I programy jdou stlačit, jako kniha v tiskařském lisu

I programy jdou stlačit, jako kniha v tiskařském lisu

Vybrali jsme 7 programů, které zabalí, co se dá

  • 25
Mohlo by se zdát, že sláva kompresních programů, tedy nástrojů, které umí zmenšit velikost souborů, pominula se zánikem disket a nástupem CD, flash disků a dalších vysokokapacitních médií.

To ovšem není ani zdaleka pravdou – kompresní programy totiž nevyřadí ze hry ani razantní nástup vysokorychlostního připojení k internetu – užitečné budou určitě i nadále. Kompresní programy přijdou ke slovu, třeba když potřebujete bezpečně poslat e-mailem soubor chráněný heslem, nebo nahrát větší soubor na stahovací servery, jako je třeba Rapidshare. Také mnoho zajímavých a užitečných souborů na internetu je zabaleno v některém z běžné používaných kompresních formátů. Zkrátka, bez programu na práci s komprimovanými archívy se váš počítač jen těžko obejde.

Při práci s komprimovanými archívy byste se určitě neměli spokojit s funkcemi vestavěnými ve Windows XP, které umožňují práci pouze s balíčky ve formátu ZIP. Na špičku mezi komerčními programy určitě patří aplikace WinRAR a WinZip. Oba nabízejí bohaté možnosti pro práci s komprimovanými archívy jako je nastavení úrovně komprese, rozdělení archívu na více částí, ochrana archívu heslem nebo vytváření samorozbalovacích archívů. Lépe vybavený je určitě WinRAR, který kromě formátu RAR pracuje i se značně rozšířeným formátem ZIP. Nevýhodou obou zmíněných programů je především nutnost za jejich použití platit. V zásadě nic vám sice nebrání v používání obou programů i po uplynutí zkušební doby, je to ovšem v rozporu s licenčními podmínkami.

WinRAR 3.71 stahujte ze Slunečnice zde. (1,4 MB, shareware)

WinZip 11.1 stahujte ze Slunečnice zde (5,4 MB, shareware), češtinu najdete zde.

WinRAR

Stejně jako ve většině dalších skupin softwaru, i mezi kompresními nástroji existují alternativy dostupné zdarma, představme si krátce ty nejlepší.

7-Zip

Velmi oblíbenou, zdarma dostupnou náhradou komerčně distribuovaných kompresních programů je 7-Zip. Tato open source aplikace zvládne pracovat s vlastními i standardně používanými formáty komprimovaných balíčků, především vytváří a rozbaluje ZIP archívy a umí rozbalit (nikoliv vytvořit) archívy ve formátu RAR. Vlastní formát programu s koncovkou 7z vyniká skvělým kompresním poměrem. Mezi funkcemi nechybí dělení archívů na části, ochrana heslem, nastavení kompresního poměru nebo vytváření samorozbalovacích archívů. 7-Zip je k dispozici v mnoha různých jazycích, češtinu nevyjímaje, pracuje i v operačním systému Windows Vista.

7-Zip 4.57 stahujte ze Slunečnice zde (0,8 MB, open source), verzi určenou pro přenosné USB flash disky a podobná média najdete zde. (1,1 MB, open source)

7-ZIP

ZipGenius

V souladu se svým názvem si aplikace ZipGenius samozřejmě poradí s vytvářením a rozbalováním komprimovaných archívů ve formátu ZIP, ale nejen v něm. Dalších podporovaných formátů jsou ještě asi dvě desítky, nechybí například ani RAR (jen čtení), 7z, LZH nebo TAR. Pro snazší ovládání se základní funkce programu integrují do kontextového menu pravého tlačítka myši. V aktuální verzi nechybí podpora Windows Vista.

ZipGenius 6.0.3.1150 stahujte ze Slunečnice zde. (4,9 MB, freeware)

ZipGenius 6

IZArc

Velmi schopným, bezplatně dostupným nástrojem na práci s desítkami typů komprimovaných archívů je IZArc. Mezi užitečné funkce programu patří jistě možnost vzájemné konverze formátů archívů, oprava poškozených archívů, práce s obrazy disků (formáty ISO, BIN, CDI a NRG), rozdělování a šifrování archívů nebo vytváření samorozbalovacích archívů.

IZArc 3.81 stahujte za Slunečnice zde. (3,6 MB, freeware)

IZArc

UltimateZip

Mnoho podporovaných formátů pro vytváření a rozbalování (ZIP, 7z, LHA, TAR atd.) i pouze pro rozbalování (RAR, ARJ, ACE aj.) nabízí program UltimateZip. V programu najdete mimo jiné také funkce pro šifrování komprimovaných archívů, jednoduchý nástroj na zálohování důležitých dat v komprimovaném souboru, vytváření samorozbalovacích archívů, kontrolu a opravu poškozených archívů a mnoho dalších funkcí. Práci s programem vám usnadní jednoduchý průvodce.

UltimateZip 2007 3.2 stahujte za Slunečnice zde. (3,6 MB, freeware)

UltimateZip

ALZip

S více než třiceti různými typy komprimovaných archívů pracuje aplikace ALZip. Mimo to umí přečíst i obrazy disků ve formátech (ISO a BIN). Ze zajímavých funkcí jmenujme především možnost obnovy ztracených hesel k šifrovaným ZIP archívům, rozdělování archívů na menší části nebo vytváření samorozbalovacích archívů. Z formátů pro vytváření komprimovaných archívů se vám bude hodit především ZIP, mezi formáty, které umí ALZip číst patří RAR, ACE, ARJ, CAB, TAR a mnoho dalších.

ALZip 7.0 beta 1 stahujte ze Slunečnice zde. (6,7 MB, freeware)


ALZip

Kromě představených nástrojů existuje ještě dlouhá řada programů pracujících pouze s konkrétním formátem komprimovaných archívů – nejčastěji se jedná o formát ZIP. Podělte se i vy s dalšími čtenáři v diskusi o váš názor na kompresní programy a možnosti jejich použití.