Počítač, internet, business

Počítač, internet, business - Počítač, internet, business | foto: Profimedia.cz

„Vytuňte” si Total Commander

  • 83
Total Commander obsahuje celou řadu funkcí. Komu by se však nehodila ještě nějaká navíc, že? Ukážeme vám, jak si tohoto správce souborů, podobně jako Firefox vylepšit, a to pomocí doplňků.

Pevný disk dnešního průměrného PC obsahuje tisíce různých souborů. Programy nazývané správci souborů pak zabrání tomu, abyste se v tomto hlubokém moři informací utopili. Pro manipulaci s daty existuje ve Windows tzv. průzkumník. Pomocí něho můžete kopírovat, přesouvat, mazat či jinak organizovat soubory a složky. Někomu však nemusí vyhovovat, proto může sáhnout po mnohem lepším řešení. Jedním takovým je bezesporu už řadu let Total Commander, který vyvíjí švýcarský autor.

Řadě z vás ho asi není zapotřebí nijak zvlášť představovat. Pro manipulaci se soubory podobně jako jeho konkurence používá velmi jednoduchou metodu dvou oken. Ostatně tato koncepce již byla použita v dosových správcích, jako byl Norton Commander. Total Commander (TC) se do verze 5.5 původně jmenoval Windows Commander, ale z důvodu sporu o ochrannou známku "Windows“ musel být přejmenován. Total Commander je v současné době nejpopulárnější komerční správce souborů pro operační systém Microsoft Windows. Proto se nyní podíváme, jak ho ještě více vylepšit.

Již před čtyřmi roky jste se v článku TweakTC - natweakujte si aplikaci Total Commander mohli seznámit se zajímavou softwarovou utilitkou, která slouží pro pokročilou konfiguraci TC. S její pomocí tak můžete nastavovat rozšířené vlastnosti souborového manažera. Obsahuje více než 65 dalších funkcí, které se za normálních okolností nedají nastavit přímo v programu. Jedinou možností je editace konfiguračních souborů (wincmd.ini a wcx_ftp.ini). To však nemusí vyhovovat všem uživatelům, a tak je tu TweakTC. V tomto článku se podíváme na další možnost, kterou jsou doplňky (anglicky plug-in).

Co jsou a k čemu slouží doplňky
Doplňky podobně jako zásuvné moduly například ve Firefoxu, Thunderbirdu atd. obohacují program o nové funkce, vlastnosti a dovednosti. Díky tomu můžete například prohlížet obrázky rovnou v TC, vypalovat data na CD či DVD a dělat ještě mnohem více věcí.

Kde doplňky sehnat
Několik doplňků se nachází přímo na domovských stránkách Total Commanderu v sekci plugins. Další třeba na Totalcmd.pl či Wicmd.ru, případně TotalCommander.ro.

Doplňky do Total Commander

Instalace
Přidání nových doplňků není zcela jednoduché, ale pokud se budete držet našeho návodu, tak to dokáže i běžný počítačový uživatel. Existují dvě metody. Buď je lze nainstalovat ručně přes nastavení TC, anebo přímo, a to tak, že na ně poklikáte v TC (doplněk však musí být v ZIP archivu – většina je). Doplňky do Total Commander

Pokud by se přece jen stalo, že by ho TC odmítl tímto způsobem nainstalovat, pak zkuste první možnost. V hlavní nabídce TC klikněte na volbu Konfigurace -> Možnosti. V dialogovém okně na levé straně klikněte na položku Doplňky. Instalovat je možné celkem čtvero zásuvných modulů. Ty se od sebe liší svojí koncovkou (stažený doplněk může mít koncovku WCX, WFX, WLX či WDX). Kliknutím na tlačítko Konfigurovat vyberte ten, který budete chtít instalovat. Nyní ho vyhledejte (musíte ho nejdříve rozbalit ze ZIP archivu), musí mít odpovídající koncovku – WCX, WFX, WLX či WDX.Doplňky do Total Commander

WCX – komprimační doplňky. Slouží k otevírání archivů ve formátech, jejichž podporu nemá Total Commander zabudovanou. Dovolí přístup k dalším formátům v okně Total Commanderu, jako ISO, CHM, AVI, 7Zip a mnoho dalších. Při instalaci musíte provést tzv. asociaci s vybranou příponou.

WFX – doplňky souborových systémů. Slouží k přístupu na disky samotným Windows nedostupné, např. na linuxové disky nebo externí zařízení typu Palm/PocketPC. Dále umožňují takové vychytávky, jako je vlastní vypalovací program, virtuální disk, e-mailový klient, plug-in manažer, správce zařízení, ripování audio CD atd. Po instalaci je většinou naleznete pod klávesou Alf + F1 (či F2) -> Místa v síti jako novou položku.

