Masakr na Tchien-an-men

Masakr na Tchien-an-men | foto: Profimedia.cz

Výročí čínského krveprolití: šest tisíc blokovaných webů a zákaz natáčení

  • 19
Čínská vláda nechala zablokovat přístup na Twitter, blogy, diskusní fóra a stránky vysokých škol. Chce tak zabránit nekontrolovaným diskusím o potlačení studentských protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Od krvavého potlačení studentské prodemokratické demonstrace na náměstí Nebeského klidu v Pekingu již uplynulo dvacet let. Podle oficiálních informací při ní bylo zabito 200 - 300 lidí a  8 - 10 tisíc jich bylo zraněno. Nezávislé zdroje však udávají počty zabitých až desetinásobně vyšší.

"Čínské informační embargo je však tak efektivní, že dnes mnoho mladých Číňanů o celém incidentu vůbec neví," uvádí ve svém prohlášení organizace Reportéři bez hranic.

Podobně jako v minulých letech úřady před výročím uspořádaly zátahy na disidenty, které pak odvážejí z Pekingu, na další uvalují měsíce trvající domácí vězení. Stejně tak jsou opět blokovány zprávy zahraničních médií o protestech a pokračující výzvy k nezávislému vyšetření událostí z 3. až 4. června 1989.

Blokování internetových stránek však podle AP znamená novou kapitolu v úsilí úřadů o potlačení disentu. Nové technologie mají velký vliv mezi mladými Číňany, přičemž autoritářský režim se snaží přísun informací mezi obyvatelstvo přísně kontrolovat.

Zakázáno je skoro vše

"Existuje skutečně velká snaha výrazně omezit téměř veřejné diskuse o vnímání této události," prohlásil profesor univerzity v kalifornském Berkeley Xiao Qiang.

"Je to diskuse o tom, kde je teď Čína a kam odtud může jít. Proto úřady rozsáhle blokují uživatelské blogy včetně velmi oblíbeného Twitteru a ukazují, že není právo na veřejné diskuse." Čína má největší komunitu uživatelů internetu na světě, která je stále vlivnější co do šíření informací o různých událostech počínaje studentskými protesty a skupinovými výlety za nákupy konče.

Mezi blokovanými stránkami nalezneme například komunitní servery Twitter, Flickr a Blogger, vyhledávače Bing a Live.com, e-mailový portál Hotmail.com, uživatelská videa na Google Video a YouTube, službu pro ukládání a sdílení dat Skydrive, zpravodajský portál Wordpress a mnoho dalších.

Na některých (zatím) nezablokovaných blozích jsou k dispozici návody, jak se na blokované weby podívat. Univerzálním řešením jsou systémy založené na VPN, například HotSpotShield.

Žádná diskuse, žádné záběry, žádné informace

Obyvatelé nesledují jen běžně kontrolované prostředky a připojují se k on-lineovým komunitám, šíří zprávy o studentských nepokojích a dalších aktivitách, jež vláda považuje za potenciálně podvratné.

Vládní úřady zablokovaly více než 6 000 webových stránek spojených se středními i vysokými školami - evidentním cílem je zamezit jakýmkoli diskusím o událostech z roku 1989, při nichž byly zabity možná až tisíce studentů, demokratických aktivistů i běžných občanů. Přesto podle agentury AFP byly ještě dnes přístupné fotografie z tehdejší doby na vyhledávači Google.

Opatření však zasáhla další média, například zahraniční televizní stanice, mezi nimi BBC a CNN či francouzskou TV5 Monde. Novináři akreditovaní v Číně mají také zákaz natáčet na náměstí Nebeského klidu.

,