Vybíráme foťák pod stromeček. Od kompaktu k zrcadlovce - přehledný rádce

Zvažujete-li koupit jako dárek digitální fotoaparát, máte poslední šanci. Poradíme vám s jeho výběrem. Dnešní článek je pojat jako přehledný rádce při nákupu fotoaparátů.

Digitální fotoaparáty jsou stále oblíbenější, jejich cena poklesla natolik, že jsou dostupné téměř každému. Jenže jaký fotoaparát si vybrat z tak nepřeberného množství modelů, značek a typů, které jsou na trhu. S tím se vám pokusíme pomoci v dnešním článku.

Před vlastním výběrem fotoaparátu si je třeba nejprve ujasnit, komu bude určen a pro jaké účely. Ne každý totiž využije a potřebuje zrcadlovku a naopak. K dispozici jsou kompakty, ultrazoomy i zrcadlovky. Jejich srovnání se podrobně věnuje tento článek.

Nejdříve si řekneme, kde je dobré fotoaparát vybírat a kupovat a kde moc ne.

Kde fotoaparát koupit?

1) kamenné fotografické prodejny

Nakupovat můžete ve fotografické kamenné prodejně, kde je možné si fotoaparát vyzkoušet a případně prokonzultovat s prodejcem. Tento způsob je sice jeden z nejvhodnějších, ale musíte dát pozor na triky výrobců a prodejců, kteří chtějí prodat za každou cenu a ne vždy člověku doporučí ten správný přístroj.

2) obchody s elektronikou a počítači

Další možností je obchod s elektronikou či počítači, kde jsou však odborné znalosti, zkušenosti a rady prodejců více omezené a nedá se na ně spoléhat.

3) hypermarkety, supermarkety a diskonty

Ještě horší je nákup v hypermarketech, supermarketech nebo diskontech, kde je mnohem omezenější výběr a minimální množství informací o výrobku, ale zároveň se vůbec nemůžete spoléhat na případné rady od prodejců, které často ani nenajdete. Navíc se obvykle prodávají spíše méně kvalitní modely či starší a výprodejové modely za ne moc výhodné ceny. Možnosti ozkoušení jsou zde téměř nulové či naprosto minimální. Někdy je naštěstí možné dodatečné vrácení či výměna.

4) v internetových obchodech

Stále častější je také nákup přes internet, který je možný jak v univerzálních prodejnách s elektronikou, tak specializovaných prodejnách fototechniky, které bych upřednostnil.

Máte navíc možnost 14 denní záruky vrácení peněz bez udání důvodu a možnost delšího vyzkoušení doma. Na druhou stranu se musíte připravit na možné delší dodací lhůty, cenu poštovného, dobírky či přepravy. Také případné složitější vracení může někoho odradit. Lákavá je možnost vybrat si elektronický obchod s nejnižší cenou či nejlepší dostupností výrobku. Některé internetové obchody umožňují ušetřit peníze za dopravu převzetím zboží v kamenné prodejně nebo poskytují přepravu u dražších výrobků zdarma.

Doporučení: Osobně bych volil obchod zaměřený na fototechniku přímo v kamenné prodejně (zejména pro začátečníky) nebo případně přes internet, kde máte možnost vrácení výrobku do 14 dnů bez udání důvodu. Na internetu často najdete také nejnižší ceny. Specializovaní prodejci fototechniky nabízejí navíc největší možnosti podpory, servisu a odborných rad.

Jak začít s výběrem?

Nejdříve si ujasněte, pro jaké účely a použití fotoaparát pořizujete a komu. Z toho se odvíjí celý výběr. Každý člověk od fotoaparátu vyžaduje a čeká trochu něco jiného. To je třeba před koupí vzít v úvahu.

Nejprve je vhodné si vybrat třídu fotoaparátů, tedy zda chcete koupit zrcadlovku nebo stačí běžný kompakt či ultrazoom.

Kdy kompakt a kdy zrcadlovku?

Kompaktní fotoaparáty jsou stavěné zejména pro přenosnost a mobilitu. Obvykle nabízejí lehké, malé tělo a kapesní rozměry. Ovládání je u nich jednodušší, povětšinou jsou určené začátečníkům, ale i u nich se najdou modely pro pokročilejší fotografy. Mobilita je umožněna malými rozměry a hmotností fotoaparátu, daní je však horší ergonomie, omezená výbava, méně funkcí a často též kvalita obrazu. Ta je totiž snížena malým snímacím čipem, kterým jsou běžně kompakty a ultrazoomy osazeny. Snímky pořízené kompakty tak trpí obecně vyšším šumem a také menším rozsahem jasů a stínů v obraze (dynamickým rozsahem).

Obdobou kompaktů jsou tzv. EVF ultrazoomy, které však nabízejí větší univerzalitu záběru díky velkému rozsahu zoomu a často též propracovanější nabídce funkcí a ergonomičtějšího ovládání. Leží tak někde na pomezí mezi zrcadlovkou a běžnými kompakty, někdy se jim nepřesně říká falešné či EVF zrcadlovky.

Vlastní digitální zrcadlovky jsou pak určeny spíše pro vážnější fotografování a možnosti rozšíření. Nabízejí výměnné objektivy a celou škálu příslušenství. Kupujete tedy zvlášť tělo a objektiv, který můžete vyměnit za jiný. Zrcadlovky jsou povětšinou větší a méně mobilnější, ale i zde se najdou výjimky. Objektivům zrcadlovek se více věnuje článek zde. Zrcadlovky mají též větší snímací čip, který nabízí nižší šum i při vyšší citlivosti snímacího čipu a umožňují tak pořizovat snímky za horších světelných podmínek při nižší hladině šumu.

Konečné rozhodnutí je tedy opět na vás. Pokud někomu nebo sobě kupujete fotoaparát poprvé a zatím máte malé zkušenosti s fotografováním, bude jednodušší zakoupit kompakt či ultrazoom, který se snáze ovládá a je lépe přenosný. Nadšený fotograf zase ocení zrcadlovku, která nabízí více možností a volnosti do budoucna.

Podrobnější srovnání těchto tříd fotoaparátu najdete zde.

Doporučení: Pro občasné a rodinné fotografování volte spíše kompakt či ultrazoom pro lepší skladnost a jednodušší použití. V případě častějšího a vážnějšího fotografování s tiskem na větší formáty je lepší volit zrcadlovku zejména pro větší možnosti rozšíření, nastavení a lepší kvalitu obrazu.

Vlastní rádce při výběru fotoaparátu

Pokud jste již rozhodnuti zakoupit digitální fotoaparát, máte na výběr širokou škálu modelů, které lze vybírat z velkého množství značek a typů.

Nejdříve si řekněme, na co je třeba se při výběru zaměřit. Tedy, co by měl fotoaparát umět a co je důležité více a co méně. Přinášíme tak postupného průvodce výběrem fotoaparátu dle parametrů.

Začněme základním kamenem fotoaparátu, kterým je objektiv.

1. Objektiv

Objektiv je hlavní součástí fotoaparátu, tvoří obraz snímané scény, který se zobrazuje na snímací čip.

Zatímco u kompaktů a EVF ultrazoomů je objektiv pevně vestavěný. U zrcadlovek je možnost objektiv měnit a volit ten nejvhodnější pro danou příležitost, jejichž výběrem se podrobněji zabývají tyto články zde a zde.

objektiv

Objektiv u kompaktu

U objektivu se zaměřte na následující parametry:

1) rozsah ohniskových vzdáleností a zoomu

Jde vlastně o rozsah možných záběrů či výřezů scény (zorných úhlů), jež se zachytí na snímek. Uvádějí se obvykle pomocí ekvivalentní ohniskové vzdálenosti (přepočtené na políčko kinofilmu), což znamená, že zachytí stejný záběr jako u kinofilmového fotoaparátu s danou ohniskovou vzdáleností. Jejich reálné ohniskové vzdálenosti jsou však díky malému snímacímu čipu několikrát kratší, což má za následek poměrně velkou hloubku ostrosti těchto kompaktů. Blíže se tomuto problému věnují články tady a zde.

Pokud podělíte nejdelší a nejkratší ohniskovou vzdálenost, dostanete tak velikost optického zoomu (zvětšení), který je však relativní (vztažený) k počáteční ohniskové vzdálenosti. Stejně velké zoomy různých fotoaparátů se tedy mohou lišit právě svým počátečním ohniskem a tím úhlu záběru.

Nejčastěji jsou zastoupené modely s trojnásobným zvětšením, stále častěji narazíte také na větší zoomy, v případě superzoomů dokonce osmnáctinásobný.

Položte si nejprve otázku, jak velký zoom skutečně potřebujete a zda budete pořizovat záběry vzdálených předmětů nebo detailů, kde se větší zoom využije více, často nebo jen výjimečně. Mnoho lidí se žene za maximálním zoomem (zvětšením) za každou cenu a přitom si neuvědomuje, že zoom nepřináší jen výhody, ale také nevýhody, mezi něž patří obvykle horší kvalita obrazu oproti podobně kvalitnímu kompaktu s menším zoomem.

Většina lidí si tak běžně vystačí s trojnásobným rozsahem. Kdo však často cestuje a potřebuje si přiblížit mnohé detaily či vzdálené předměty, větší rozsah zoomu jistě využije. Zejména pro univerzální použití jsou určené kompaktní či EVF ultrazoomy či dokonce superzoomy s osminásobným až osmnáctinásobným zvětšením.

Často se však zapomíná na další argument. Tím je ohnisková vzdálenost krátkého konce zoomu, která bývá obvykle okolo 35 mm ekvivalentu kinofilmu. To však při fotografování architektury, skupiny lidí či v interiéru nemusí zdaleka stačit a je tak vhodné se porozhlédnout po kompaktech se širokoúhlým začátkem na úrovni 28 mm. Dnes je jich již poměrně hodně na výběr.

Zoomování se děje obvykle pomocí zoomovacích motorků. Při výběru se tedy zaměřte také na rychlost zoomování, kterou si můžete vyzkoušet v obchodě. Je dobré, aby nepřesáhla 1-3 sekundy dle rozsahu zoomu. Také hlučnost zoomování by měla být na rozumné úrovni, rušivá bude zejména při natáčení videa nebo plachých zvířat.

Rozsah je často ještě rozšířen digitálním zvětšením (zoomem), při kterém však dochází k zhoršení obrazu vlivem dopočítávání dalších bodů (interpolaci) či případným výřezem snímku ze středu obrazu v případě použití menších rozlišení. Digitální zoom nenajdete u zrcadlovek a bez problémů se bez něj dá obejít nebo podobnou nebo stejnou práci udělá dodatečně i editor v počítači.

Doporučení: Rozsah ohniskových vzdáleností volte tak, aby pokryl nejčastější záběry scén, které fotíte. Tedy pro fotografie skupin, interiérů a architektury volte kratší ohniska, pro fotky v přírodě, zvířat a detailů či objektů v dálce se zaměřte na dlouhá ohniska. Velký rozsah zoomu je sice příjemný, ale daní je větší kompromis ohledně kvality obrazu. Zvažte proto, zda ultrazoom skutečně nutně potřebujete. Digitální zoom je spíše marketingová záležitost a snižuje kvalitu snímku, podobnou nebo lepší práci většinou udělá i kvalitní editor snímků v počítači.

