DVD-Audio

DVD-Audio | foto: Technet.cz

Vyrobte si hudební disky v takové kvalitě, jaké v obchodě nekoupíte

  • 436
Uspokojit vysoké nároky na zvukovou kvalitu je navzdory technickému vývoji poměrně obtížné. Běžně prodávaná hudební CD jsou totiž většinou zvukově kompromisní, SACD a DVD-A disky již v Čechách skoro nekoupíte. Poradíme Vám, jak si skvěle hrající DVD-A disk vyrobit doma.

Hudební formáty s vysokým rozlišením, DVD-Audio a SACD, se v masovém měřítku nijak výrazněji neujaly. Svůj podíl na tom měla především vysoká cena a slabá nabídka hudebních titulů. Hudbu na nich nyní vydávají jen audiofilská vydavatelství, fajnšmekři je mohou nakupovat pouze v Hi-Fi studiích a na high-endových výstavách.

Trochu jinak je to s DVD-Audio přehrávači. Zatímco pro formát SACD se

24/192 - co to vlastně je?

Muzika ve vysokém rozlišení

Na běžném hudebním CD je muzika uložena jako digitální signál s parametry 16 bit/44,1 kHz. To znamená, že každou sekundu nahrávky vyjadřuje 44 100 digitálních vzorků vyjádřených 16ti bitovou hodnotou.

Na DVD-Audio můžete uložit signál s parametry až 24 bit/192 kHz. Díky tomu je zvuk mnohem věrnější originálnímu záznamu - domů ji dostanete v opravdové studiové kvalitě.

vyrobilo několik samostatných a několik desítek kombinovaných modelů přehrávačů, schopnost přehrávat DVD-Audio dostalo do výbavy i mnoho DVD přehrávačů. Poznáte je podle loga DVD-Audio, nebo DVD-Video/Audio na čelním panelu. A tak jsou v českých domácnostech tisíce DVD-Audio přehrávačů, mnohdy aniž by o tom jejich majitelé věděli.

Existuje docela jednoduchý způsob, jak si DVD-Audio disk vyrobit svépomocí. Potřebujete k tomu kvalitní hudební zdroj (například soubory FLAC 24/96), software HD-Audio Solo Ultra, DVD vypalovačku a prázdný DVD-R/ DVD+R disk.

Získáváme kvalitní zdrojové soubory

Vyrábět DVD-Audio disky z průměrných nahrávek by samozřejmě nemělo cenu. Optimální je si opatřit kvalitní nahrávky, nejlépe ve WAV nebo FLAC v rozlišení 24 bit/96 kHz, nebo 24 bit/192 kHz.

Veliké množství takových nahrávek najdete například v hudebním on-line obchodě HDtracks.com. Pátrat ale můžete i jinde.

DVD-A

HDtracks.com nabízí ke stažení i několik set nahrávek s vysokým rozlišením ve FLAC. Cena za album je v přepočtu kolem 320 Kč.

Jakmile máte soubory FLAC na pevném disku počítače, přichází na řadu jejich transformace do formátu pro DVD-Audio disk a následné vypálení.

Převod souborů do DVD-Audio struktury

K převodu se nám osvědčil program HD-Audio Solo Ultra. Plná verze stojí 65 dolarů, tedy necelých 1 200 Kč, ve zkušební verzi můžete bez omezení vyrobit pět DVD-A disků. Obsluha je velmi jednoduchá.

DVD-A

S HD-Audio Solo Ultra trvá výroba DVD-Audio disku jen pár minut. Použili jsme notebook Dell XPS M1330 s Core2Duo T8100 na 2,1 GHz, 3 GB RAM a Windows 7 Ultimate.

V levém okně vyberete zdrojové soubory a přesuňte je do okna výběru. Můžete si nastavit konverze mezi různými bitovými hloubkami a vzorkovacími frekvencemi, ale v případě hudebních souborů ve vysokém rozlišení to raději nedoporučujeme.

Pak stačí kliknout na Write, které spustí proces konverze a výsledek buďto vypálí na disk, nebo uloží na pevný disk jako IMG obraz, které můžete vypálit později.

DVD-A

Takto vypadá výsledná souborová struktura na DVD-A disku

Příjemný poslech

Nyní máte vytvořeny DVD-Audio disky, která nabízí dramaticky vyšší kvalitu zvuku než hudební CD. A pokud jsou jimi nahrávky špičkových vydavatelství, jako Chesky Records, Telarc, nebo 2L, pak domů dostanete skutečně mimořádný zvukový a hudební zážitek.

3x upozornění

1) Zvukový potenciál formátu DVD-Audio a hudebních souborů s vysokým rozlišením využijete jen na kvalitní poslechové sestavě. U počítačových reprobedniček za patnáct stovek nebo u mikrosystému za pět tisíc nebude rozdíl patrný.

2) Shánět nahrávku ve vysokém rozlišení má smysl jen tehdy, pokud byla kvalitně natočena. Odfláknuté práci zvukařů, s jakou se můžeme často setkat především u populární hudby a rocku, vysoké rozlišení nijak nepomůže.

3) Redakce Technet.cz se distancuje od stahování hudebních souborů s vysokým rozlišením z nelegálních zdrojů a ani k takové činnosti nenavádí.

Testovací referenční sestava: stručný přehled
set reprosoustav pro domácí kino
ELAC série 240
REF_SMALL-Elac
multikanálový AV zesilovač
Pioneer SC-LX71
REF_SMALL-Pioneer
reprosoustavy (2.0 sestava)
Xavian XN-125 EvoS
REF_SMALL-Xavian
HD mediabox
Dvico Tvix M-6600
REF_SMALL-Tvix
zvuková karta (eXpress Card)
Creative X-Fi Extreme Audio
REF_SMALL-Creative