Vynálezárium. Aby i vaše děti věděly, že věci kolem nejsou samozřejmé

  • 4
Kde bychom byli bez vynálezu kola, inkubátoru nebo zmrzlinového kornoutu? Ovšem nejen technikou živ je člověk, také reportáž, sonet, baladu a jiné „literární technologie” kdosi vynalezl. O tom je knížka Vynálezárium.

Malé nakladatelství Běžíliška uvedlo na trh dětskou knížku, která se po svém pokouší překlenout tradovanou propast mezi praktickými kutily a techniky na jedné straně a zasněnými čtenáři a básníky na straně druhé. Vynálezárium je společným dílem básníka a textaře Robina Krále, ilustrátorky Jany Hruškové a typografky Zuzany Brečanové. Vydavatel a redaktor knížky Ing. František Havlůj PhD. je civilním povoláním jaderný inženýr.

Malou ukázku z Vynálezária, kterou si můžete pustit, pro Technet.cz namluvila známá protagonistka dětských pořadů Magdalena Reifová a své vlastní obrázky rozpohybovala ilustrátorka knížky Jana Hrušková.

Nic kolem nás není samozřejmé

O autorovi

Robin Král (*1981)

Robin Král je básník, textař a překladatel. Jeho písňové texty nazpívali Jiří Suchý, Marek Eben, Ivan Hlas, Wabi Daněk, Rudolf Pellar, Helena Štáchová, Jitka Molavcová, Tomáš Hanák, Viktor Preiss, Iva Pazderková a další.

Vydal několik knih pro děti. Mezi nejznámější patří: Šimon chce být krotitelem (Portál 2011) a Z Kroměříže do Paříže (Portál 2012). Je autorem písňových textů  pro Divadlo S+H. Spolu se skladatelem Janem Lstibůrkem vydal v roce 2012 koncepční album Blázinec.

Autoři si vybrali 53 historických i dosud sloužících vynálezů a hravou formou zpracovali někdy pravdivé, někdy pravděpodobné a někdy i zcela smyšlené příběhy jejich vzniku. To všechno seřadili do deseti kapitol, z nichž každá je tvořena souborem několika básniček napsaných v jedné z deseti tradičních básnických forem (sonet, kaligram, limerik nebo méně známé gazel, pantum a další). Kdo chce, může se v krátkých úvodech na začátku kapitol o každém z těchto „básnických vynálezů” něco málo dozvědět.

Klíčovou součástí knihy jsou ovšem samy hravé básničky a jejich výtvarné a grafické zpracování. Čtenáři od osmi let výše v nich najdou střípky příběhů o vzniku zápalek, lyží, rentgenu nebo třeba knihtisku. Z knížky jako celku by si podle autorů měli odnést povědomí o nesamozřejmosti věcí kolem nás, o tom, že téměř vše, co v běžném životě používáme, musel někdo nejdříve vymyslet a sestrojit a také o tom, že zdánlivě odlehlé oblasti techniky, výtvarna a literatury spojuje jedna zásadní věc: lidská tvořivost.