2) světelnost objektivu

Dalším důležitým parametrem, který zejména začínající uživatelé fotoaparátů opomíjejí, je světelnost objektivu. Valná část výrobců i prodejců se ohání velkým rozsahem zoomu a neupozorňují již na horší světelnost svých objektivů. Světelnost se nejlépe vyjadřuje pomocí minimálního clonového čísla a udává se ve tvaru f/clonové číslo. Čím vyšší je clonové číslo, tím nižší (horší) je světelnost a naopak. Je tedy třeba hledat objektivy s nejlepší světelností a tedy nejmenším minimálním clonovým číslem. U objektivů by měla tato hodnota být alespoň f/2,8 na krátkém konci (tedy se clonovým číslem 2,8 a nižším) a alespoň f/4 (se clonovým číslem 4 a nižším) na vzdáleném konci. Často však bývá horší. To má za následek méně světla prošlého objektivem a tím tmavší a méně kontrastní obraz. Pro jeho zesvětlení je pak nutné prodlužovat expoziční čas nebo zvyšovat citlivost čipu. Obojí pak může mít negativní důsledky na kvalitu obrazu. Prodlužování expozičního času vede u pohybujících se předmětů nebo vlivem chvění rukou k rozmazání. Chvění rukou můžete sice do jisté míry řešit použitím stabilizátoru (nejlépe optického), více si přečtete zde. Vyšší citlivost čipu zase vede k vyššímu šumu v obraze, díky němuž dochází k celkovému zhoršení kresby i rozlišení.

Horší světelnost objektivu může též znesnadňovat správné zaostření, neboť ostřené předměty jsou pro pasivní autofocus příliš tmavé.

Doporučení: Světelnost je velmi důležitý parametr, na který se zapomíná. Dobrá světelnost objektivu umožňuje pořídit snímky i za horších světelných podmínek a nedá se ničím nahradit. Pokud je to tedy možné, volte vždy světelnost co nejvyšší a to v celém rozsahu zoomu.

3) rozsah clonových čísel objektivu a tvar clony

Také rozsah clonových čísel by měl být důležitý a to nejen z hlediska minimální hodnoty clonového čísla a s ní související světelností, ale též jednotlivých rozsahů na různých hodnotách ohniskové vzdálenosti. Obvykle se uvádí na nejkratší a nejdelší a mezi se plynule mění. U kompaktů i EVF ultrazoomů je však rozsah obvykle malý. Na krátkých koncích většinou od 2,8 do 5,6 a na nejdelších pak od 4 do 8. Možnost ovlivnění množství světla procházejícího clonou a dopadajícího na čip a také hloubky ostrosti je tak poměrně omezená ve srovnání se zrcadlovkami, jen vzácněji se zde setkáte se clonami většími než 10.

Naproti tomu u zrcadlovek je velký rozsah clon běžný a obvykle nabízí maximální clonové číslo v rozsahu 22-42. Umožňují tak mnohem lepší práci s hloubkou ostrosti.

Zjistěte také, zda je možná i ruční změna clonového čísla, tedy zda fotoaparát obsahuje režim A (aperture) s prioritou clony, popřípadě alespoň scénické režimy, které nastaví různou úroveň clony.

Doporučení: Rozsah clonových čísel objektivu kompaktů a ultrazoomů je obvykle dosti malý, přesto je vhodné zkontrolovat, zda je možné tuto clonu měnit a nastavit ručně. U zrcadlovek je rozsah clon naopak velký a umožňuje mnohem lepší práci se světlem i hloubkou ostrosti.

4) ostření objektivu

Důležité je též ostření objektivu, které se snaží o to, aby ostřený předmět či část scény byly ostré. Většinou je zajištěno pomocí klasických motorků, někdy však narazíte dokonce i na ultrazvukové (ultrasonic) ostření, které je tišší, rychlejší a často i přesnější. U některých pokročilých kompaktů či ultrazoomů je dokonce možnost ručního ostření, které jistě oceníte v případě, že automatika nefunguje správně. Manuální (ruční) ostření nabízí sice většina fotoaparátů, ale jeho ovládání pomocí tlačítek či páčky a kontrola výřezem obrazu ostřeného předmětu na LCD displeji či v EVF hledáčku není nejspolehlivější a nevyrovná se ostření u zrcadlovek. U několika modelů najdete ruční ostření pomocí otočného prstence, které mohu jen doporučit.

Zrcadlovky umožňují plynulé ruční ostření pomocí prstence na objektivu. Správné zaostření se kontroluje pomocí velkého hledáčku a pomocným tlačítkem lze též kontrolovat hloubku ostrosti.

Kromě vlastního ostření se zajímejte též o rozsah vzdáleností zaostření při různých ohniskových vzdálenostech a zda je dostupné makro nebo supermakro a za jakých podmínek. Dnešní kompakty by měly být schopny zaostřit v režimu makro už od několika cm, neškodí si to však vyzkoušet nebo ověřit.

Doporučení: Bohužel z parametrů nepoznáte, jak bude ostření kvalitní. Je tedy nutné si ho ozkoušet, důležitá je přesnost, rychlost a i tichost ostření a to v celém rozsahu zoomu a za různých podmínek. Do jisté míry to zaručuje ultrazvukové ostření. Užitečná je rozhodně též možnost ostřit ručně a nejlépe pomocí otočného prstence na objektivu. Zaměřte se také na rozsah ostřících vzdáleností a to v celém rozsahu zoomu a v režimu makro.

5) stavba objektivu

Většina objektivů kompaktů a ultrazoomů je plastových nebo tvořených kovem či slitinou lehkých kovů. Objektivy kompaktů jsou nejčastěji vysouvací, kdy částečně vyjíždějí a zajíždějí do těla fotoaparátu. V dalším případě je objektivová šachta oddělená a objektiv pak vyjíždí přímo z ní (typicky u většiny EVF ultrazoomů či superzoomů), stále častěji se však setkáte i se zcela zabudovanými objektivy ukrytými uvnitř těla, které se nevysouvají a jež mění ohniskovou vzdálenost (zoom) posuvem optických členů uvnitř. Tyto objektivy díky konstrukci podobné periskopu se někdy nazývají též periskopické. Jsou nejčastěji zastoupeny u stylových fotoaparátů.

Zrcadlovky mají objektivy opatřené závity, které se u jednotlivých značek liší a těmi se našroubují do bajonetového závitu. Díky tomu je možné tyto objektivy vyměňovat.

Konstrukce objektivu by měla být především pevná a bez vůle, nechtěných nákyvů či špatného centrování optiky, kterým mohou trpět zejména některé levnější kompakty. Projevuje se to pak nerovnoměrnou ostrostí obrazu v jednotlivých rozích či nepravidelným zkreslením obrazu.

Doporučení: Stavba objektivu by měla být především pevná a odolná. Typ konstrukce pak záleží na vašich prioritách a potřebách.

6) příslušenství objektivu

U objektivů se také zaměřte na případné možnosti rozšíření o předsádky, sluneční clony či filtry. Někdy je sluneční clona přímo součástí balení (u některých EVF ultrazoomů). Rozšíření je nejčastěji možné závitem u objektivu či přímo na něm, případně ještě s pomocí přídavného adaptéru. U levných kompaktů však tato možnost rozšíření často chybí, čímž snižuje možnosti rozšíření použití. Přídavné předsádky či konvertory rozšířují rozsah ohniskových vzdáleností směrem k širšímu záběru nebo do tele ohnisek. Udávají se násobným faktorem, kterým přenásobíte současné ohniskové vzdálenosti. Jejich nevýhodou je snížení kvality obrazu, často zvětšení zkreslení i světelnosti či zhoršení možností ostření a zoomování. Dokonce ani cena není příliš příznivá, přesto je někdy jejich použití téměř nevyhnutelné. Lepší je však získat potřebný rozsah již u vlastního objektivu než pozdějšími rozšířeními.

Objektivy zrcadlovek nabízejí obvykle mnohem širší možnosti rozšíření než u kompaktů a ultrazoomů a více se jimi zabýval tento článek.

Doporučení: Další příslušenství objektivu sice ne každý potřebuje, možnosti rozšíření jsou však užitečné a občas se může možnost osazení předsádkou či filtrem hodit. Zvažte tedy, zda v budoucnu tuto možnost nevyužijete a nebudete potřebovat.

Objektivům se podrobněji věnují články zde a zde.

2. Tělo fotoaparátu

Tělo fotoaparátu je po objektivu neméně důležitou částí. V ní probíhá vlastní tvorba snímků a je uložena téměř veškerá elektronika a komunikace s uživatelem. Samotný objektiv je u kompaktů pevnou neoddělitelnou součástí těla, nicméně jsme se jím zabývali odděleně a nyní se podíváme na další části a parametry výběru.

Materiál těla by měl být vyroben z odolného plastu, kovu, slitiny či speciálního materiálu, který odolá pádu a časté námaze a nerozpadne se hned při prvním menším nárazu. Tělo by se nemělo při pevném stisku prohýbat a hlavní součásti by měly být spíše z pevnějšího kovu než křehkého plastu, který neodolá dlouhodobější námaze.

Doporučení: Zaměřte se zejména na kvalitu materiálu těla, zda je dostatečně odolné a pevné. Pokud se vám zdá příliš hračkovité a křehké, raději volte fotoaparát s kvalitněji udělaným tělem.

3. Snímací čip

Za objektivem bezprostředně následuje snímací čip, který slouží k záznamu části obrazu vytvořené objektivem. U digitálních fotoaparátů se jedná o světlocitlivé zařízení, které převádí informaci ve formě dopadajících fotonů (světla) do nábojů, jež vzniknou díky fotoelektrickému jevu (fotoefektu). K převodu do digitální (číslicové) podoby (jedniček a nul) pak slouží analogově-digitální převodník (ADC). Následující zpracování obrazu se již děje v digitální poloze a její výsledek je uložen na paměťové médium.

Jde o další důležitou součást fotoaparátu, bez níž by nemohl snímek vzniknout. Snímací čipy mají nejčastěji obdélníkový tvar a jsou tvořeny několika milióny světlocitlivých buněk s fotodiodami (zařízeními, jež zjednodušeně řečeno převádí světelnou energii na elektrickou pomocí fotoelektrického jevu). Blíže se snímacím čipům věnuje tento článek.

CCD čipy

CCD snímací čipy

U snímacích čipů se tedy řiďte následujícími parametry:

1) počet světlocitlivých buněk (nepřesně megapixelů)

V principu jsou tyto počty dva. Jedním je takzvaný reálný počet a o trochu menší efektivní, který vytváří vlastní snímek. Tento počet buněk pak udává výsledné rozlišení obrazu. V dnešní době je běžné rozlišení okolo 7 megapixelů (7 Mpx), jeho rozsah je však již od několika set tisíc pixelů (u fotomobilů a webkamerek) poskytujících často rozlišení VGA 640x480 až do několika miliónů pixelů 12 a více Mpx. Rozsah je to tedy ohromný. Dejte si však pozor na někdy marketingově uváděné interpolované maximální rozlišení obrazu, které nemá se skutečným počtem světlocitlivých buněk nic společného a obraz v interpolovaném rozlišení nedosahuje zdaleka kvality ve stejně velkém skutečném rozlišení snímacího čipu.

Zatímco výrobci stále lákají na větší počet pixelů, rostoucí rozlišení a tedy i velikost vlastního snímku, je třeba zvážit, zda dané rozlišení vůbec využijeme. Ze zkušenosti totiž málokdo potřebuje a využije velké rozlišení u kompaktů. Důvodem je, že fotografie jsou často tisknuty pouze v malém formátu, ukládány v počítači a zobrazovány v běžném rozlišení monitoru (1280x1024 a vyšším) a k těmto výtiskům teoreticky stačí pouhé 2 Mpx. V praxi je však lepší mít rezervu. Dnes se již s tak malými rozlišeními nesetkáte, takže 5 Mpx je už obvyklé minimum dnešních fotoaparátů.

