u většiny svých modelů konzervativnější vzhled.

Fotoaparát Kodak EasyShare CX7530 rozhodně nepatří k výstřelkům designových návrhářů. Uživatele si ale získá jednoduchou obsluhou a kvalitními snímky. Díky motivovým programům jej dokáže obsluhovat každý a v grafickém menu je velice snadné se zorientovat. Díky technologii EasyShare je pak možné fotoaparát snadno propojit s počítačem či miniaturní tiskárnou.

Info: www.kodak.cz
Cena: ??????
Klady/zápory: snadná obsluha/horší ergonomie, malý displej
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: ?

8. místo

Samsung Digimax U-CA 5

 

Fotoaparáty Samsung jsou také velice snadno identifikovatelné.

Samsung přichází s další novinkou. Pětimegapixelový kompakt je určen především pro začátečníky, ale kvalitou potěší i pokročilejší fotografy. Jednoduché ovládání a scénické režimy pokrývají většinu potřeb. Bohužel je aparát vybaven malým displejem.

Info: samsung.libra.cz
Cena: 8 990 Kč
Klady/zápory: kvalita videozáznamu/malý displej, integrovaný akumulátor
Kvalita: chvalitebná
Cena/Kvalita: výborná

V následující tabulce vám přinášíme přehled jednotlivých parametrů všech testovaných fotoaparátů a to včetně jejich hodnocení.

Vysvětlivky k tabulce

1 ohnisková vzdálenost – ekvivalent ke kinofilmu

Digitální fotoaparáty mají různou velikost snímacího čipu, proto také objektivy musejí promítat různě velký obraz. Samotná ohnisková vzdálenost by tedy nebyl přesně určující údaj o schopnostech optiky. Proto se uvádí přepočet ohniskové vzdálenosti tak, jak by vypadala v běžném fotoaparátu na 35mm kinofilm.

2 světelnost objektivu

Světelnost objektivu je velmi důležitým údajem, který určuje, kolik světla projde optikou. Ideální je hodnota 1. Světelnost se však může měnit v závislosti na ohniskové vzdálenosti. Kvalitní optika by měla mít rozptyl co nejmenší.

3 ukládání do RAW

RAW je speciální formát záznamu obrazové informace. Obsahuje pouze surová, nezpracovaná data přímo ze snímače. Fotograf tak dostává možnost doladit snímek v počítači.

4 nastavitelné úrovně ISO

CCD snímač digitálního fotoaparátu nemá proměnnou citlivost. Zpracovávací obvody však umožňují různé vyhodnocení informace ze snímače.

5 správnost expozice

Automatický fotoaparát nastavuje správnou expozici na základě naměřené intenzity světla, nastavené clony a citlivosti. Pokud nedokáže vypočítat tyto hodnoty správně, snímek může být buď tmavý, nebo příliš světlý. Během testu se ukázalo, že rozdíly v této schopnosti závisí také na tom, zda fotograf fotografuje širokoúhlý záběr (wide), nebo používá teleobjektiv (tele).

6 dioptrická korekce hledáčku

Průhledový hledáček může v některých případech nahradit často používaný náhledový displej. Uživatel s oční vadou by ale mohl mít problémy s ostrostí obrazu v hledáčku. Proto jsou některé přístroje vybavené speciálním hledáčkem s možností regulace dioptrické vady.

7 úhlopříčka náhledového displeje/počet obrazových bodů

Kvalitu náhledového displeje určuje nejen jeho rozměr, ale také hustota osazení obrazovými body. Pokud má displej vekou úhlopříčku a málo bodů, obraz nebude kvalitní.

8 použitá paměťová karta

Různé přístroje používají různé paměťové karty. Svět počítačů tuto položku nehodnotil, pouze ji zařadil do testu jako důležitý doplňující údaj, podobně je tomu také u položky typ použitých baterií.

