Vybíráme počítač pro ..... milionáře

  • 21
Probouzíte se často propocení s představou výhry velkého množství peněz a nemáte rádi procitnutí do hořké reality prázdné peněženky? Dnešní díl seriálu vám umožní snít o trochu déle než obvykle. Nechá vás snít o ideálním počítači.

Přestože hlavním kritériem při výběru “ideální“ sestavy je maximální výkon, použité komponenty budou stále patřit do světa smrtelníků. Nečekejte tedy disková pole s kapacitou 500 GB, 4 GB operační paměti ani plazmový displej. Všechny komponenty budou 100% PC kompatibilní a dostupné ve většině obchodů s výpočetní technikou.

Procesor, základní deska a paměť:

Sestavu jsme se rozhodli postavit na platformě Intel Pentium 4. Výkonově je na vrcholu současné nabídky a cena není rozhodující. Základní deska Intel Maryville je zárukou absolutní kompatibility. Je vybavena 478 pinovou paticí, síťovou kartou a integrovaným audio čipem AC’97. Samozřejmostí je i podpora, někdo by řekl spíše nutnost, použití RDRAM pamětí, v našem případě o celkové velikosti 512 MB. Plně využít takovou kapacitu dá hodně práce jak střihačům videa, tak databázovým specialistům o ostatních ani nemluvě. Při výběru procesoru nemáme příliš na výběr. Když Pentium 4, tak rozhodně na nejvyšší frekvenci 2GHz.  

Grafická karta:

Při výběru grafické karty nezbývá, než se rozhodnout mezi nejnovějším modelem s čipem nVidia GeForce 3 ve verzi Deluxe s integrovaným tunerem a video vstupem/výstupem nebo žhavou novinkou od firmy ATI, Radeon 8500 All-In-Wonder s obdobnou výbavou jejíž preview si můžete přečíst zde. Nad GeForce 3 vyniká jak výkonem, tak hlavně větší podporou pro zpracování videosignálu. Integrovaný FireWire řadič podporující přímé propojení digitální DV kamery a počítače, digitální výstup prostorového zvuku umožňující připojení externího dekodéru, ale například i samostatný čip starající se o dekódování DVD videa mluví ve prospěch ATI. V úvahu je nutné vzít i fakt, že oproti All-In-Wonder verzím grafických karet ATI působí integrace TV tuneru a videovstupů u modelů s čipem GeForce jako růžová kravata ve smokingu.

Monitor:

Při výběru monitoru pocítíme volnost výběru bez ohledu na cenu ještě více než u ostatních komponent. Výběr je veliký. 20+ palcoví giganti s ultraplochými obrazovkami zvučných jmen jako jsou Sony FD Trinitron, Samsung DynaFlat, Hitachi ErgoFlat a další. Základní vlastností všech zmíněných technologií je špičková kvalita obrazu a  velká pracovní plocha. Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost vakuových obrazovek a prostorová náročnost jimi osazených monitorů. Naštěstí již existuje alternativa k nemotorným obrazovkám a to ve formě LCD displejů. Z technologie vycházející absolutní plochost, krystalická ostrost obrazu a nízká hmotnost mluví jednoznačně pro. Vyšší cena u modelů s úhlopříčkou větší než 17 palců mluví proti.

Pevný disk a CD-RW/DVD:

Pevný disk jsme zvolili od firmy Western Digital. Má kapacitu 100 GB a jeho plotny se otáčí rychlostí 7200 otáček za minutu. Pokud by vás snad někdy stalo, že máte málo místa pro uložení dvacátého filmu a pětitisícé MP3 skladby, můžete si nashromážděná data zálohovat na CD-RW mechanice Plextor s dvacetičtyřnásobnou rychlostí zápisu a desetinásobnou rychlostí přepisu. Přehrávat DVD filmy a studovat nejnovější elektronické encyklopedie vám umožní šestnáctirychlostní DVD mechanika.  

Zvuková karta a reproduktory:

Nepředpokládáme, že každý druhý fanoušek výpočetní techniky denně sní o osmistopém audio záznamu. Proto jsme se rozhodli do “snové“ sestavy umístit novou zvukovou kartu SoundBlaster od firmy Creative s čipem Audigy ve verzi Platinum jejíž preview si můžete přečíst zde. Vysoká kvalita audio výstupu, integrovaný FireWire řadič, dekodér Dolby Digital, digitální vstup/výstup a externí panel plně zpřístupňující veškeré konektory nás přesvědčil o správnosti výběru. Další variantou byla zvuková karta od firmy Hercules - Guillemont s obdobnou výbavou a podporou vícestopého záznamu. Ve prospěch SoundBlasteru rozhodla podpora přehrávání 24 bitového audiosignálu s vzorkovací frekvencí až 96 kHz.  

Herní ovladače:

Pokud budete chtít hrát hry, budete potřebovat patřičné ovladače. Ani zde není co řešit vybereme si vyhovující model od osvědčených firem jako Logitech a Microsoft. V případě volantu a joystiku by neměla chybět podpora funkce Force-Feedback, převádějící některé herní situace, jako výbuch nebo náraz 

Internet a komunikace:

Jelikož sníme o počítači a nikoliv o patřičně dimenzované pevné lince, tak pro surfování internetem, čtení elektronické pošty a občasné stahování dat v řádech megabajtů mnohdy postačí i 56kbit modem popřípadě 64kbit ISDN Nacházíte-li se ale v oblasti, kde se lze připojit kabelem nebo nepříliš drahým mikrovlným spojem, určitě o tom zauvažujte.

Shrnutí:

Pokud máte přebytečných cca 180 000 korun, můžete si pořídit počítač snů, který vám bude každý závidět. Suma je to obrovská, ale získáte za ní supervýkonný stroj, který bude budit respekt i za několik let. Na druhé straně snů máme každý požehnaně, a tak se může stát, že místo superpočítače se vydáte na cestu kolem světa. Rozhodnutí je na vás, ale pospěšte si, už "svítá".