Rostoucí počet pixelů přináší též nevýhody, neboť dva stejně velké snímací čipy s různým rozlišením musí mít odlišné velikosti jednotlivých světlocitlivých buněk. Přičemž čip s větším rozlišením musí mít světlocitlivé buňky menší. To má za následek menší citlivost na světlo díky menší ploše fotodiody. Malé buňky nedokáží pohltit tolik fotonů jako velké a nesou tak méně přesnou informaci o jasu a zároveň barvě snímané oblasti. Barva je získána většinou Bayerovou interpolací ze tří barev RGB mřížky (red -červené, green -zelené a blue -modré), přičemž zelená, na kterou je lidské oko nejcitlivější je zastoupena dvakrát a z nich se teprve složí všechny barvy, což je podobné jako u oka a jeho barevných čípků.

Zrcadlovky mají znatelně větší snímací čipy, díky čemuž mají větší světlocitlivé buňky. Větší čip tak umožňuje získat menší hloubku ostrosti a větší buňky zase pojmou více světla, čímž se dosáhne nižšího šumu, než by měl menší čip při stejné citlivosti.

Doporučení: Rozlišení a počet megapixelů volte s rozumem. Ujasněte si, jaké rozlišení vlastně potřebujete pro záznam i prohlížení fotografií, jak velké formáty fotografií budete tisknout či budete dělat zvětšeniny. Pro většinu dnešních uživatelů bohatě stačí 5-7 Mpx čipy. Navíc velké množství světlocitlivých buněk na malém čipu zvyšuje šum a snižuje dynamický rozsah obrazu. Vždy se tedy také zajímejte o velikost čipu a skutečný počet světlocitlivých buněk a nenechte se zmást interpolovaným rozlišením obrazu uváděné u některých kompaktů.

2) velikost čipu samotného a velikost světlocitlivé buňky

Kompakty i EVF ultrazoomy obecně mají poměrně malé snímací čipy. Jejich velikosti se uvádí obvykle v palcích (inch), což odpovídá zhruba 2,54 cm. Udávají však ve skutečnosti průměr trubice, v níž je snímací čip uložen. Skutečná velikost jeho úhlopříčky je tak většinou na úrovni 2/3 této velikosti. Nejčastěji se setkáte se snímacími čipy velikostí 1/1,7“ až 1/2,5“, najdou se však i výjimky.

U zrcadlovek se setkáte s čipy o velikosti od poloviny do celé velikosti kinofilmového políčka. Blíže se jim věnuje článek zde.

Velikost čipu přímo souvisí i s velikostí buňky. Při stejném rozlišení má větší čip větší buňky, což vede k lepšímu rozsahu světel a stínů (dynamickému rozsahu) a tím i přesnějšímu zachycení snímané skutečnosti. Pokud tedy můžete, tak se snažte hledat fotoaparáty, které při stejném rozlišení nabízejí větší snímací čipy. Máte pak větší šanci, že nebudou tolik trpět nepříjemným šumem a též se u nich zlepší dynamický rozsah.

Doporučení: Velikost čipu volte nejlépe co největší. Dosáhnete tak obvykle nižšího šumu a lepší dynamického rozsahu i při vyšších citlivostech snímacího čipu. Zejména u senzorů s více než 8 megapixely je větší čip než 1/2,5“ kompaktu naprosto žádoucí. Čipy digitálních zrcadlovek jsem oproti čipům kompaktů znatelně větší od 1/2 do plné velikosti kinofilmového políčka. S rostoucí velikostí snímacího čipu dosáhnete také menší hloubky ostrosti.

3) typ čipu

Kromě klasických CCD čipů se používají též CMOS čipy, které mají čtvercové či obdélníkové světlocitlivé buňky. Zajímavostí jsou Super CCD čipy od FujiFilmu s osmiúhelníkovými buňkami nebo dvěma typy fotodiod. Také Sigma nabízí speciální Foveon čip, který místo jednoho filtru má u každé buňky rovnou tři barevné filtry. Výhody a nevýhody obou typů jsem podrobněji rozebíral v článku o čipech zde.

U kompaktů a EVF ultrazoomů téměř vždy narazíte na CCD čipy s prokládaným vyčítáním (skenem) obrazu, které dostačují většině lidí.

U zrcadlovek se kromě CCD vyskytují i CMOS čipy (např. Canon EOS) a nově jsou to CMOS a Live MOS čipy umožňující živý náhled na displeji, který není pro zrcadlovky typický.

Doporučení: Obecně se dá říci, že CCD čipy i přes své nevýhody u kompaktů obvykle postačují a to i při prokládaném způsobu vyčítání. CMOS čipy se vyskytují spíše zřídka. Z toho důvodu typ čipu nehraje na volbu kompaktu příliš velký vliv. U digitálních zrcadlovek pak záleží více na vašich prioritách, ale dá se říci, že i zde jsou typy čipů poměrně rovnocennými soupeři. Zajímavé jsou CMOS a Live MOS čipy umožňující živý náhled na displeji.

4) typ analogově-digitálního převodníku

Mnohdy je tento parametr zcela opomíjen a často se ani neuvádí. Pro ukládání do JPEG formátu snímku totiž stačí 8-bitový převodník. Nicméně čím více, tím lépe, zde platí, takže 10, 12 a 16-bitové převodníky rozhodně nejsou na škodu a mohou pomoci zlepšit výsledný dynamický rozsah snímku.

Doporučení: I když typ převodníku obvykle nehraje při výběru takovou roli, vícebitové převodníky mohou pomoci k lepšímu rozsahu jasu a stínu a tedy lepšímu dynamickému rozsahu.

Dalším parametrem je vlastní zpracování obrazu a ukládání snímku.

4. Elektronika a zpracování obrazu

Elektronika fotoaparátu má na starosti většinu jeho funkcí.

Důležitými parametry elektroniky jsou:

1) systémy automatického ostření (autofocusu)

Tyto systémy se v zásadě dělí na aktivní, pasivní, případně kombinace obou systému hybridní. Každý má své výhody a nevýhody a více je o tom psáno v článku zde. Nicméně schopnost ostření je důležitá a to zejména za horších světelných podmínek. K zlepšení ostření slouží různé pomocné systémy jako asistenční světlo, předzáblesky, promítání ostřícího obrazce apod. Ozkoušení ostření v praxi za více situací je ovšem nejlepší. Nechte si vyzkoušet fotoaparát, jak ostří při různých ohniskových vzdálenostech objektivu a zaměřte se nejen na přesnost ostření, ale také rychlost a hlučnost. Pokročilejší uvítají i možnost ručního ostření, která je někdy nevyhnutelná. Žádná automatika nebude spolehlivá vždy, na to je dobré pamatovat a ruční ostření tak neopomíjet.

Také možnost volby ostřících bodů a oblastí není rozhodně na škodu. Obecně zase platí, čím více tím lépe, i když ne vždy jsou nezbytně nutné. Chybět by neměl ani zámek autofocusu.

Doporučení: Kvalitní a rychlé ostření je důležité pro rychlé zaostření objektivu na daný předmět. Proto je dobré si tuto schopnost u fotoaparátu vyzkoušet a to zejména za ztížených podmínek (horšího světla, špatně ostřitelné předměty). Ověřte si též přítomnost zámku autofocusu a případné volby počtu ostřících bodů či jejich ruční volby.

2) systémy automatického měření expozice a ruční nastavení

Dnešní kompakty již většinou obsahují více možností měření správné expozice. Nejčastěji se vyskytují: zonální (segmentové) měření, jež používá hodnoty měření z několika zón či segmentů, středově (centrálně) váhované měření (s prioritou středu), které klade největší váhu měření na střední měřenou zónu a nakonec bodové měření (Spot), u kterého je pro změření expozice použito jen malé části obrazu. Každé má své konkrétní uplatnění a blíže se mu bude věnovat některý z příštích článků.

Možnosti změní měření se hodí, proto si ověřte, že fotoaparát má možnost volby mezi minimálně těmito třemi způsoby měření.

Také rozsah použitelných časů a clonových čísel by měl být dostatečně velký. U expozičních časů doporučuji nejkratší čas alespoň 1/2000 s a nižší a nejdelší takový, aby bylo možné pořizovat i noční snímky tedy 4 a více sekund. Rozsah clon je obecně malý, takže čím větší a s menšími skoky, tím lepší.

Každý fotoaparát by měl mít možnost korekce expozice pomocí EV stupňů po 1/2 nebo 1/3 krocích v minimálním rozsahu od +/-2EV. Čím větší rozsah je k dispozice a jemnější krok, tím lépe. Občas narazíte i na bracketing (vějíř) snímků, jež umožňuje pořídit sekvenci obvykle 3 nebo 5 snímků s odstupňovanou expozicí s nastaveným krokem. Tato možnost se hodí zejména v protisvětle a u kontrastních scén, kde je přesná expozice nejistá.

Kromě automatického měření mají některé kompakty též přednastavené scénické a programové režimy a také poloautomatické a plně manuální režimy expozice. Amatéři a příležitostní fotografové je sice nejspíše nevyužijí a vystačí si s automatickým měřením, nicméně někdy je jejich použití žádoucí a nevyhnutelné.

Režim priority clony (A), času (S či T) a obojího současně (M) se hodí a pokročilý fotograf se bez nich neobejde. Pokud to tedy myslíte s fotografováním vážně, zjistěte si, zda daný kompakt tyto režimy obsahuje. Někdy je k dispozici i režim Bulb (Žárovka) trvale otevřené závěrky po dobu stisku spouště.

U zrcadlovek jsou expoziční funkce často ještě více rozvinuté, ale v zásadě jinak totožné s kompakty.

Doporučení: U fotoaparátu zkontrolujte, zda umožňuje případnou změnu režimu měření expozice a jaký nabízí rozsah časů a clon. Zatímco fotografičtí začátečníci a většina uživatelů si vystačí s automatikou a scénickými režimy, vážnější zájemci o fotografování by neměli opomenout přítomnost manuálních a poloautomatických režimů expozice. Samozřejmostí u všech by však měla být korekce expozice. Užitečný je také expoziční bracketing.

3) citlivost snímacího čipu

Dnešní fotoaparáty mají možnost navíc měnit i citlivost snímacího čipu. O její nastavení se v určitém rozsahu stará automatika nebo ji je často možné nastavit též ručně. Zajímat by Vás měl zejména její rozsah při maximálním rozlišení a také úroveň šumu při jejich jednotlivých hodnotách ISO. Běžné hodnoty jsou od ISO 100-400, nicméně se hodí i nižší ISO 50 nebo vyšší ISO 800, popřípadě 1600.

Pozor však na marketingové tahy výrobců a citlivosti ISO 3200, 6400 apod., které jsou někdy u kompaktů nabízeny. S rostoucí úrovní citlivosti totiž většinou zároveň roste obrazový šum, který se rušivě projevuje v obraze. To má za následek horší kresbu detailů, nižší dynamický rozsah i barevné podání. Při vysokých citlivostech malých čipů u kompaktů jsou tak snímky díky nízké kvalitě mnohdy již nepoužitelné. Výrobci je často označují speciálními názvy, nicméně jejich praktická použitelnost je málokdy uspokojivá. Nenechte se tedy nalákat na laciné marketingové triky a hodnoty citlivosti a možnosti snímání za špatného světla u kompaktů berte s velkou rezervou. Pořízené snímky totiž kvalitou často neobstojí a vyšší citlivost tak stejně nebudete moci použít. Obvykle snesitelná citlivost kompaktů je na úrovni ISO 400-800, výjimečně i 1600 pro nouzové snímky, vše nad touto úrovní je většinou už jen marketing.

