Sledování přenosů České televize ze ZOH 2014 po internetu nemusí být vždy bez problémů | foto: ČT

Komu nejde olympiáda přes internet, má prý vinit poskytovatele a ne ČT

  • 274
Pokud jste nemohli v poslední době spustit internetové přenosy České televize ze ZOH 2014, možná vás napadla otázka, kdo za to může. Společnost Visual Unity, kterou si Česká televize najala na provoz internetového vysílání, tvrdí, že na vině jsou koncoví provideři. Ti prý slibují vyšší propustnost, než mohou ve špičce nabídnout.

Visual Unity v tiskové zprávě mluví o "skleněném stropu" českého internetu, tedy o jeho maximální propustnosti. Té prý bylo dosaženo v pátek, kdy běžel mimo jiné přímý přenos hokejového utkání Česko – Lotyšsko.

Počet uživatelů sledujících on-line vysílání na serverech Visual Unity

Byl to den, kdy bylo k internetovému vysílání ve špičce připojeno téměř 300 tisíc uživatelů. To byl podle Visual Unity do té doby nejvyšší počet, který výrazně překonal dosud rekordní mistrovství světa v hokeji v roce 2013, kde bylo maximum zhruba 135 tisíc internetových diváků. Běžný provoz jejich serverů je podle firmy zhruba pětinový. Společnost vedle internetového vysílání České televize zajišťuje i konkurenční Voyo  a disponuje kapacitou přes 135 Gbps.

"Předpokládáme, že jsme narazili na aktuální hranici skutečné kapacity českého internetu pro streamingové a další real-time služby", říká k tomu šéf firmy Tomáš Petrů. Následně vysvětluje, proč se podle něj nemůže řada uživatelů připojit k internetovému vysílání některých živých přenosů z olympiády, případně se jim zasekává.

"Ukazuje se, že přestože je marketingově deklarovaná a klientům prodávaná kapacita internetové služby i prezentovaná kapacita vstupních a výstupních bodů značná, v realitě je k dispozici pouze její fragment. Tento stav není běžně viditelný v normálním provozu a při prohlížení webových stránek, uživatel si pouze počká o sekundu déle. Tento limit se ale plně projeví při video provozu, a to výpadky a čekáním ("bufferováním"). Omlouváme se uživatelům našich služeb za toto chování jejich telekomunikačního připojení, které ale nejsme ani přes nejvyšší nasazení na naší straně schopni více ovlivnit," vysvětluje Petrů.

V podstatě tak obviňuje koncové poskytovatele internetu (ISP) z toho, že sice uživatelům prodávají superrychlý internet, ale v konečném důsledku je toto připojení zmrzačeno takzvanou agregací. Tedy tím, že víc uživatelů sdílí jednu kapacitu, a tak se o ní musejí dělit. Firmy to sice mají ve svých smluvních podmínkách uvedeno (stejně jako povolené množství přenesených dat, po němž kapacita linky klesne, tzv. FUP), ale většina uživatelů si nedokáže představit reálné dopady těchto nastavení, dokud na jejich limity nenarazí. A právě to se podle Tomáše Petrů stalo při současných přenosech ze ZOH 2014.

Šéf Visual Unity situaci přirovnává k obdobnému stavu ve Velké Británii. "K podobné situaci došlo před dvěma lety v Anglii ve spojení s úspěchem služby BBC iPlayer. Operátoři taktéž prodávali jiné služby, než skutečně dodávali. BBC ale měla výhodu 'těžké váhy' a v následujícím období, ve spojení s tlakem zákazníků na kvalitu objednaných služeb a za významné podpory místního telekomunikačního regulátora, byla tato disproporce dostatečně narovnána," vzpomíná Petrů.

Možná je to jinak

Byť nejsme příznivci vysoké agregace, která se v našem prostředí pohybuje v řádech vyšších desítek uživatelů na jedné lince, v tomto případě patrně neleží primární díl viny právě na koncových poskytovatelích internetu.

"Síť UPC Česká republika živým internetovým vysíláním ze ZOH přetížena není. Visual Unity má u nás umístěné dva servery, které včera dosahovaly maximální vytíženost v úrovni 90, respektive 33 procent," brání se nařčení ve vyjádření pro Technet.cz Juraj Gerbery, který má v UPC na starosti komunikaci s médii. Jen připomeňme, že to probíhal hokejový zápas mezi Českou republikou a týmem Spojených států.

Potvrzuje to i zástupce dalšího velkého poskytovatele připojení pro koncové uživatele. "Dle našeho názoru dochází k degradaci služby před tím, než k nám obraz dorazí," sděluje postoj firmy Telefónica Czech Republic její mluvčí Hany Farghali. A dokládá to na příkladu přenosu ze závodu Martiny Sáblíkové. "Provedli jsme test v průběhu závodu Martiny Sáblíkové, kdy byly 100Gb linky zatížené na 40 procent," říká Farghali.

Připouští zároveň, že xDSL síť O2 zaznamenává v těchto dnech nepatrně vyšší provoz, než činí dlouhodobý průměr, a to zhruba o 10 až 15 procent. "To ani zdaleka nepředstavuje nárůst k hraničním hodnotám," uzavírá.

Je nám jasné, že údaje od obou poskytovatelů mohou být zkreslené, ale na druhou stranu se objevují i další indicie, které naznačují, že "skleněný strop" českého internetu je poněkud výše.

Porovnání týdenního a měsíčního toku dat v peeringovém centru NIX

Jednou z těchto indicií jsou například grafy pearingového centra NIX, kde se propojují servery poskytovatelů obsahu a internetového připojení. V nich se běžná špička, od té "olympijské" liší jen málo.

Ale to vše jsou jen indicie, které mohou být ovlivněny řadou dalších faktorů. Jednoznačného viníka problémů přímých přenosů z olympiády tak určit nelze. Pokud už zaznamenáte nějaký výpadek, nezapomeňte, že můžete sledovat i naše on-line zpravodajství a rovnou se v něm podělit o vlastní pocity z úspěchů našich sportovců.

Máte problémy s kvalitou vysílání ZOH 2014 po internetu?

celkem hlasů: 8058

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 23. února 2014. Anketa je uzavřena.

Někdy se vůbec nemohu připojit a stream ze ZOH 2014 spustit
Někdy se vůbec nemohu připojit a stream ze ZOH 2014 spustit 5488
Mám problémy s poměrně častým zasekáváním a kostičkováním
Mám problémy s poměrně častým zasekáváním a kostičkováním 1360
Občas se mi přenos zasekne, ale jinak vše běží bez problémů
Občas se mi přenos zasekne, ale jinak vše běží bez problémů 524
Nevím, televizní přenosy ZOH 2014 na internetu nesleduji
Nevím, televizní přenosy ZOH 2014 na internetu nesleduji 505
Ne, vše mi funguje bez problémů
Ne, vše mi funguje bez problémů 181

Neváhejte se podělit o své zkušenosti s internetovým vysíláním ZOH 2014 v diskuzi.