Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dojezd elektromobilů má zachránit blesková výměna baterie. Už zase?

Americká firma předvedla automatizovaný systém, který vymění baterii elektromobilu za 90 sekund. Auto tak je připravené k další jízdě rychleji než běžný vůz u pumpy. Společnost Tesla se domnívá, že zařízení otupí obavy řidičů z malého dojezdu elektromobilů.

Elektromobilce Tesla se v posledním roce skvěle daří. Vydrží ji to? | foto: REUTERS/Lucy Nicholson

Zdá se, jako by se jediný dnes úspěšný výrobce elektrických aut na světě chtěl poučit od největšího elektromobilového neúspěchu posledních let. Dnes velmi úspěšná firma Tesla, americký výrobce sportovních a luxusních elektromobilů, zavádí do praxe systém rychlé výměny baterií, který přivedl k bankrotu jinak zajímavý projekt Better Place.

Okamžitá a plně automatizovaná výměna baterií za poplatek dává zákazníkům Tesly možnost pokračovat rychle v jízdě. Podle firmy se tak hodí především pro dálkové jízdy a omezit obavy řidičů z toho, že nedojedou.

Jak to funguje?

V praxi firma postup předvedla minulý týden ve svém středisku v kalifornském Hawthorne. Během ukázky srovnávala výměnu baterií svého vozu přímo na pódiu s tankováním běžného vozu v živém přenosu.

Přímý souboj. Výměna baterie během předvádění nové technologie firmou Tesla. Nahoře je plátno, na kterém běžel přenos doplňování paliva běžného vozu.

Vůz najel mezi dvě kolejnice a zastavil. (Nebylo jasné, jestli na pokyn počítače v zařízení, či jak vlastně celá operace probíhá z pohledu řidiče.) Z prostoru pod vozem se vysunulo zařízení, které má být zčásti obměněnou částí výrobní linky Tesly, a odmontovalo spodní kryt vozu zhruba o v délce prostoru pro cestující. Pod ním leží několik metrů dlouhá sada baterií, která zmizela v prostoru pod autem. Na jeho místě se brzy objevila nová sada a po jejím upevnění auto mohlo odjet.

Mimochodem, z ukázky nebylo patrné, jak budou platit zákazníci Tesly. Ale vzhledem k vysoké úrovni zákaznické podpory a faktu, že mezi zmiňovanými výhodami bylo, že řidič nemusí vystupovat, se zdá pravděpodobné, že může platit dálkově z vozu.

Celá výměna při předvádění operace trvala něco málo přes 90 sekund (93 u prvního, 96 u druhého) a řidič během ní nemusel vystoupit. Zařízení stačilo vyměnit baterie dvou elektromobilů než na plátně řidič vozu u samoobslužné pumpy zaplatil, natankoval a odjel.

Zadarmo, nebo rychle

Linka na výměnu baterií by měla být součástí dobíjecích stanic firmy Tesla. Na těch si dnes mohou majitelé některých modelů Tesla S dobíjet baterie zdarma v rychlonabíjecích stanicích. Ty během půlhodiny doplní baterie na minimálně 85 procent kapacity, a tedy dojezd 200 či více kilometrů.

Drobné bokem

S výměnou baterie mohou být spojeny ještě další poplatky. A to v případě, že se ke stanici nevrátíte a nenecháte si znovu do vozu umístit svou starou baterii. Pak máte buď možnost Tesle doplatit rozdíl v ceně obou baterií (tj. amortizaci u své baterie), nebo si nechat baterii dopravit domů za poplatek. Ale kolik budou tyto možnosti stát a jak se bude u obou počítat cena, zatím není jasné.

Výměna baterií má být pro zákazníky placená služba navíc. "Chceme, abyste si mohli vybrat mezi rychlostí a neplacením," řekl při představení technologie šéf Tesly Elon Musk. Na kolik tohle zrychlení vyjde, ale zatím nevíme. Podle Tesly by měl zákazník zaplatit za výměnu baterií zhruba tolik jako za plnou nádrž, což v amerických cenách je cca zaplatit zhruba 50 až 80 dolarů podle typu vozu. Ztrácí se tím cenová výhoda elektromobilu, ale pro majitele vozu, který stojí v přepočtu kolem dvou milionů korun, to asi nebude velký problém.