Výrobci stále více využívají zvýšení citlivosti jako tzv. digitální stabilizace obrazu, která je však spíše jen marketingem, neboť ne vždy vede k žádoucímu výsledku. Sice obraz bude ostřejší, nicméně díky šumu a nižšímu dynamickému rozsahu znatelně ztratí kresbu a detaily. Místo digitální je mnohem lepší se porozhlédnout po optické stabilizaci obrazu.

Teprve u digitálních zrcadlovek jsou použitelné i vyšší citlivosti čipu, kdy sice silně narůstá šum, nicméně snímky jsou ještě stále použitelné. Je to díky větším světlocitlivým buňkám, které jsou odolnější na rušivý šum. Není tedy problém fotografovat i při citlivostech jako ISO 1600, 3200 či dokonce 6400.

Také počet možných kroků citlivosti se hodí. S vyšší citlivostí se mění nejen jasový šum, ale i barevný šum v jednotlivých kanálech (barvách filtru RGB). Je tedy třeba si dát pozor, aby jedna barva šumově výrazně neujížděla.

Doporučení: Maximální citlivost snímacího čipu se stala snadným marketingovým tahem, praktická použitelnost takto vysokých citlivostí je však u kompaktů a ultrazoomů téměř nulová. Lepší je se spíše zajímat o úroveň šumu při jednotlivých hodnotách. Obecně platí, že citlivost nad ISO 800 poskytuje u kompaktů již dosti zašumělý a nekvalitní obraz. Z toho důvodu není příliš vhodná ani digitální stabilizace obrazu pomocí zvýšení citlivosti čipu. Nicméně možnost její ruční volby je užitečnou vlastností. Na druhou stranu citlivost digitálních zrcadlovek může být užitečná i při hodnotách okolo ISO 3200, kdy dávají použitelný snímek.

4) vlastní zpracování obrazu a redukce šumu

Vlastní zpracování obrazu má také velký vliv na výslednou kvalitu snímku. Určitě oceníte rychlé, spolehlivé a přesné zpracování obrazových informací. Jejich součástí je kromě samotného určení hodnoty jasu barev pixelů také redukce šumu. Ta je buď automatická nebo se dá případně zapnout či vypnout či dokonce nastavit její úroveň. Bohužel u mnoha dnešních kompaktů se setkáte s dosti nešetrnou redukcí šumu, která obraz sice mírně odšumí, ale zároveň také často agresivně naruší detaily a kresbu. Je tedy otázkou, zda její použití je to pravé a není lepší si se zašumělým snímkem pohrát až ve specializovaném programu. Výhodou je, že redukce šumu probíhá ještě před uložením do ztrátového formátu JPEG.

Redukce šumu se zapíná obvykle při expozičních časech nad 1 sekundu nebo v případě vyšší citlivosti šumu.

Zpracování obrazu má tedy na kvalitu snímku znatelný vliv a je vhodné si zjistit, jak dobře funguje.

Doporučení: Rychlé a přesné zpracování obrazu zajišťuje moderní rychlá elektronika a dobré algoritmy. Bohužel ne vždy je zpracování obrazu optimální a často se u kompaktů setkáte s agresivním zpracováním redukce šumu a tím vyhlazením detailů.

5) vyvážení bílé barvy

Také vyvážení bílé je důležitý parametr. Na automatiku se nedá vždy spolehnout a je dobré mít možnost výběru z přednastavených hodnot či využít ručního vyvážení bílé pomocí kalibrace na neutrální šedou plochu se stejnými hodnotami všech kanálů RGB (nejčastěji se používá bílý papír). Některé vyspělejší fotoaparáty navíc nabízejí i nastavení teploty osvětlení po stovkách K či posun jednotlivých barev. Přesnému vyvážení bílé pak již nic nebrání.

Zejména některé digitální zrcadlovky nabízí velmi detailní nastavení barevné teploty a jednotlivých barevných kanálů.

Doporučení: Vyvážení bílé barvy by mělo být samozřejmostí, automatika většinou pracuje dobře za denního světla, problémy nastávají až za umělého osvětlení, kdy se hodí přednastavený režim či ruční vyvážení. Náročnější uživatelé využijí i jemnější kalibraci po stovkách K či jednotlivých barevných kanálů.

6) různé další digitální funkce

Snímek je možné zpracovat také při různých nastaveních digitálních filtrů jako jsou ostrost, kontrast, jas, saturace, barevnost, černobílý a sépiový režim a mnoho dalších režimů. Ne každý fotoaparát je má dostatečně detailní a dostupné, nicméně se někdy mohou hodit. Na druhou stranu většinu z nich je možné nahradit až dodatečnou úpravou v grafickém editoru počítače.

Doporučení: Digitální funkce se využijí pro případné ovlivnění zpracování snímku, velkou část z nich však lze udělat až dodatečně v editoru počítače a nejsou tak nezbytně nutné.

7) scénické a asistenční režimy

Pokud kupujete fotoaparát pro začínajícího fotografa, jistě ocení některé ze scénických režimů jako je např. Portrét, Krajina, Noční portrét, Pláž, Sníh, Děti, Západ Slunce, Ohňostroj, Sport a mnohé další. Nastaví fotoaparát optimálně pro daný typ scény. Také asistenční režimy, které celkově radí při komponování daného typu snímku mohou být pro začátečníky užitečné. Pokročilý fotograf je naopak nepotřebuje, neb si vše nastaví dle svých představ sám a často lépe než při scénickém režimu.

Doporučení: Scénické a asistenční režimy jsou dobrou pomůckou začínajícího fotografa, kterému usnadní pořídit kvalitní fotografii i bez větších znalostí techniky a způsobů fotografování a složitějšího nastavování správných parametrů.

5. LCD displeje

Důležitou součástí dnešních fotoaparátů jsou také LCD displeje. Jejich velikost i rozlišení neustále roste a dnešním standardem se stává 2,5" barevný aktivní LCD displej se zhruba 230 000 pixely. Najdou se však i znatelně větší 3-4" displeje a někdy dokonce dotykové, které slouží k jednoduššímu ovládání pro začátečníky. Aby se displej neumatlal a lépe ovládal, je třeba použít dodávané dotykové pero. Toto ovládání však vyžaduje obě ruce a není vždy zrovna nejrychlejší.

LCD displej

LCD displej

U displeje se kromě velikosti a rozlišení zaměřte také na jeho pozorovací úhly a zda je výklopný, výsuvný nebo otočný, jež využijete při snímání v terénu a místech, kde by jinak nebylo možné na displej rozumně koukat, tato možnost tak zvyšuje pohodlnost a komfort ovládání, ale zatím ji nabízí jen málo modelů.

Dotykové displeje ocení spíše začátečníci, kteří se ještě dobře nevyznají ve změti přímých ovládacích tlačítek. Užitečné jsou též při přesné volbě ostřícího bodu či zóny a kreslení do snímku apod. Ovládání přes dotykový displej však nemusí být vhodný pro každého.

Jistě též oceníte jeho antireflexivní úpravy zlepšující čitelnost na přímém světle a slunci. U displejů je často možné měnit jas a kontrast, což je možné si vyzkoušet. Vůbec čitelnost displeje je u kompaktů velmi důležitá, neboť neobsahují často hledáček a museli byste pak fotit téměř naslepo.

Také obnovovací frekvence displeje stojí za vyzkoušení, neboť se někdy stává, že za horších světelných podmínek může být při pohybu náhled snímku trhaný a silně zašumělý. Proto si vyzkoušejte, jak se zobrazuje náhled na displeji za šera a tmy.

Některé fotoaparáty navíc obsahují displeje dokonce dva, jeden je ukrytý v hledáčku. Pak hovoříme o EVF hledáčku a hledáček zobrazuje totožný obraz a informace jako EVF displej, tento typ hledáčku najdete zejména u ultrazoomů a superzoomů.

Pamatujte také, že větší displej není vždy výhrou, důležitá je zejména jemnost displeje, která udává množství pixelů na jednom čtverečným centimetru a platí u ní, že čím je toto rozlišení větší, tím je displej detailnější. Displej s vysokým rozlišením a rozměry oceníte při ostření i prohlížení snímků a určitě má smysl o nich uvažovat, na druhou stranu velké displeje někdy zaberou celou zadní část kompaktu a na ovládací tlačítka už nezbude moc místa. Celkově se tak zhorší ergonomie ovládání.

Ani výdrž na baterie není silnou stránkou LCD displejů. Čím větší displej, tím bude spotřeba větší a výdrž na baterie menší.

U zrcadlovek a některých kompaktů najdete též menší či větší stavový LCD displej ukazující základní parametry nastavení. Jeho výhoda je okamžitá možnost kontroly parametrů bez nutnosti náhledu do hledáčku či na LCD displeji. Někdy bývá též osvětlen. I od něj se spíše ustupuje a je nahrazován informacemi zobrazujícími se na velkém displeji.

Doporučení: U LCD displeje se spíše než na velikost zaměřte na jeho jemnost a rozlišení či obnovovací frekvenci a zda je výklopný, výsuvný, otočný či případně dotykový, což se může někdy hodit. Rozhodně není na škodu si vyzkoušet jeho čitelnost na přímém světle a kvalitu antireflexivních povrchů. Pamatujte si též, že větší displej je také energeticky náročnější a spotřebuje více energie. U zrcadlovek oceníte též malý stavový černobílý LCD displej pro rychlou kontrolu nastavených parametrů a úsporu baterie.

6. Hledáčky

Hledáček je stále více nahrazován vlastním displejem, s optickými hledáčky se tak dnes již setkáte spíše zřídka. Jejich nevýhodou byla malá velikost, menší úhel záběru scény, obraz posunutý vůči obrazu na snímku díky paralaxe a také téměř nulová energetická náročnost při napájení z baterií.

U EVF fotoaparátu narazíte na tzv. EVF elektronický hledáček, který umožňuje zobrazit snímaný obraz na základě přímého zobrazení z čipu. U nich je dobré volit raději větší s větším zvětšením a rozlišením a také rychlejším překreslováním obrazu. Oproti hlavnímu displeji jsou také úspornější pro baterii.

Zrcadlovky zase nabízejí velké optické hledáčky. U nich je dobré se zaměřit na jejich velikost, zvětšení a úhel záběru (procentech zobrazených na snímku), které jsou schopnu zachytit. Obecně platí, že čím větší hledáček, větší zorný úhel a zvětšení nabízí, tím lépe. Oceníte také velké množství informací na matnici hledáčku a ostřící body.

hledáček

Hledáček zrcadlovky

Doporučení: Optické hledáčky u kompaktů již téměř vymizely a nahradily je stále kvalitnější LCD displeje, jejich použití je dnes již spíše archaismem a vzácností. U nich se musíte smířit většinou jen s malým výřezem obrazu ze skutečně zaznamenaného na snímek a paralaktickým posunem obrazu vůči tomu, co zobrazuje objektiv. Elektronický hledáček u EVF fotoaparátů uplatnění má stále díky podobnému či dokonce lepšímu rozlišení než u LCD displeje a poskytnutí stejných informací a údajů při nižší energetické náročnosti. Nevýhodou může být menší zvětšení a velikost obrazu, který je někdy příliš zrnitý. Největší službu však udělá hledáček zrcadlovky, jež netrpí zkreslením vlivem paralaxy, protože ukazuje stejný neposunutý téměř celý výřez obrazu, jaký bude na snímacím čipu a též užitečné informace ve stavovém řádku pod displejem.