WLX – zobrazovací doplňky. Umožňují prohlížení (náhledy − v druhém okně/panelu Total Commander) různých typů souborů – obrázků, tabulek, databází atd. (XLS, DOC, HTM, JPG, GIF, BMP a jiné) – a to po stisknutí klávesové zkratky F3 či Ctrl + Q. 

WDX – obsahové doplňky. Slouží k zobrazování podrobnějších informací (např. MP3 tagů) o vybraných souborech ve výpisech a k jejich používání při vyhledávání a přejmenovávání. Po instalaci těchto modulů je většinou najdete ve Vlastních sloupcích: velikost adresářů na pozadí, informace o obrázku, videu, audiu, fotografii, autor u dokumentů, různá data − vytvoření, poslední přístup atd.

TIP: Ještě než začnete doplňky instalovat, doporučujeme je nakopírovat do složky Plugins, kterou naleznete (či si vytvoříte) přímo ve složce se svým Total Commanderem. K dispozici jsou (či vytvořte) složky WCX, WFX, WLX a WDX. Doplňky nakopírujte podle typu. Poznáte je podle koncovky souboru, která se nachází ve staženém ZIP archivu doplňku.

Příklad doplňku WCX

Diskdir 1.1 – freeware
Vytváří seznam souborů ve všech vybraných souborech a složkách (včetně podsložek). To je vhodné třeba pro vytváření indexů pro CD či DVD média. Zkopírujte, či doplněk rovnou stáhněte do adresáře Plugins a přímo v TC ho otevřete. Zobrazí se dialogové okno, které vás upozorní, že se chystáte instalovat doplněk. Klikněte na Ano a potom na OK. Po instalaci se zobrazí okno Asociace přípony s aplikací. Klikněte na OK. Tento doplněk funguje zcela stejně jako archivační program, jen s tím rozdílem, že vytváří pouze názvy adresářů a souborů. Takže pokud chcete poslat známému seznam svých MP3 nebo obrázků, které máte na disku, stačí pak vybrat adresář, zadat Soubory -> Komprimovat (nebo použít klávesy Alt + F5) a v okně na pravé straně vybrat příponu lst a klepnout na OK. Pokud někomu tento archiv pošlete, musí mít i on v Total Commanderu nastaven doplněk Diskdir a otevře si ho pomocí Alt + F9. Pak už může procházet všemi složkami a i podsložkami a zobrazovat si informace o souborech.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (28 KB). Doplňky do Total Commander

    Příklad doplňku WFX

    Uninstaller 1.8 – freeware
    Podobně jako funkce Přidat anebo odebrat programy ve Windows, umožňuje i tento doplněk, a to přímo z TC, odinstalovávat instalované programy v operačním systému. Navíc však obsahuje další funkce – zobrazuje podrobnosti, maže špatné záznamy, edituje konfigurační odinstalátor a ještě více. Zkopírujte, či doplněk rovnou stáhněte do adresáře Plugins a přímo v TC ho otevřete. Zobrazí se dialogové okno, které vás upozorní, že se chystáte instalovat doplněk. Klikněte na Ano a potom na OK. Po instalaci se zobrazí okno s instalovanými doplňky WFX. Klikněte na OK. Poté ho najdete pod Alt + F1 -> Místa v síti -> UnInstaller.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (67 KB). Doplňky do Total Commander

    Příklad doplňku WLX

    Imagine Version 0.9 – freeware
    Klávesou F3 přímo v TC můžete prohlížet soubory TXT, proč díky ní také neprohlížet obrázky? Obrázek se otevře v prohlížeči Imagine Version, kde s ním lze dále pracovat. Instalace probíhá podobně jako v předchozím případě. Pokud nyní v TC označíte např. soubor JPEG a stisknete klávesu F3, dojde rovnou ke zobrazení obrázku.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (488 KB). Doplňky do Total Commander

    Příklad doplňku WDX

    Anytag.wdx 0.9 – freeware
    Díky tomuto doplňku získáte možnost zobrazit popisky, respektive metadata (jméno interpreta, album...) u hudebních souborů. Podporované jsou tyto formáty – AAC, APE, FLAC, MP3, MP4, M4A, M4B, MPC, OGG, OFR, OFS, SPX, TTA, WMA a WV. Opět ho nainstalujte jako ty předchozí. Nyní však následuje trochu obtížnější úkol. Pro zobrazení informací o WDX musíte nastavit nový sloupec. Klikněte tedy na Konfigurace -> Možnosti -> Vlastní sloupce a dole zvolte Nové. V novém okně klikněte na tlačítko Přidat nový sloupec. V prvním boxu ho pojmenujte (např. Album), zvolte jeho šířku, zarovnání a nakonec tlačítkem + vyberte anytag -> Album.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (506 KB).Doplňky do Total Commander