Technologie výměny baterie má být dostupná všem vyrobeným vozům Model S, který k zákazníkům poprvé zamířil v loňském roce. S možností výměny baterií se prý u něj počítalo od začátku.

Tesla jede

Oznámení nové služby na pohled jen podtrhuje dojem, že Tesle se daří skvěle. Firma v květnu předčasně splatila půlmiliardový státní úvěr a už je financována jen ze soukromých peněz. V letošním roce zřejmě poprvé vykáže zisk. Podle nových odhadů by mohla prodat cca 21 tisíc aut, tedy o něco víc, než se čekalo. Auta si také vedou skvěle v zákaznických hodnoceních spokojenosti i v testech.

Jak to začalo. Tesla Roadster, čili sporťák pro bohaté, první model firmy Tesla.

Akcie firmy se zhodnotily za posledních pár měsíců téměř trojnásobně. V tuto chvíli má Tesla v tržní kapitalizaci cenu cca 11 miliard dolarů. I když je to cena podle všeho nadhodnocená, je to zatím příjemný problém. (Proč je cena nadhodnocená? Tesla má nyní na burze cenu čtvrtiny koncernu GM. Přitom prodává v USA maximálně 1 500 aut měsíčně, GM 250 tisíc.)

Pravda, objevila se i nepříjemnost, automobilka svolává vozy prodané během posledních dvou měsíců na opravu zadních sedadel. Ale to zřejmě Tesla přečká bez větší úhony na své pověsti. I proto, že vadu objevila dříve, než způsobila potíže zákazníkům.

Znovu a lépe?

Ale zároveň se nabízí srovnání s jinou firmou, ke které se svého času upínaly naděje fanoušků elektromobilů, firmou Better Place. Strategie Better Place stála právě na myšlence výměny baterií a obchodním modelu s tím spojeným spíše než na vývoji a výrobě nových vozů. (O obou firmách jsme na Technetu už psali.) 

Pohled na výměnu akumulátoru ve stanici Better Place. Mění se celý černý blok , který leží na manipulátoru pod vozem.

Pohled na výměnnou stanici Better Place zvenčí. Uživatelé zážitek nejvíce ze všeho přirovnávají k průjezdu myčkou.

Zákazníkům prodávala elektromobily vyráběné firmou Renault bez baterií, ty byly stále majetkem firmy. Lidé je měli v pronájmu za měsíční paušál. Baterii si mohli samozřejmě dobíjet doma, ale na cestách "doplnění paliva" probíhalo systémem dosti podobným tomu, který předvedla nyní Tesla. Ale i když zákazníci byli vcelku spokojeni, 26. května letošního roku vyhlásila bankrot.

Co za ním bylo? Především ohromné náklady na provoz systému. Firma proinvestovala zhruba půl miliardy dolarů a to ze svých prodejů nemohla pokrýt. Nestačilo ani, že měla dost kapitálu do začátku. Better Place totiž svého času vzbudila ohromné naděje a získala od investorů celkem zhruba 800 milionů dolarů, tedy cca 16 miliard korun.

Aby byla šance peníze investorům vrátit, měla firma velké plány a chtěla odstartovat na mnoha trzích najednou, od Izraele a Dánska po USA a Austrálii. Výsledky byly však rozpačité. V Izraeli, na který se firma nakonec soustředila nejvíce, měla 37 výměnných stanic za desítky milionů dolarů, přitom však zákazníkům dodala jen necelou tisícovku vozů (z toho cca 150 zaměstnancům).

Benzinky zadarmo

I když se tedy historie technologie výměny baterií může zdát odstrašují, hledání pesimistických paralel má své meze. Technologie výměny baterií je pro Teslu jen "doplňková". Většina zákazníků bude pravděpodobně dávat přednost elektřině zdarma.