7. Baterie a napájení

Výdrž fotoaparátu na baterie je často neprávem opomíjena. Není nic horšího, než když při jedinečných situacích dojde energie baterií a nemůžete fotit. Z toho důvodu je vhodné se zajímat i o výdrž napájení na baterie.

baterie

Ni-MH baterie

Stále více fotoaparátů dnes používá Li-Ion akumulátory. Jejich výhodou je vyšší kapacita, nízká hmotnost a rozměry. Nevýhodou je pak vyšší cena a obtížnější výměna. Dodávají se často i s nabíječkou nebo adaptérem přímo v balení fotoaparátu.

Z toho důvodu jsou stále oblíbené též tužkové dobíjecí Ni-MH akumulátory velikosti AA nebo AAA, které nabízejí stále vyšší kapacitu a párují se většinou po dvou či čtyřech kusech. Jsou poměrně levné a k dispozici jsou pro ně i nabíječky. Také jejich výměna a dostupnost je snazší než u Li-Ion akumulátorů, které mají obvykle přesný tvar pro daný fotoaparát.

Vzácně se setkáte i s nedobíjecími typy baterií plochých verzí obvykle lithiových, jež však vzhledem k vyšší ceně a nemožnosti dobíjení nedoporučuji.

Volba dle typu baterií může být pro někoho důležitá, osobně bych se však zaměřil spíše na výdrž napájení baterií v běžném provozu. Dobrá baterie by měla vystačit alespoň na 400-500 snímků bez blesku či 300 s bleskem.

Zrcadlovky někdy nabízejí bateriové gripy, jimiž lze navíc dodávanou kapacitu baterií ještě dodatečně rozšířit. U profesionálních modelů jsou obvykle již součástí samotného těla. Výdrž se pak znatelně prodlouží.

Kromě napájení z baterií umožňují téměř všechny fotoaparáty použít i napájení ze sítě, které by nemělo žádnému chybět.

Doporučení: Volba typu baterie a napájení záleží na vašich prioritách, zda podporujete spíše delší výdrž jednoho cyklu nebo snadnější a levnější výměnu za jinou sadu. Vyšší kapacitu baterií oceníte zejména na cestách a náročnějším použití, kdy fotíte hodně fotek za sebou a navíc s bleskem. U zrcadlovek je dostatečná energetická výdrž řešena přídavným nebo již integrovaným bateriovým gripem.

8. Ergonomie ovládání

Ergonomií ovládání je myšlena kvalita provedení těla pro správné držení a ovládání základních ovládacích prvků a také rychlost samotné nabídky a možností změny.

Zatímco levné a stylové kompakty v malém útlém těle moc ergonomické ovládání neposkytují, vyspělé ultrazoomy s otočnými prstenci a mnoha přístupnými tlačítky nabídnou pravý opak. Mezi takové patří např. Panasonic Lumix DMC-FZ50.

Ergonomie je dána zejména kvalitou tvarování a materiálu úchopu (gripu) pro ruku a přístupnosti a množstvím ovládacích prvků a tlačítek.

Nejlepší ergonomii tradičně nabízejí zrcadlovky, které často umožňují plnou kontrolu nad snímkem.

Doporučení: Pokud fotíte často a chcete mít pevné držení a rychlé ovládání volte raději větší fotoaparát s lepší ergonomií. Malé kompakty sice poskytují mobilitu, ale ergonomické a rychlé ovládání u nich příliš nečekejte, trochu lepší to bývá obvykle u EVF ultrazoomů. Nejvíce přímých tlačítek a ergonomické držení však najdete u digitálních zrcadlovek.

9. Blesk

Blesk je důležitou součástí fotoaparátu a dnes ho mají téměř všechny fotoaparáty. Běžně je k dispozici interní blesk, který nabízí pouze základní výkon a možnosti. Jeho nevýhodou je, že díky blízkosti k objektivu způsobuje efekt červených očí a také jeho světlo je příliš přímý a tvrdé na ostré stíny.

blesky

Externí blesky Nikon.

Téměř každý blesk má k dispozici režimy auto, zapnuto (vyrovnávací blesk), vypnuto, redukce červených očí, synchronizace s delšími expozičními časy apod. Některé fotoaparáty umožňují navíc korekci expozice blesku nebo dokonce jeho intenzity a směru vyzařování.

U blesku se tedy zajímejte o dosah blesku při dané ohniskové vzdálenosti, světelnosti a citlivosti ISO. To zjistíte z uváděného dosahu v metrech nebo udávaného směrného čísla blesku. Zase platí, čím větší tím lepší.

Dobré je též znát jeho minimální dosah, neboť při krátkých vzdálenostech může dojít k přesvícení předmětu. To je třeba brát v úvahu zejména u makrofotografie.

Z toho důvodu se často používají různé externí blesky, které obsahují možnost natáčení a regulace výkonu či různých efektů (stroboskopu) apod. a pomocí různých odrazů a odrazné či rozptylové destičky je možné dosáhnout mnohem lepších a přirozenějších osvícení předmětů, které dávají měkčí a rovnoměrnější světlo a nasvícení předmětu a méně ostré stíny.

U zrcadlovek je také dobré se kromě směrného čísla zajímat též o možnosti synchronizace blesku a nejkratší čas, který umožňuje. Měl by být alespoň okolo 1/250 s.

Externí blesk je možné připojit do sáněk, kabelem nebo bezdrátově. Možnost připojení externího blesku je užitečná zejména pro interiérové fotografie a ocení ji všichni vážnější zájemci o fotografování. U zrcadlovek jsou k dispozici různé speciální blesky jako makroblesky, studiové blesky apod. a k tomu i velké množství příslušenství.

Nevýhodou externích blesků je snad jen jejich cena a nutnost vlastního napájení a nastavení. Bleskům se bude podrobněji věnovat některý z příštích článků.

Doporučení: I když skoro všechny fotoaparáty nabízejí interní blesk různých výkonů a režimů, jejich podání světla není pro snímek příliš vhodné. Mnohem lepším nástrojem je pak externí blesk. Dostupnost připojení externího blesku by neměla chybět u žádného fotografa, který uvažuje o vážnějším fotografování a zejména interiérové fotografii. Při koupi na ní tedy berte patřičný zřetel.

10. Rychlost provozu, snímání a sériové snímání

Důležitým parametrem fotoaparátů je jejich rychlost provozu. Mezi ni se počítá rychlost zapnutí a vypnutí v různých režimech, rychlost zoomování mezi krajními polohami, doba na pořízení prvního snímku a následujícího snímku, pořízení snímku bez namáčknutí a s namáčknutím, rychlost sériového snímání v různých režimech a nakonec též rychlost ukládání snímků či videa na kartu při různých rozlišeních.

Parametrům výrobce se nedá zcela věřit a některé časy závisí také na podmínkách. Nejlepší je si před koupí fotoaparát trochu vyzkoušet nebo přečíst na konkrétní model objektivní recenzi.

Většina kompaktů již dnes nabízí poměrně rychlý provoz, zejména zapnutí a vypnutí nebo snímky s namáčknutím bývají celkem rychlé. Pomalejší zapnutí a vypnutí je typické spíše pro ultrazoomy, pokud se při nich musí vysouvat a zasouvat objektiv. Na druhou stranu se všude najdou výjimky. Při horších světelných podmínkách nebo špatně zaostřitelné scéně se můžete setkat s velmi pomalým ostřením, což vede k delší době pořízení snímku bez namáčknutí. Sériové snímání je stále rychlejší a dosahuje obvykle 1-3 snímků za sekundu, v menších rozlišeních a pevně nastavených parametrech pak někdy dokonce i deseti a více snímků za sekundu.

Velmi rychlý provoz nabízejí zrcadlovky, které vynikají zejména téměř okamžitým pořízením snímku po namáčknutí i bez něj. Navíc u těch dražších se setkáte s rychlým sériovým snímáním okolo 5 snímků za sekundu a více i při maximálním rozlišení.

Doporučení: Rychlost provozu u fotoaparátu je důležitý parametr, neboť vám umožní aktuálně reagovat na situaci a získat snímky v pravý čas, mimo to též usnadňuje a urychluje použití fotoaparátu. Pomalé reakce a provoz Vám určitě radost nepřinesou. Rychlost provozu je tak důležitým parametrem a nejlepší je si ji ověřit v praxi nebo z objektivní recenze. U sériového snímání sledujte také, za jakých podmínek platí a při jakém rozlišení.

11. Ukládání snímků a videa do paměti

Vyfotografované snímky se ukládají do vnitřní paměti fotoaparátu nebo na paměťovou kartu, výjimečně mají fotoaparáty i pevný disk nebo jiné paměťové médium. Vnitřní paměť některých fotoaparátů slouží pouze jako vyrovnávací a snímky v ní nelze uchovat, jiná sice snímky uchová, ale po vybití baterií se vymažou. Na to je třeba dávat pozor.

SD karty

Paměťové karty

Pro trvalé ukládání se tak hodí paměť typu flash, kterou je možné mnohonásobně přepisovat. Kapacitu paměti volte podle rozlišení a velikosti snímků či videa, které budete pořizovat. Dnešní rozumné minimum je 512 MB, ale doporučuji raději 1 GB a více. Ceny již natolik poklesly, že ani vyšší kapacity by neměly být problém. Zejména pokud jede na dovolenou, tak si pořiďte vyšší kapacitu nebo více paměťových karet, neb po její zaplnění nebudete mít nejspíše možnost si je stáhnout do počítače.

Náročnější využijí fotobanku s pevným diskem a kapacitě několik GB, do níž si snímky a videa přetáhnout a jež většinou umožňuje též jejich prohlížení či přehrávání.

Pozor dávejte na správný typ a kapacitu paměťové karty. Starší typy fotoaparátů nepodporují někdy větší kapacity než 512 MB či 2 GB díky jinému formátu. Novější by však vysoké kapacity již podporovat měly. Kromě kapacity paměťové karty volte jejich rychlejší modely i za cenu připlacení, neb základní rychlosti mohou brzdit sériové snímání popřípadě znemožnit natáčení videa v maximálním rozlišení a frekvenci. Rozdíl v ceně oproti pomalejším kartám obvykle není veliký a určitě se vyplatí.

Většina fotoaparátů dnes používá Secure Digital (SD) karty, které jsou nejlevnější a nejuniverzálnější. Dokonce existuje i jejich nová varianta SDHC s vysokou kapacitou od 4 GB. Jejich velkou výhodou jsou kromě nízké ceny též malé rozměry, solidní rychlosti a široká podpora i jiných zařízení. Kromě nich existují ještě menší verze jako MicroSD a MiniSD, jež se používají ve fotoaparátech spíše výjimečně, jsou však součástí mobilů a některých videokamer či kapesních počítačů. Výhodou je kompatibilita s SD kartami pomocí příslušných adaptérů, takže je lze většinou použít i ve fotoaparátech podporujících pouze velikost SD. Zpětně to však neplatí, neb SD karty se do malého slotu obvykle nevejdou.

