Vyberte si stylový ultrakompakt. Test digi drobečků

  • 15
Vyzkoušeli jsme další malé „digitální šperky“, které kromě stylu nabízejí také výbornou obrazovou kvalitu a zajímavou vybavenost. Uspokojí tedy jak dámy, které chtějí být ve společnosti do detailu chic, tak i muže, kteří mají slabost pro krásné, technicky zdařilé a nápaditě koncipované přístroje.

Fotoaparáty v testu

Je pro ně charakteristické malé, elegantní tenké tělo z hliníkové slitiny, resp. nerezavějící oceli (Sony T7) a funkčně bezvadnými, navíc esteticky propracovanými ovládacími prvky. Mají sice malé, ale kvalitní objektivy. Nemají hledáček, i pro snímání se používá LCD monitor. Ten mají všechny modely v testu stejně velký – s úhlopříčkou 2,5 palce, tj. cca 6,35 cm. Všechny mají snímací senzory CCD s rozlišením 5 Mpx. Vybavenost expozičními režimy, možnost nastavení ekvivalentu obecné citlivosti ISO a režimy vyvážení bílé barvy – vše odpovídá této kategorii moderních tenkých ultrakompaktů. Některé modely jsou ovšem přece jen více vybaveny a tím hranice kategorie přesahují.

  • Fujifilm FinePix Z1 umožňuje změnit poměr stran obrazu ze 4:3 na 3:2, pořizovat zvukové poznámky, upravovat snímky a použít videofiltry (chrome, bw).
  • Nikon Coolpix S1 nabízí kontinuální snímání rychlostí 1,8 obr./s a Multi-shot, funkce Red-Eye Fix, D-Lighting, redukce šumu, má varování před roztřesením, elektronicky řízený výběr ND filtru, funkci Time-lapse movie.
  • Ricoh Caplio R2 je celkově velmi dobře vybaven, vyzdvihnout lze mj. rychlé sekvenční snímání, funkci automatických expozičních řad, také intervalové snímání (od 5 s do 3 hodin, kroky po 5 s), zobrazuje histogram a pomocné linie
  • Sony Cyber-shot DSC-T7 umožňuje změnu poměru stran obrazu ze 4:3 na 3:2 a je bohatě vybaven režimy a funkcemi, např. Burst, AE Bracketing, Multi Burst, intervalové série Burst, Even Brightness Picture, redukce šumu (Clear Colour NR, Clear Luminance NR a NR Slow Shutter), má indikátor histogramu a upozorňuje na roztřesení snímku.
  • Všechny jsou kompatibilní s PictBridge a umožňují přímý tisk bez počítače. Čím nás tyto přístroje ještě zaujaly? Vybrané podrobnosti následují u jednotlivých modelů.

    Fujifilm FinePix Z1

    Co nabízí?

    Zet jednička existuje ve dvou barevných variantách, stříbřité a černé, do ČR se dováží jen černá. Využívá „periskopový objektiv“, který nevyjíždí z objímky: Fujinon 6,1–18,3 mm/f: 3,5–4,2 (odpovídá 36–108 mm u 35mm fotoaparátu). Na obrazové kvalitě má velký podíl také technologie RPT – Real Photo Photography s inovovaným obrazovým procesorem. Z1 má výborné operační časy, např. aktivace jen 0,6 s a prodleva spouště takřka neměřitelná 0,01 s.

     

    Obrazová kvalita

    Zcela uspokojivá je ostrost i prokreslení detailů. Barevné podání u snímků v exteriéru je výborné. Žárovkové osvětlení automatika vyvážila nedokonale, s výrazným posunem do teplých tónů (až žlutooranžových), ovšem předprogramované režimy byly poměrně přesné.

    Plus
    operační časy, rozsah ISO a nabídka režimů vyvážení bílé, dok PictureCredle v setu
    Mínus
    mohl by mít více scénických programů

    Nikon Coolpix S1

    Co nabízí?

    Coolpix S1 je nabízen ve třech barevných variantách: stříbřité (Pure Silver), bílé (Ivory White) a černé (Ebony Black). Vybaven je nově vyvinutým kvalitním objektivem Zoom-Nikkor ED, který je plně zabudovaný a nevyjíždí z obvodu plochého těla přístroje (5,8–17,4 mm/f: 3,0–5,4; rozsah ohniskových vzdáleností odpovídá 35–105 mm u 35mm fotoaparátu; je sestaven z 12 členů v 10 skupinách; použitý člen z ED skla – s velmi malou disperzí). Je výborně vybaven režimy a funkcemi, přitom má velmi příjemné ovládání podtržené intuitivním a dobře čitelným menu (GUI – Graphic User Interface), nechybí tlačítka nápovědy pro začátečníky.