Firma tak zřejmě nemusí kupovat tolik náhradních baterií, což ji ušetří nezanedbatelné náklady. Cena sady pro jeden vůz se bude patrně pohybovat někde mezi 10 až 20 tisíci dolary. (I když to Tesla oficiálně nikdy nezveřejnila, z náznaků se zdá, že se jí podařilo náklady na baterii snížit na nebývale nízké částky, proto tak nízká spodní hranice. Důvody najdete například zde.)

Přesto je do budoucna problém Tesly stejný jako u Better Place: elektromobily jsou možná na pohled levné, ale infrastruktura kolem nich není. Jedinou výhodou kalifornské firmy je, že má auto, které lidé chtějí. Jde sice jen o malou část trhu, ale kdyby měla Tesla pouze vyrábět auta, její budoucnost by byla zřejmě zaručena. Automobilka ovšem vyvíjí spoustu aktivit, které přímo s výrobou aut nesouvisí, ale bez kterých se elektromobily neobejdou.

Pusto a prázdno. Stav pokrytí USA rychlonabíjecími stanicemi (Supercharger)
Elektrokapsy. Takto by mělo být USA pokryto rychlonabíjecími stanicemi
Pokryto. Takto by měla podle firmy Tesla vypadat mapa pokrytí USA

Mapky zachycují, jak by se mělo měnit pokrytí USA rychlonabíjecími stanicemi (Supercharger) firmy Tesla v nejbližší době. První mapka zachycuje stav k červnu 2013, druhá plánovanou situaci na podzim letošního roku a třetí k roku 2015. Kružnice vyznačují vzdušnou vzdálenost, kterou by měly elektromobily od stanice dojat po půlhodinovém nabíjení.

Především staví síť dobíjecích stanic na východním i západním pobřeží USA. Dnes jich funguje osm (šest z toho v Kalifornii), v létě už bych ji mělo být téměř 30. V zimě by mělo být údajně možné přejet po jedné trase s rychlonabíjecími stanicemi z východního pobřeží USA na západní. Cena jedné stanice je podle Tesly půl milionu dolarů, provozní náklady neznáme.

Peníze od bohatých nadšenců pro nové technologie musí zaplatit jak výrobce aut, tak provozovatele sítě "čerpacích stanic s benzinem zadarmo", kterým je Tesla v podstatě také. Tenhle kardinální problém technologie výměny baterií neřeší, spíše ho zhoršuje.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Analýza: Výroba elektromobilů bude levnější než aut na benzin, zdraží opravy

Také Toyota plánuje využití technologie giga-casting.

VIDEO Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů...

Autovideo týdne: Škoda poodhaluje nový elektromobil. Elroq už ladí výrobu

Škoda poodhaluje vzhled nového elektromobilu jménem Elroq.

VIDEO Škoda Auto představí v pátek 15. března na výroční tiskové konferenci hospodářské výsledky a...

Cena niklu klesá, i když je důležitý pro výrobu baterií do elektroaut

Důl na nikl v ruském Norilsku (24. srpna 2021)

Výroba baterií do elektroaut se neobjede bez nejrůznějších kovů, mezi něž se řadí i nikl. Jeho...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Francie stopla sociální leasing elektroaut pro chudé. Došly peníze na dotace

Minielektromobil Citroën Ami má hmotnost 485 kg, z čehož přibližně 60 kg...

Francouzská vláda tento týden oznámila, že po zbytek letošního roku pozastavuje program dotací pro...

Čínský útok automobily. Podívejte se, které značky se hrnou do Evropy

Před špatným počasím posádku ochrání lehká plátěná střecha.

VIDEO Čínské automobilky byly na zahraničních trzích ještě v nedávné minulosti často přehlíženy a...

Motorismus podle ekolobbistů: malá auta místo SUV a povinné elektro do firem

Evropské leasingové společnosti mají ohromný potenciál pro elektromobilitu. Ale...

Vlivná lobbistická bruselská organizace Transport & Environment ukázala v nejnovější analýze na...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 5 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...