Další používanou paměťovou kartou je MMC, velikostí je shodná s SD a její použití již příliš nedoporučuji, je pomalejší a oproti SD má spíše samé nevýhody. Většinou je sice s SD kompatibilní a je možné ji použít, nicméně spoléhat se na to nedá.

Další velmi rozšířenou kartou je Compact Flash (CF), od níž se však již zvolna ustupuje a to nejen u kompaktů a ultrazoomů, ale také u zrcadlovek (např. Nikon). Její výhodou je dlouhodobá podpora, dříve mezi fotoaparáty dominovala, dnes je již spíše jen výsadou zrcadlovek. Je rychlá, spolehlivá, avšak není již tak univerzální a její velikost je již příliš velká. Existuje ve dvou verzích I a II, které se mírně liší a kromě toho je možné někdy použít také tzv. MicroDrive, což je miniaturní pevný disk se stejným rozhraním.

Někteří výrobci používají vlastní nekompatibilní karty. Sem patří Sony, jež používá své Memory Stick (MS) Pro a Pro Duo karty, které jsou podlouhlejší. Dříve se jim dokonce lidově říkalo žvýkačky. Podporují je vlastně všechny modely Sony a jsou také ve více verzích velikosti a kapacity. Její nevýhodou je vyšší cena oproti SD kartám.

Dalším speciálním typem je xD karta, jež používají ve svých fotoaparátech firmy Olympus a FujiFilm. Tato karta je velmi malá. Nevýhodou je opět vyšší cena a menší maximální kapacita karty.

Na další typy karet a médií dnes již narazíte jen zřídka.

Nejlevněji vás paměťové karty vyjdou v počítačových obchodech, u fotoprodejců jsou obvykle znatelně dražší.

Doporučení: U fotoaparátu si zjistěte, jak velkou má vnitřní paměť a zda do ní lze ukládat snímky, dále jaké další paměťové karty ještě podporuje. Nejčastěji se setkáte s SD kartami, jež jsou nejlevnější a nejuniverzálnější, občas lze použít i starší MMC karty. U zrcadlovek jsou pak více obvyklé karty CF. Sony však používá MS karty a Olympus a FujiFilm zase xD karty. Dejte si tedy pozor, abyste koupili ten správný typ. Pro použití doporučuji min. 512 MB, nejlépe větší dle použití, ceny hodně poklesly, tak 2 nebo 4 GB karta by neměl být problém. Kromě kapacity se zaměřte i na jejich rychlost, která se udává v násobcích základní rychlosti. Doporučuji koupit rychlejší verzi, aby vás pomalá zbytečně neomezovala, rozdíl v ceně je totiž minimální.

12. Video a další multimediální funkce

Většina kompaktů umožňuje nahrávat videosekvence v různém rozlišení a kvalitě. Tato funkce je žádána hlavně mezi amatéry. Pokud máte zájem video natáčet, volte fotoaparáty s rozlišením VGA a vyšším. Některé fotoaparáty umožňují nastavit rozlišení videa 1280x720, což již je velmi dobrá kvalita. Zjistěte si, zda není video omezené určitou délkou a kolik snímků za sekundu nabízí. Pro plynulé video je třeba alespoň 25 snímků za sekundu. Také je třeba se ujistit, zda tuto frekvenci snímkování podporuje i v maximálním rozlišení.

Užitečná funkce je i nahrávání zvuku a současné zoomování nebo dokonce ostření. Optejte se nebo vyzkoušejte, zda jsou tyto funkce podporovány. Kvalita videa a nahrávka může být ve více druzích formátu, jež se liší kompresí a možnostmi dalšího zpracování. Na jedné straně se setkáte s MJPEG formáty (zapouzdřenými do AVI či MOV souborů) a MPEG formáty.

Pokud chcete natáčet video, opatřete si také dostatečnou kapacitu paměťové karty a nezapomeňte, že jste v délce omezeni i kapacitou baterií.

Občas se setkáte i s dalšími užitečnými multimediálními funkcemi jako je MP3 přehrávač, přehrávač videa, audiozáznamník (nahrávač zvuků), cestovní průvodce, webkamera, úložný disk vnitřní paměti a mnohé další.

Videosekvence ani jiné multimediální funkce nenabízejí zrcadlovky, jež jsou už z principu určené na fotografování.

Doporučení: Video je součástí většiny kompaktů, liší se u nich však rozlišením, frekvencí, kvalitou a také ukládaným formátem. Pokud hodláte video často natáčet, porozhlédněte se po modelech s vyšším rozlišením a kvalitou videa. Ostatní multimediální funkce již nemají zdaleka všechny kompakty, ty vybavené pak nazýváme multimediálními.

13. Formáty a rozlišení uložených snímků a možnosti editace

Fotografie se standardně dají ukládat v několika rozlišeních, kromě maximálního rozlišení, jež obvykle odpovídá efektivnímu rozlišení snímacího čipu, je ještě k dispozici několik nižších rozlišení, jež umožňují ušetřit kapacitu paměťové karty. V některých případech jsou zde ještě naopak větší interpolované rozlišení, jejich kvalita je však obvykle nižší a ne vždy přinášejí výhodu oproti maximálnímu reálnému rozlišení.

Dále jde obvykle nastavit kvalitu, která je dána kvalitou JPEG komprese. JPEG formát je ztrátovou kompresí bitmapového obrazu, který výrazně ušetří místo a zároveň nezhorší příliš kvalitu originálního snímku. Z toho důvodu většina fotoaparátu ukládá přímo a jen do něj i přes jistou ztrátu informace, která se projeví někdy mírnými artefakty a nepřesnostmi na hranách objektů a jemné struktuře. V praxi to však většině uživatelů nevadí.

Vyspělejší fotoaparáty nabízejí ukládání do bezztrátového TIFFu nesoucího celou informaci, ale výrazně většího souboru či RAW formátu, jež je nutné dodatečně vyvolat v počítači. Tato možnost je standardní u zrcadlovek a pak u pokročilejších kompaktů a ultrazoomů.

Pokud jste se řídili radami výběru fotoaparátu dle parametrů a funkcí, tak nyní nadešel čas na konkrétnější výběr na předvánočním trhu.

Fotoaparáty jsme rozdělili do několika tříd podle způsobu použití a u každé uvedli několik nejvhodnějších zástupců seřazené podle výhodnosti koupě v dané kategorii, tedy z hlediska kvalita, výkon a funkcí za danou cenu. Předem se omlouvám, že přehled nebude kompletní a vybíráme jen osvědčené a spolehlivé modely. V diskuzi můžete klidně připojit jiné doporučení a favority k nákupu.

Vánoční tipy na nákup v jednotlivých kategoriích:

1. Levné kompakty do 5 000 Kč

Levné kompakty jsou určené pro šetřílky a naprosté začátečníky, nabízejí nejčastěji plnou automatiku a jednoduché ovládání. Chybí jim obvykle pokročilejší funkce. Svoji třídu uživatelů si však dobře najdou. Obvykle jsou totiž lehké a líbivé a za svoji cenu mají co nabídnout. Musíte se však u nich připravit na jisté kompromisy v rychlosti, funkcích a kvalitě obrazu, ale i u nich se dají najít povedené fotoaparáty.

1. Canon PowerShot A570 IS - 7,4 Mpx CCD, 4-násobný optický zoom (35-140 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,6-5,5, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2000-15 s, ISO až 1600, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 5 000 Kč

Canon_PowerShot_A570_IS

Canon opět ukazuje, že ve třídě nejlevnějších kompaktů nabízí optimálně vyvážené funkce, kvalitu provedení i obrazu za příznivou cenu, čímž si získává naše největší doporučení.

2. Samsung Digimax S1050 - 10,3 Mpx CCD, 5-násobný optický zoom (38-190 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,4, rozsah expozičních časů 1/2000-15 s, ISO až 1600, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 7,5 cm LCD, video 800x600, AA baterie, české menu, cena: okolo 4 500 Kč

Samsung_Digimax_S1050

Samsung nabízí hezký spolehlivý spolehlivý stylový kompakt s velkým displejem a manuálními režimy za více než příznivou cenu, které jen tak neodoláte.

3. Kodak EasyShare Z885 - 8 Mpx CCD, 5-násobný optický zoom (36-180 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,1, rozsah expozičních časů 1/2000-60 s, ISO až 8000, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 4 500 Kč

Kodak_EasyShare_Z885

Pro Kodak hraje především příznivá cena a velmi dobře využitelné parametry, v této kategorii se určitě neztratí.

4. Panasonic Lumix DMC-LZ6 - 7,2 Mpx CCD, 6-násobný optický zoom (37-222 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,5, rozsah expozičních časů 1/2000-3 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P režim expozice, SD karty, 5 cm LCD, video 848x480, AA baterie, české menu, cena: okolo 4 500 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_LZ6

LZ6 od Panasonicu má tradičně velmi kvalitní optiku se stabilizací a pěkný rozsah zoomu, na lepší hodnocení mu chybí manuální režimy a více funkcí.

5. Casio Exilim EX-Z77 - 7,2 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (37-111 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,4, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 800, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,5 cm LCD, video 848x480, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 4 500 Kč

Casio_Exilim_EX_Z77

Zajímavý model od Casia nabízí manuální režimy a kvalitní provedení.

6. Nikon CoolPix L15 - 8 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (35-105 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,7, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/1500-4 s, ISO až 1000, P režim expozice, SD karty, 7 cm LCD, VGA video, AA baterie a české menu, cena: okolo 4 500 Kč

Nikon_CoolPix_L15

Spolehlivý Nikon s jednoduchým ovládáním je vhodný pro začátečníky, ve své třídě plní přesně, co má.

7. Sony CyberShot DSC-W55 - 7,1 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (38-114 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,2, rozsah expozičních časů 1/2000-1 s, ISO až 1000, P režim expozice, MS Duo karty, 6,3 cm LCD, VGA video, české menu, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 4 500 Kč

Sony_CyberShot_DSC_W55

Sony už tradičně kvalitně zpracovaný s kvalitním displejem na soupeře ztrácí zejména horší funkční výbavou.

8. Olympus Mju 760 - 7,4 Mpx, 3-násobný optický zoom (37-111 mm ekv. kinofilmu), optický stabilizátor obrazu, světelnost 3,4-5,7, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 1600, P režimy expozice, xD karty, 6,4 cm LCD, VGA video, české menu, Li-Ion akumulátor, cena: okolo 5 000 Kč

Olympus_Mju_760

Kvalitní tělo a pěkný design je výsadou Olympusů, nyní navíc netradičně s optickým stabilizátorem.

9. FujiFilm FinePix F40 fd - 8,3 Mpx Super CCD HR, 3-násobný optický zoom (36-108 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,1, rozsah expozičních časů 1/2000-3 s, ISO až 2000, P, A, S režimy expozice, xD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, cena: okolo 5 000 Kč

FujiFilm_FinePix_F40_fd

U FujiFilmu se tradičně setkáte s kvalitním provedením a vyváženými funkcemi,začátečníkům však bude chybět české menu.

10. Pentax Optio A20 - 10 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (38-114 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,4, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2000-4 s, ISO až 800, P, A, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, cena: okolo 5 000 Kč

Pentax_Optio_A20.jpg

Pentax Optio A20 je již starší model, ale svým kvalitním provedením se neztratí ani dnes a to ani s anglickým menu.

2. Kompakty střední třídy do 10 000 Kč

Dražší kompakty již mají více funkcí a možností nebo vynikají lepším zpracováním a stylem, mluvíme pak o stylových fotoaparátech. V této kategorii najdou své zástupce i náročnější uživatelé, kteří chtějí kompaktní fotoaparát.

