Vogt, Mauritius, Nová mapa Království českého, 1712

Vogt, Mauritius, Nová mapa Království českého, 1712 | foto: PřF UK

Tady všude byli lvi. V Praze probíhá ojedinělá výstava starých map

  • 4
Na Přírodovědecké fakultě v Praze se návštěvníkům nabízí unikátní pohled do dob, kdy mapy byly více než pomocníci na cestách.

Mapa obrany proti útokům lásky, Barrandovy mapy s rukopisnými poznámkami, slepé glóbusy či plány měst na několika metrech čtverečních. To vše jsou veřejnosti obvykle skryté poklady z archivů Přírodovědecké fakulty, které si do konce července můžete prohlédnout na pražském Albertově.

Pravděpodobně největšími poklady výstavy jsou ve sbírce zcela nedávno objevené a veřejnosti naprosto neznámé nástěnné mapy, které byly také kvůli výstavě restaurovány ¨- mapa Německa od Frederika de Wita a mapa Evropy od Everta Gijsbertsona, které přilákaly po svém objevu do Prahy i zahraniční odborníky.

Poklady pražské mapové sbírky obrazem

Například nástěnné mapy evropských zemí od Frederika de Wita jsou vzácností. Jeho mapy Německa jsou dokonce světovým unikátem. Pokud jde o Gijsbertsonovu mapu Evropy, jsou známy pouze čtyři signované rukopisy autora, a ty jsou uloženy v Sydney, Paříži, Florencii a v Mapové sbírce v Praze.

Těžiště výstavy představují nizozemští mistři zlatého věku kartografie z přelomu 16. a 17. století. Byli mezi nimi rytci i výborní tiskaři, vyznačovali se znalostí geografie, museli mít přehled o nových zámořských objevech, široké vzdělání, ale i značné umělecké schopnosti, v nichž se vyrovnali dobovým mistrům světového malířství. Mezi třemi desítkami exponátů ale najdete zástupce jiných kartografických škol, včetně českých autorů.

"Výstava představuje originální soubor děl, který dosud veřejnost neviděla," říká ředitelka Mapové sbírky Eva Novotná a dodává: "Je určena milovníkům geografie, historie, kartografie, ale i výtvarného umění, grafiky a řemesel. To všechno staré mapy, atlasy i glóby představují a zahrnují. Jsou odrazem doby, kdy bylo možné poznat autora podle jeho kartografické přesnosti, barev, rytin i originálních kompozic."

Výstava se koná do 31. července 2014. Najdete ji v předsálí Mapové sbírky v budově Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2, 2. patro vpravo od hlavního schodiště). Otevřeno je každý všední den od 9:00 do 17 hodin. Ve středu 25. 6. a 23. 7. 2014 se můžete od 14:00 hodin zúčastnit komentované prohlídky s autory odborného katalogu.

Ti, kdo nemají na návštěvu čas či se jim kvůli vzdálenosti jet do Prahy nevyplatí, si mohou alespoň část mapových sbírek prohlédnout na webu www.mapovasbirka.cz.

Oprava: Původní verze mylně uváděla, že výstava je otevřena i o víkendu.