9 Cena/Kvalita

0 až 20 000 výborná
20 001 až 25 000 chvalitebná
25 001 až 30 000 dobrá
30 001 až 35 000 dostatečná
35 000 a více nedostatečná

 

Jak svět počítačů testoval digitální fotoaparáty

Časově velmi náročný test digitálních fotoaparátů koncipoval tentokrát Svět počítačů spíše jako uživatelský. S každým fotoaparátem se redaktoři ve spolupráci s profesionálním fotografem snažili pracovat delší dobu, aby objevili jeho výhody či vady. Až na jeden fotoaparát nelze o žádném z testovaných prohlásit, že je špatný. Poslední byl uveden jako příklad levnějšího přístroje. Ovšem pokud nejsou nároky fotografa nijak vysoké, na běžnou fotografii z dovolené stačí.

Ovládání je pokaždé jiné

Poměrně důležitou částí hodnocení byla snadnost ovládání. Každý fotoaparát má totiž jinou logiku uspořádání funkcí, ovládacích tlačítek a dalších prvků. Pro běžného uživatele bez hlubších znalostí by mohlo být občas obtížné nastavit určité parametry. Každý fotoaparát má však svou logiku ovládání a po prostudování návodu, který je většinou dodáván i v obsáhlé podobě v češtině, by měla být obsluha srozumitelná.

Rychlost a zase rychlost

Rychlost reakce je pro fotografa velmi podstatným faktorem pro pohodlnou a plnohodnotnou práci s přístrojem. Velmi příjemně překvapil Olympus, který byl schopný pracovat téměř okamžitě po zapnutí. Rychlost odezvy spouště byla u všech modelů takřka stejná, a to velice rychlá. Výrobci již zřejmě pochopili, že jde o velmi důležitý parametr, a dokázali na něj reagovat.

Kvalita je ukrytá v detailu

Pro testování kvality optiky byla použita speciální testovací tabulka, jejíž pomocí lze zjistit celou řadu parametrů. Také kvalita snímků byla u většiny modelů výborná a srovnatelná. Některé přístroje měly podání detailu přece jen trochu horší, jiné vykazovaly mírné neostrosti v rozích.

Správná expozice je základ

Pokud má být fotografie opravdu kvalitní, musí být ostrá a musí být správně exponovaná. Většina příležitostných fotografů využívá automatický režim. Právě to byl test pro elektroniku fotoaparátu. Ne každý dokázal expozici správně vypočítat. Většinou se projevilo mírné přeexponování. Na fotografiích pak byla pozorovatelná takzvaná přepálená místa. V „přepálené oblasti“ je jen bílá barva bez další informace.

Digitální zoom – kámen úrazu

Fotoaparáty se chlubí maximální hodnotou zoomu, kterou složí násobkem optického a digitálního zoomu. Na přiblíženém detailu je však možné velmi jasně pozorovat rozdíly. Některé přístroje mají i horší algoritmus než programy. Ovšem u některých aparátů je digitální zoom v případě krajní nouze použitelný. Obraz není rozpadlý a pomocí programů lze také tyto snímky doostřit.

Nabíječka a baterie něco stojí

Hodnoceno bylo i příslušenství. Všechny fotoaparáty byly dodány ve stavu k okamžitému použití, včetně kabelů, karty a softwaru. Některá balení ale navíc obsahovala nabíječku a akumulátor, některá také ochranné pouzdro.

Závěr z testu

V testu nebyl žádný špatný fotoaparát. Každý má svou skupinu uživatelů, pro kterou je vhodný. Vítěz testu Canon PowerShot A95 vybočuje z řady především širokými možnostmi nastavení. Například Panasonic jako jediný implementuje stabilizátor obrazu již do malých kompaktů. Ostatní výrobci mají zase jiné „vychytávky“, které by měly zákazníka zaujmout.

První část našeho testu, kde se dozvíte, co můžete od takového pětimegapixelového kompaktu očekávat, naleznete zde.

Další informace naleznete ve Světě počítačů.