1. Canon PowerShot A650 IS - 12,1 Mpx CCD, 6-násobný optický zoom (35-210 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,8, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2000-15 s, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 10 000 Kč

Canon_PowerShot_A650_IS

PVelmi dobře vyvážené funkce a použití, vysoké rozlišení snímacího čipu a pěkný rozsah zoomu s optickou stabilizací potěší i náročnější amatéry, opět král našeho doporučení dražších kompaktů.

2. Panasonic Lumix DMC-FX100 - 12,2 Mpx CCD, 3,6-násobný optický zoom (28-100 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,6, rozsah expozičních časů 1/2000-60 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 6400, P režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, video 1280x720, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 9 500 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_FX100

Širokoúhlý začátek, optická stabilizace a kvalitní video v pěkném těle si Vás může získat.

3. Kodak EasyShare Z1275 - 12,1 Mpx CCD, 5-násobný optický zoom (36-180 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,1, rozsah expozičních časů 1/2000-8 s, ISO až 3200, P, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, video 1280x720, AA baterie, české menu, cena: okolo 5 500 Kč

Kodak_EasyShare_Z1275

Perfektní poměr ceny a výkonu, kvalitní video, velké rozlišení čipu a 5-násobný zoom určitě zaujmou.

4. FujiFilm FinePix Z100 fd - 12 Mpx Super CCD HR, 5-násobný optický zoom (36-180 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,8-4,8, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 6400, P, A, S, M režimy expozice, xD, CF karty, 6,7 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, cena: okolo 7 000 Kč

Sony_CyberShot_DSC_W55

Pěkný model FujiFilmu s dobrou funkční výbavou za zajímavou cenu ovšem bez češtiny.

5. Casio Exilim EX-Z1200 SR - 12,1 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (37-111 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,4, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 400, P režim expozice, SD karty, 7 cm LCD, video 848x480, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 9 000 Kč

Casio_Exilim_EX_Z1200_SR

Opět velmi pěkné Casio s velkým displejem a vyváženou funkční výbavou.

6. Sony CyberShot DSC-W200 - 12,1 Mpx Super CCD HAD, 3-násobný optický zoom (38-114 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,5, rozsah expozičních časů 1/2000-1 s, ISO až 3200, P režim expozice, MS Duo karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 8 500 Kč

Sony_CybersShot_DSC_W200

Tradiční kvalita Sony se osvědčila, jen na funkcích by šlo více zapracovat.

7. Nikon CoolPix S51 c - 8 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (38-114 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,0, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2000-4 s, ISO až 1600, P režim expozice, SD karty, 7,5 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 8 000 Kč

Nikon_CoolPix_S51c

Kvalitní kompakt zaujme zejména příznivce Nikonu a splní vše důležité.

3. Nejdražší kompakty nad 10 000 Kč

Nejdražší kompakty jsou plně vybavené s velkými možnostmi rozšíření pro náročnější uživatele či plně stylové skvosty, které mají něčím upoutat.

1. Canon PowerShot G9 - 12,1 Mpx CCD, 6-násobný optický zoom (35-210 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,8, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2500-15 s, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 7,5 cm LCD, video 1024x768, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 13 000 Kč

Canon_PowerShot_G9

Špičková třída kompaktů s nejbohatší funkční výbavou, velkým displejem a kvalitním videem a možnostmi se stane kompaktním společníkem na cesty. Canon opět vítězí poměrně s přehledem.

2. Panasonic Lumix DMC-LX2 - 10,2 Mpx CCD, 4-násobný optický zoom (28-112 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,9, rozsah expozičních časů 1/2000-60 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 7 cm LCD, video 1280x720, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 10 500 Kč

Sony_CyberShot_DSC_W55

Pěkný model Panasonicu se širokým záběrem, kvalitním videem a funkční výbavou se nikde neztratí.

3. Nikon CoolPix P5100 -12,1 Mpx CCD, 3,5-násobný optický zoom (35-105 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,7-5,3, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2000-8 s, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 10 500 Kč

Nikon_CoolPix_P5100

Také Nikon umí dělat vybavené kompakty se zajímavou doplňkovou výbavou.

4. Sony CyberShot DSC-T200 - 8,1 Mpx Super CCD HAD, 5-násobný optický zoom (35-175 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,5-4,4, rozsah expozičních časů 1/1000-1 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P režim expozice, MS Duo karty, 8,7 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 11 000 Kč

Sony_CyberShot_DSC_T200

Pokud chcete opravdu stylový kousek s velkým displejem a kvalitou, tak je tento model to pravé.

5. Canon Digital Ixus 960 IS - 12,1 Mpx CCD, 3,7-násobný optický zoom (36-133 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-5,8, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2000-15 s, ISO až 1600, P režim expozice, SD karty, 6,4 cm LCD, video 1024x768, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 11 000 Kč

Canon_Digital_Ixus_960_IS

Stylové fotoaparáty Canonu mají velmi kvalitní provedení těla i objektivu, jeho koupí chybu neuděláte.

6. Olympus Mju 1200 - 12,4 Mpx, 3-násobný optický zoom (35-105 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,7, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 6400, P režim expozice, xD karty, 6,9 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 11 000 Kč

Olympus_Mju_1200

Odolné tělo, velký displej a stylový vzhled je u Mju řady již tradicí.

4. Levnější EVF ultrazoomy do 8 000 Kč

Levné EVF ultrazoomy nabízejí téměř plné manuální funkce, mají však menší rozsah a množství funkcí a výbavy a též většinou levnější provedení.

1. FujiFilm FinePix S6500 fd -6,3 Mpx Super CCD HR, 10,7-násobný optický zoom (28-300 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,9, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, xD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, cena: okolo 7 500 Kč

FujiFilm_FinePix_S6500

Za svoji cenu velmi výhodná koupě dobře ergonomického těla a obrazem s nízkou hladinou šumu. Tímto modelem se FujiFilm vytáhnul.

2. Panasonic Lumix DMC-FZ8 - 7,2 Mpx CCD, 12-násobný optický zoom (36-432 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-3,3, rozsah expozičních časů 1/2000-60 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, video 848x480, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 8 000 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_FZ8

Ultrazoom Panasonicu s rychlým ostřením a kvalitním objektivem s optickou stabilizací opět získává své body a oblibu.

3. Kodak EasyShare Z812 IS -8,2 Mpx CCD, 12-násobný optický zoom (36-432 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,8, rozsah expozičních časů 1/2500-16 s, optický stabilizátor, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,4 cm LCD, video 1280x720, AA baterie, české menu, cena: okolo 8 000 Kč

Kodak_EasyShare_Z812

Ultrazoom Kodaku zaujme příjemnou cenou, optickou stabilizací a kvalitním videem.

4. Canon PowerShot SX100 IS - 8 Mpx CCD, 10-násobný optický zoom (36-360 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,3, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/2500-15 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 7 500 Kč

Canon_PowerShot_SX100_IS

Tradičně dobře vyvážené funkce jsou již u Canonu tradicí i u levného ultrazoomu.

5. Sony CyberShot DSC-H3 - 8,1 Mpx CCD, 10-násobný optický zoom (38-380 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,5-4,4, rozsah expozičních časů 1/2000-30 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P, M režimy expozice, MS Duo karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 7 000 Kč

Sony_CyberShot_DSC_H3

Sony DSC-H3 nabízí kvalitní tělo a objektiv za příjemnou cenu.

6. Olympus SP-510 UZ -7 Mpx, 10-násobný optický zoom (38-380 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-3,7, rozsah expozičních časů 1/1000-15 s, ISO až 4000, P, A, S, M režim expozice, xD karty, 6,4 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 6 000 Kč

Olympus_SP_510_UZ

Velmi levný ultrazoom Olympusu nabízí za svoji cenu hodně, jen optická stabilizace bude chybět.

7. FujiFilm FinePix S5700 - 7,1 Mpx CCD, 10-násobný optický zoom (36-108 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,5-3,7, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 1600, P, A, S, M režimy expozice, xD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, cena: okolo 4 500 Kč

FujiFilm_FinePix_S5700

Velmi levný ultrazoom, s nejlepším poměrem funkcí a ceny.

5. Dražší EVF ultrazoomy od 8 000 Kč

Dražší ultrazoomy již nabízejí většinou více funkcí a možností.

1. Canon PowerShot S5 IS - 8 Mpx CCD, 12-násobný optický zoom (36-432 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,7-3,5, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/3200-15 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 10 500 Kč

Canon_PowerShot_S5_IS

Nový ultrazoom Canonu nabízí ještě bohatší funkce a výbavu než jeho předchůdce.

2. FujiFilm FinePix S9600 Zoom - 9,1 Mpx Super CCD HR, 10,7-násobný optický zoom (28-300 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,9, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 1600, P, A, S, M režimy expozice, xD, CF karty, 5 cm LCD, VGA video, AA baterie, cena: okolo 10 000 Kč

FujiFilm_FinePix_S9600_Zoom

Velmi kvalitně provedené ergonomické tělo je vhodné i pro pokročilejší fotografy, optický stabilizátor citelně chybí.

6. Kompaktní ultrazoomy

Kompaktní ultrazoomy nabízejí větší než 7-násobný zoom v malém kompaktním těle.

1. Samsung NV7 OPS - 7,2 Mpx CCD, 7,1-násobný optický zoom (38-270 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-3,7, rozsah expozičních časů 1/1500-15 s, optická stabilizace obrazu, ISO až 1000, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 6 500 Kč

Samsung_NV7_OPS

Pěkný funkčně velmi dobře vybavený stylový ultrazoom za velmi výhodnou cenu.

2. Panasonic Lumix DMC-TZ3 - 7,2 Mpx CCD, 10-násobný optický zoom (28-280 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,3-4,9, rozsah expozičních časů 1/2000-60 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P režim expozice, SD karty, 7,5 cm LCD, video 848x480, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 8 500 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_TZ3

Rychlý, spolehlivý ultrazoom pro začátečníky s kvalitním objektivem začínajícím na širokoúhlém ohnisku a optickou stabilizací.

3. Casio Exilim EX-V8 Hi-Zoom - 8,1 Mpx CCD, 7-násobný optický zoom (38-266 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,4-5,3, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/800-60 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, video 848x480, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 8 500 Kč

Canon_EOS_1Ds_Mark_III

Unikátní ultrazoom s periskopovým objektivem uvnitř těla nabízí pěkný design a optickou stabilizaci.

4. Pentax Optio Z10 - 8 Mpx CCD, 7-násobný optický zoom (38-266 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,5-5,4, optický stabilizátor obrazu, rozsah expozičních časů 1/1440-4 s, ISO až 3200, P režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, cena: okolo 7 000 Kč

Pentax_Optio_Z10

Pěkný funkčně velmi dobře vybavený stylový ultrazoom za velmi výhodnou cenu se rozhodně neztratí a to ani bez českého menu.

7. Superzoomy

Superzoomy nabízejí optický zoom větší než 15-násobný a tento rok se s nimi doslova roztrhl pytel.

1. Panasonic Lumix DMC-FZ18 - 8,1 Mpx CCD, 18-násobný optický zoom (28-504 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-3,3, rozsah expozičních časů 1/2000-60 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 6400, P, A, S, M režimy expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, video 848x480, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 10 500 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_FZ18

Rychlý a spolehlivý superzoom s kvalitním světelným a stabilizovaným objektivem nabízí navíc příjemnou cenu.

2. Sony CyberShot DSC-H9 - 8,1 Mpx Super CCD HAD, 15-násobný optický zoom (31-465 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,7-4,5, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 3200, P, A, S, M režimy expozice, MS Duo karty, 7,5 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 11 000 Kč

Sony_CyberShot_DSC_H9

Sony s velkým výklopným displejem a infračerveným snímáním oceníte.

3. Olympus SP-560 UZ - 8 Mpx, 18-násobný optický zoom (27-486 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,5, rozsah expozičních časů 1/2000-480 s, ISO až 6400, P, A, S, M režim expozice, xD karty, 6,4 cm LCD, VGA video, AA baterie, české menu, cena: okolo 11 000 Kč

Olympus_SP_560

Olympus nabízí perfektní ergonomii držení a velmi vydařené menu s nápovědou pro začátečníky s bohatou škálou funkcí.

4. Samsung Digimax Pro 815 - 8 Mpx CCD, 15-násobný optický zoom (28-420 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,2-4,6, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, optická stabilizace obrazu, ISO až 800, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 8,8 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, cena: okolo 12 000 Kč

Samsung_Digimax_Pro_815

Milovníci velkých těl, displejů a kvalitních objektivů zajásají, jen mohl být stabilizovaný a rychlejší.

5. FujiFilm FinePix S8000 fd - 8 Mpx CCD, 18-násobný optický zoom (27-486 mm ekv. kinofilmu), světelnost 2,8-4,5, rozsah expozičních časů 1/2000-4 s, optický stabilizátor obrazu, ISO až 6400, P, A, S, M režimy expozice, xD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, AA baterie, cena: okolo 8 000 Kč

FujiFilm_FinePix_S8000_fd

FujiFilm přináší ultrazoom za velmi příznivou cenu, navíc už je také opticky stabilizovaný.

8. Multimediální kompakty

Multimediální fotoaparáty nabízejí funkci vše v jednom, neboť umí kromě fotografování a natáčení videa navíc též přehrávat písničky a video a další funkce.

1. Samsung Digimax i85 PMP - 8,2 Mpx CCD, 5-násobný optický zoom (36-180 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,5-4,9, rozsah expozičních časů 1/2000-16 s, optická stabilizace obrazu, ISO až 1600, P režim expozice, SD karty, 7,6 cm LCD, video 800x592, Li-Ion akumulátor, české menu, multimediální funkce (přehrávač MP3 a videa), cena: okolo 8 500 Kč

Samsung_Digimax_i85_PMP

Vydařený multimediální fotoaparát vás svoji univerzalitou nadchne, perfektní věcička pro milovníky vše v jednom a kompaktním těle.

9. Outdoorové kompakty

Outdoorové kompakty jsou určené pro fotografování v terénu a pod vodou, jsou tak většinou vodotěsné a nárazuvzdorné.

1. Olympus Mju 790 SW -7,1 Mpx, 3-násobný optický zoom (38-114 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,5-5,0, rozsah expozičních časů 1/1000-4 s, ISO až 1600, P režim expozice, xD karty, 6,4 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, české menu, vodotěsný a odolný, cena: okolo 7 000 Kč

Olympus_Mju_790_SW

Kompakt do hor a terénu za velmi příznivou cenu jen tak něco nezničí.

2. Pentax Optio W30 - 7,1 Mpx CCD, 3-násobný optický zoom (38-114 mm ekv. kinofilmu), světelnost 3,3-4,0, rozsah expozičních časů 1/2000-4 s, ISO až 3200, P režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, VGA video, Li-Ion akumulátor, vodotěsný, cena: okolo 7 000 Kč

Pentax_Optio_W30

Pěkný stylový a navíc vodotěsný fotoaparát, který nabídne fotografování i pod vodou.

10. Amatérské levné digitální zrcadlovky do 30 000 Kč

Amatérské levné digitální zrcadlovky jsou určené převážně začínajícím fotografům, kteří to myslí s fotografií vážně a vyžadují zrcadlovku.

1. Nikon D80 - 10,2 Mpx CCD, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, cena za tělo: okolo 24 500 Kč

Nikon_D80

Vydařená zrcadlovka Nikonu pro amatéry pro ty, kteří nemají na dražší modely, nahrazuje populární D70.

2. Samsung GX-10 - 10,2 Mpx CCD, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, protiprachová ochrana, optický stabilizátor na snímacím čipu, cena za tělo: okolo 22 000 Kč

Samsung_GX_10

Odolná stabilizovaná zrcadlovka s protiprachovou ochranou je nyní nabízena za velmi příznivou cenu, jde o dvojče Pentaxu K10 D.

3. Pentax K10 D - 10,2 Mpx CCD, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, protiprachová ochrana, optický stabilizátor na snímacím čipu, cena za tělo: okolo 22 000 Kč

Pentax_K10D

Odolná stabilizovaná zrcadlovka s protiprachovou ochranou je nyní nabízena za velmi příznivou cenu.

4. Canon EOS 400D - 10,1 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 16 500 Kč

Canon_EOS_400D

Tradiční pokračovatel úspěšné amatérské řady Canonu nyní s protiprachovým filtrem je nyní nabízen za nízkou cenu.

5. Olympus E-510 - 10 Mpx Live MOS, rozsah expozičních časů 1/4000-60 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,4 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, Live View, optická stabilizace snímacího čipu, české menu, cena za tělo: okolo 20 000 Kč

Olympus_E_510

Olympus nabízí protiprachovou ochranu, stabilizaci na snímači a k tomu ještě živý náhled, navíc vše za příznivou cenu v kompaktním těle.

6. Sony Alpha 100 - 10,2 Mpx CCD, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, protiprachová ochrana, optický stabilizátor na snímacím čipu, cena za tělo: okolo 12 000 Kč

Sony_Alpha_100

Zrcadlovka s protiprachovou ochranou a stabilizací na čipu je nyní ve výprodeji za perfektní cenu, které se těžko odolává.

7. Nikon D40x - 10,2 Mpx CCD, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, cena za tělo: okolo 15 000 Kč

Nikon_D40x

Nikon D40x je vstupní amatérská zrcadlovka za příznivou cenu.

8. Olympus E-410 - 10 Mpx Live MOS, rozsah expozičních časů 1/4000-60 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,4 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, Live View, české menu, cena za tělo: okolo 13 000 Kč

Olympus_E_410

Nejmenší zrcadlovka na světě může přesvědčit o koupi nejen velmi nízkou cenou, ale také svými rozměry, protiprachovou ochranou a živým náhledem.

9. Pentax K100 D Super - 6,1 Mpx CCD, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, optický stabilizátor na snímacím čipu, cena za tělo: okolo 13 500 Kč

Pentax_K100_D_Super

Pentax K100 D ve vylepšené verzi za velmi příznivou cenu nabízí stabilizovaný čip a vydařené ovládání.

11. Poloprofesionální dražší digitální zrcadlovky do 50 000 Kč

Poloprofesionální zrcadlovky jsou optimální volbou pro náročnější fotografy, které nepotřebují nebo nemají dostatek peněz na nejdražší profesionální modely.

1. Nikon D300 - 12,3 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 6400, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 7,5 cm LCD, Li-Ion akumulátor, Live View, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 47 500 Kč

Nikon_D300

Nikon D300 s novým unikátním CMOS čipem, živým náhledem, protiprachová ochranu a velmi bohatou nabídku funkcí a příslušenství, potěší nejednoho vážnějšího zájemce o fotografování.

2. Canon EOS 40D - 10,1 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 7,5 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 31 000 Kč

Canon_EOS_40D

Cenový trhák v oblasti poloprofi fotoaparátů nebude mít o prodej nouzi.

3. Sony Alpha 700 - 12,2 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, ISO až 6400, P, A, S, M režim expozice, CF, MS Duo karty, 7,5 cm LCD, Li-Ion akumulátor, protiprachová ochrana, optický stabilizátor na snímacím čipu, cena za tělo: okolo 44 500 Kč

Sony_Alpha_700

Nová Alpha s CMOS čipem a bohatými funkcemi úspěšně vstupuje do poloprofi třídy.

4. Olympus E-3 - 10 Mpx Live MOS, rozsah expozičních časů 1/8000-60 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,4 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, Live View, optická stabilizace snímacího čipu, české menu, cena za tělo: okolo 44 000 Kč

Olympus_E_3

Nástupce E-1 nově obohacený živým náhledem a stabilizací v odolném a kvalitním těle si najde zastánce i mezi profesionály.

5. FujiFilm FinePix S5 Pro - 12,3 Mpx Super CCD SR II, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, cena za tělo: okolo 41 000 Kč

FujiFilm_FinePix_S5_Pro

Tradiční povedená S5 Pro s profesionálními funkcemi za příznivou cenu a Super CCD čipem má opravdu co nabídnout.

6. Panasonic Lumix DMC-L10 - 10,1 Mpx Live MOS, rozsah expozičních časů 1/8000-60 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, Live View, optická stabilizace snímacího čipu, české menu, cena za tělo s objektivem Leica Vario-Elmar 14-50 mm/2,8-3,5 ASPH: okolo 35 000 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_L10

Vydařená kombinace zrcadlovky, živého náhledu, menšího těla a velmi kvalitního objektivu potěší.

7. Panasonic Lumix DMC-L1 - 7,5 Mpx Live MOS, rozsah expozičních časů 1/4000-60 s, ISO až 1600, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, Live View, české menu, cena za tělo s objektivem Leica Vario-Elmar 14-50 mm/2,8-3,5 ASPH: okolo 42 000 Kč

Panasonic_Lumix_DMC_L1

Tradiční L1 s protiprachovou ochranou a živým náhledem si najde i své kupce.

12. Drahé profesionální digitální zrcadlovky nad 50 000 Kč

Nejdražší fotoaparáty určené profesionálům si koupí opravdu jen nejnáročnější, pro které je fotografování živobytí nebo opravdu hodně velký koníček.

1. Canon EOS 1D Mark III - 10,1 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, CF, SD karty, 7,5 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 105 000 Kč

Canon_EOS_1D_Mark_III

Optimální volba pro profesionálního reportážního fotografa s vysokou rychlostí snímání.

2. Nikon D3 - 12,1 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 25600, P, A, S, M režim expozice, SD karty, 7,5 cm LCD, Li-Ion akumulátor, Live View, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 129 000 Kč

Nikon_D3

Nový vlajkový král Nikonu nabízí plný formát kinofilmového políčka a rychlé snímání v jednom, nyní navíc i se živým náhledem.

3. Canon EOS 1Ds Mark III - 21,1 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, CF, SD karty, 7,5 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 200 000 Kč

Canon_EOS_1Ds_Mark_III

Tradiční král rozlišení digitálních zrcadlovek pro velkoformátové fotografie a s velkým displejem naláká nejednoho profesionála.

4. Canon EOS 5D - 12,8 Mpx CMOS, rozsah expozičních časů 1/8000-30 s, ISO až 3200, P, A, S, M režim expozice, CF karty, 6,3 cm LCD, Li-Ion akumulátor, ochrana proti prachu, cena za tělo: okolo 65 000 Kč

Canon_EOS_5D

Odlehčený fotoaparát s plnoformátovým snímačem za velmi příznivou cenu naláká nejednoho zájemce.

Závěr

Pokusili jsme se vám poradit a usnadnit koupi fotoaparátu a upozornit na zásadní věci. Zároveň přinesli doporučení na několik konkrétních modelů v každé kategorii. Konečná volba však stále zůstává na vás.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...