     

    Vyzdvihnout lze výborné operační časy – rychlý start, odezva a sériové snímání frekvencí, které podporuje i režim Continuous AF. Ten lze využít i při snímání ozvučeného videa VGA (které má frekvenci jen 15 obr./s, automatický výběr BSS – Best Shot Selector a 3 režimy plus Time-lapse movie). Nabízí 17 scénických programů, 4 s asistencí, velmi zajímavý je režim Face-priority AF – priorita zaostření na obličej.Dodáván je s kolébkou Coolstation MV-11 a software PictureProject.

    Obrazová kvalita

    Ostrost, prokreslení detailů i barevné podání snímků v exteriéru je vynikající. Žárovkové osvětlení automatika vyvážila s mírným teplejším posunem, režim Žárovka a uživatelské vyvážení byly přesné.

    Plus
    operační časy, vybavenost režimy a funkcemi, výdrž baterie, dok v setu
    Mínus
    kmitočet nahrávání videosekvencí

    Ricoh Caplio R2

    Co nabízí?

    Také tento technicky vyspělý přístroj můžete mít ve třech barevných variantách: stříbřité, černé a nejnověji i atraktivní modré (Mystic blue). Jeho předností je wide-zoom Ricoh 4,6–22,2 mm/f: 3,3–4,8 (ekv. 28–135 mm u 35mm foťáku). Oceňujeme hlavně širokoúhlý záběr: u 28 mm činí 75°. Jako jediný v našem výběru je „klasického střihu“, nicméně využívá konstrukci se speciálním retraktivním systémem. Optická konstrukce sestává z 9 členů v 7 skupinách. U zoomu lze přednastavit 5 rozsahů: 28, 35, 50, 85 a 135 mm.

    Zachovány zůstaly velmi příznivé operační časy, např. aktivace za 0,8 s, zanedbatelné zpoždění spoušti 0,06 s a při „namáčknutí spoušti“ jen 0,003 s(!), rychlé je i sekvenční snímání. Ovládání je příjemné a jednoduché, vhodné i pro začátečníky. Praktické je tlačítko pro přístup k hlavním funkcím, jako např. vyvážení bílé (auto + 7 režimů), nastavení ekvivalentu ISO (64–800) nebo úpravy expozice. Blesk má dosah cca 2,5 m a kromě plně automatického režimu nabízí redukci červených očí, stále vypnutý/zapnutý a synchronizaci s delšími časy.

     

    Obrazová kvalita

    Ostrost a prokreslení detailů je výborné, barevné podání u snímků v exteriéru je lehce chladnější. Žárovkové osvětlení automatika vyvážila s posunem do teplých tónů, předprogramované režimy byly přesné.

    Plus
    objektiv, operační časy, vybavenost režimy a funkcemi, napájení
    Mínus
    nic podstatného, snad jen málo výkonný blesk

    Sony Cyber-shot DSC-T7

    Redakce doporučuje

    Vítěz testu

    Ricoh Caplio R2

    Výborná výbava i operační časy, wide-zoom

    95 bodů a cena 10 110 Kč

    Tip FotoVideo

    Nikon Coolpix S1

    Plochý elegán s výbornou optikou a dokem

    94 bodů a cena 12 990 Kč

    Co nabízí?

    Ultratenký model T7 je nabízen ve dvou barevných variantách, černé a stříbřité (ta ale jen v Japonsku). Využívá kvalitní objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar 6,33–19,0 mm/f: 3,5–4,4 (ekv. 38–114 mm u 35mm fotoaparátu), který opět nevyjíždí z obvodu těla a má nově řešenu objímku. O obrazovou kvalitu se stará obrazový procesor Sony Real Imaging, který má podíl i na solidních operačních časech (aktivace 1,1 s, zpoždění závěrky po stisku spouště 0,24 s a při namáčknutí jen 0,009 s). A je výborně vybaven režimy a funkcemi, jak jsme uvedli v úvodu; je zřejmé, že také těží z kvalit tohoto rychle pracujícího obvodu. Fotoaparát má přitom snadné a příjemné ovládání, pracuje v automatických režimech s možností činit některé individuální volby podle momentální situace a potřeby. Zaostřovat lze i pomocí tlačítek (v pěti krocích). Blesk disponuje kromě plně automatického režimu také volbami stále zapnutý/vypnutý, pomalá synchronizace, předzáblesky pro redukci červených očí, vyvážení bílé a zajímavé jsou předvolby dosahu záblesku 0,5/1/3/7 m a nekonečno.

     

    Obrazová kvalita

    Ostrost, prokreslení detailů i barevné podání u snímků v exteriéru je výborné. Žárovkové osvětlení automatika vyvážila s posunem do teplých tónů, avšak předprogramované režimy pracovaly přesně.

    Plus
    objektiv, operační časy, bohatá vybavenost režimy a funkcemi
    Mínus
    nic podstatného

    Podrobné specifikace a výsledky testu naleznete v tabulce ZDE.

    Více článků z oblasti fotografování najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo